گوترش خواستار “تعهد سیاسی پایدار” برای جهانی سالم تر است

برای دستیابی به این هدف، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: «کشورهای ثروتمندتر و مؤسسات مالی بین‌المللی باید از کشورهای در حال توسعه برای انجام این سرمایه‌گذاری‌های حیاتی حمایت کنند.»

وی در سخنرانی قبل از افتتاحیه اجلاس جهانی بهداشت در برلین، از طریق یک پیام ویدئویی، با اشاره به اینکه اکثر کشورهای جهان برای بحران‌ها آمادگی ضعیفی دارند، آغاز کرد. این گردهمایی سالانه میزبان روسای جمهور آلمان، فرانسه و سنگال به همراه تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل WHO است.

بار زنان

زنان از جمله بیشترین آسیب ها بودند. آنها بار فزاینده ای از مراقبت را در خانواده ها و به عنوان کارگران خط مقدم به دوش می کشند.» اما در عین حال، بسیاری از زنان به دلیل از دست دادن شغل و شبکه های ایمنی ناکافی درآمد خود را از دست داده اند.

وی گفت که کووید و اکنون شوک های غذایی، انرژی و مالی ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین، 17 هدف توسعه پایدار و تلاش های کاهش فقر را تهدید می کند.

وی افزود: برای پیشبرد اهداف توسعه پایدار، ما باید چندجانبه گرایی را مجددا تنظیم کنیم و همکاری های جهانی را تقویت کنیم.

شکست کشورهای در حال توسعه

وی اعلام کرد که سرمایه گذاری بسیار کمی روی سلامت و رفاه انجام می شود و “سیستم مالی نامتعادل جهانی در حال شکست جهان در حال توسعه است”.

“این باید تغییر کند. همه مردم نیاز به دسترسی همگانی، بی‌طرفانه و عادلانه به خدمات بهداشتی، برای ارائه پوشش بهداشتی همگانی، از جمله خدمات مراقبت‌های بهداشت روانی نادیده گرفته شده دارند.”

او گفت که با هم، سلامتی پایه و اساس جوامع صلح آمیز و با ثبات است.

تغییر پارادایم از «مراقبت از بیماری»: تدروس

تدروس، رئیس سازمان جهانی بهداشت، در سخنان خود در مراسم افتتاحیه گفت که برای رساندن موضوع «ارتقای سلامت جهانی به سطح جدیدی» در سال آینده، این به سه اولویت اصلی تبدیل می‌شود.

اول، توافقنامه جدید همه گیر که بین کشورها و کشورها مذاکره می شد، کلیدی بود، بنابراین جهان می توانست در مواجهه با همه گیری های بیشتر همتراز با کووید-19 گرد هم بیاید.

وی تاکید کرد که «سازمان بهداشت جهانی هیچ اختیاری برای انجام کاری بدون مجوز صریح کشورهای مستقل نخواهد داد».

دوم، یک «معماری جهانی» جدید «منسجم و فراگیر» مورد نیاز است. پاسخ شکست خورده به کووید روشن کرد که ابزارهای جدید و بهتری برای پشتیبانی کامل از آن مورد نیاز است.

سوم، یک رویکرد جهانی جدید باید اتخاذ شود که ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری را در اولویت قرار دهد، نه فقط درمان بیماران را. او گفت که بسیاری از سیستم های بهداشتی “مراقبت های بهداشتی ارائه نمی کنند، آنها مراقبت های بیمار را ارائه می دهند.”

مراقبت های بهداشتی دیگر نیازی ندارد که فقط یک وزارتخانه یا بخش باشد، بلکه باید «برای همه دولت و کل جامعه» باشد.

دکتر تدروس آدهانوم گبریسوس از خانواده هنریتا لاکس برای گفتگوی خصوصی در مقر WHO در ژنو استقبال می کند.

دکتر تدروس آدهانوم گبریسوس از خانواده هنریتا لاکس برای گفتگوی خصوصی در مقر WHO در ژنو استقبال می کند.

فاقد خانواده در نقش جدید سفیر حسن نیت

در تحولی دیگر، رئیس سازمان بهداشت جهانی، تدروس، روز یکشنبه از انتصاب خانواده لک به عنوان سفیران حسن نیت سازمان جهانی بهداشت برای ریشه کنی سرطان دهانه رحم خبر داد.

Henrietta Lacks، یک زن فقیر آفریقایی آمریکایی، در سال 1951 بر اثر بیماری درگذشت، اما میراث خارق‌العاده‌ای را از طریق خواص منحصر به فرد سلول‌های سرطانی‌اش از خود به جای گذاشت که به اولین رده سلولی “جاودانه” تبدیل شد که قادر به تولید مثل در خارج از بدن انسان و ارائه خدمات پزشکی بود. پیشرفت های بی پایان از آن زمان.

سلول‌های ادعایی HeLa بدون اطلاع یا رضایت او از او گرفته شد: تدروس گفت: «مانند بسیاری از بی‌عدالتی‌ها در داستان هنریتا لاکس، زنان در سراسر جهان از گروه‌های قومی نژادی و اقلیت با خطر نامتناسبی بالاتری برای ابتلا به سرطان دهانه رحم روبرو هستند.

ریشه کنی سرطان دهانه رحم

“هدف WHO حذف سرطان دهانه رحم است، به این معنی که نوآوری های ایجاد شده،” با سلول های آن، “باید به طور یکسان برای همه زنان و دختران قابل دسترسی باشد. ما مشتاقانه منتظر همکاری با خانواده Lacks برای افزایش آگاهی در مورد سرطان دهانه رحم و ترویج نژادی هستیم. برابری در سلامت و علم.

آلفرد لوکس کارتر جونیور که در مراسمی در اجلاس جهانی بهداشت صحبت می کرد، گفت که خانواده افتخار خدمت به عنوان سفیران حسن نیت را می پذیرند، “به روحیه مادرم دبورا لاکس، که مادرش هنریتا را به دلیل سرطان دهانه رحم از دست داد و برای اطمینان از آن تلاش کرد. که جهان تاثیر او را تشخیص داد.”

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما