گودا و گاز: چرا آخیش و مایواتی ممکن است نتوانند اتحاد SP-BSP را نجات دهند

یکی از افرادی که امسال خیلی به او فکر می کردم Ganga Charan Rajput است. امروز دوباره به این موضوع فکر کردم زیرا مایواتی، رئیس حزب باوجان ساماج (BSP)، به کارگران حزب خود گفت که آنها باید به تنهایی برای رقابت در دور بعدی انتخابات میان‌دوره‌ای آماده باشند، و این پرسش‌ها را در مورد اتحاد BSP با آخیش یاداو ایجاد کرد. حزب سامجوادی در اوتار پرادش.

روابط بین دو حزب در بخش عمده ای از سه دهه گذشته تیره بوده است، اما همیشه اینطور نبوده است. دلایل خوبی وجود دارد که چرا برای هر دو طرف کار با یکدیگر بر مبنای پایدار دشوار است.

در سال 1993، حزب BSP به رهبری بنیانگذار فقید آن، کانچی رام، قبل از انتخابات ائتلافی تشکیل داد و بعداً با حمایت خارجی در مجلس منشعب اوتار پرادش با حزب سوسیالیست به رهبری پدر آخیش، مولایام سینگ یاداو، دولت را تشکیل داد. این یک شکست بزرگ برای BJP بود. اتحاد SP-BSP پس از ترور راجیو گاندی در سال 1991 به قیمت کنگره به دست آمد، اما این دو حزب از سال 1995 بازتاب های تلخی داشته اند.

من در سال 1993 با راجپوت، که رئیس جناتا دال برجسته بود، در راهروهای پارلمان ملاقات کردم. همانطور که صحبت می کردیم، او گفت که اتحاد SP-BSP دوام نخواهد آورد. او به من گفت: “Godha aur gas ki dusty hai (این رابطه بین اسب و علف است)”. در آن زمان غیرقابل تصور بود زیرا اتحاد در روحیه عالی بود و همه معتقد بودند که BJP و کنگره در ایالت به پایان رسیده است.

راجپوت، که سه بار عضو لوک سبها از هامیرپور و سپس عضو راجیا سبها بود، در نهایت در BJP فرود آمد. من قطعاً دوست دارم دوباره او را ملاقات کنم تا از جایی که متوقف شدیم ادامه دهیم.

منظور راجپوت ها در اظهارات گودا گاز این بود که یداوها معمولاً زمین داران بودند و دالیت های مایواتی معمولاً کارگران بی زمین بودند. او به من گفت که اتحاد دو طبقه در رابطه رئیس و کارگر در روستاها نمی تواند ادامه یابد.

با این حال، وقتی آخیش و مایاواتی را در آستانه انتخابات امسال لوک سبها روی صحنه دیدم، فکر کردم که آنها ممکن است انجمن معروف Bhuba Bhattija (خاله و برادرزاده) را در پس زمینه سه عامل تشکیل دهند: افزایش شهرنشینی و صنعتی شدن در هند که باعث شد روابط کاست کمتر به سمت مزرعه گرایش داشت، کاهش غرور فئودالی زمانی که آخیلش به قدرت رسید، و ظهور BJP که اتحاد را به یک ضرورت تاریخی تبدیل کرد.

Rashtriya Lok Dal (RLD) به رهبری آجیت سینگ، سومین گوشه مثلث SP-BSP-RLD که در انتخابات لوک سبها امسال هدایت شد، تحت سلطه جات ها است که مانند Yadav ها معمولاً صاحب زمین یا تجارتی هستند که در آن وجود دارد. دالیت ها عمل می کنند. این یکی دیگر از اتحادهای گودا-غاس در غرب UP است، جایی که RLD نفوذ بالاتری نسبت به SP دارد.

SP و BSP قطعاً از شر دشمنی قدیمی خود خلاص شده اند. چیزی که اکنون جایگزین شده است این تصور هشیارکننده است که آنچه بین آنها وجود دارد یک ازدواج اجتماعی راحت است. در جای دیگر، توضیح دادم که چگونه BJP در انتخابات امسال لوک سبها با برنامه‌های توسعه‌ای که بخش‌های مختلف قشر فقیر یا رای‌دهندگان روستایی را هدف قرار می‌دهد، پشت حساب ساده کاست را شکست. اتحاد SP-BSP نیز به دلیل درگیری های داخلی در قبیله Millim آسیب دید. «نتاجی» SP دیگر نمی‌تواند خانواده بزرگ خود یا بانک سنتی رأی‌دهی مبتنی بر کاست را بدیهی بگیرد.

دالیت مایواتی و یاداوهای آخیلیش دیگر بانک‌هایی رای نمی‌دادند که دو رهبر بتوانند به راحتی به آن‌ها تکیه کنند. همچنین یک خطر آشکار و فعلی وجود دارد که آن‌ها آن را مشکل انحراف می‌نامند، که در آن بانک رای‌دهنده از خواسته‌های رهبری که به‌طور سنتی از آن حمایت می‌کرد پیروی نمی‌کند، زیرا ایده یک اتحاد آشفته را دوست ندارد. آیا سندروم گاز دوباره به BSP و SP ضربه زد؟ فقط زمان یا تحقیق مردمی می تواند بگوید.

مطالعه من این است که مایواتی قصد دارد از انتخابات میان‌دوره‌ای آتی استفاده کند تا یک بار آب‌ها را آزمایش کند تا ببیند آیا قانون رای‌گیری سنتی او وقتی به تنهایی می‌رود آن را دوست دارد یا خیر. جای تعجب نیست که او هنوز آهنگ جدایی را با آخیله نخوانده است، زیرا تأیید می کند که گزینه های او باز هستند.

یکی از احتمالاتی که من می بینم این است که BSP با کنگره متحد شود زیرا رابطه گودا و گاز کمتر است. زمانی کنگره در ائتلاف اجتماعی از رای دهندگان برهمین، دالیت و مسلمان در UP رشد کرد، زمانی که دالیت ها هاریجان یا کاست های برنامه ریزی شده نامیده می شدند. رابطه برهمن-دالیت پیچیده تر از رابطه یاداو-دالیت است زیرا هیچ رابطه استاد و کارگر در سطح مزرعه وجود ندارد.

اما برای من واضح است که مایواتی نمی تواند امیدوار باشد که در BSP در یک چشم انداز سیاسی جدید تنها باشد، جایی که یوگی آدیتیانات، وزیر ارشد اتحادیه اروپا و آمیت شاه، رئیس BJP، BJP را به گونه ای برجسته کرده اند که هر کاست مبتنی بر جامعه را ایجاد کند. معادله نمی تواند بر افتخارات قدیمی استوار باشد. انتخابات میان‌دوره‌ای آزمایشی آزمایشی برای مایواتی خواهد بود تا شیمی اجتماعی ایالت خود را آزمایش کند. بیایید قبل از اینکه بخواهید جایی در یک اتحاد سیاسی بزرگتر پیدا کنید، آن را تحقیق و توسعه انتخاباتی بنامیم.

(سلب مسئولیت: نظرات بالا نظرات شخصی نویسنده است و منعکس کننده نظرات ZMCL نیست.)

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما