گیمرهای چینی از برنامه تصویر زمینه Steam برای دور زدن سانسور استفاده می کنند

پورنوگرافی اینترنتی در چین ممنوع است، بنابراین مردم آنجا باید برای دسترسی به آن خلاق باشند. Steam یکی از تنها پلت‌فرم‌های محبوب جهانی است که هنوز در این کشور موجود است و ویژگی‌های اجتماعی، سرورهای بین‌المللی پرسرعت، و رویکرد فزاینده دست‌آمیز در مورد محتوای جنسی، آن را به یک انتخاب اجتناب‌ناپذیر تبدیل کرده است. بر اساس برآوردهای MIT Technology Review، اکنون کاربران چینی حداقل 40 درصد از پایگاه کاربران جهانی Wallpaper Engine را تشکیل می دهند.

سال گذشته، کاربران در چین به طور ناگهانی نیاز به استفاده از خدمات VPN برای دسترسی به برخی از خدمات Steam داشتند. همانطور که بررسی ها نشان می دهد، آنها اکنون می ترسند که به زودی این انجمن نادر را از دست بدهند، چه به دلیل تعدیل در محتوای پلتفرم یا احتمال ممنوعیت کلی استیم توسط چین.

راز آشکار

Wallpaper Engine که توسط یک دوتایی مستقر در آلمان توسعه یافته و برای اولین بار در اکتبر 2016 در Steam منتشر شد، به کاربران اجازه می دهد تصاویر پس زمینه ثابت خود را با چیزی پویاتر تعویض کنند. بیشتر پس زمینه هایی که کاربر در کارگاه برنامه ارسال می کند بی ضرر هستند: شخصیت های کارتونی، شهرهای سایبرپانک، طراحی های منظره، پوسترهای فیلم. اما یافتن محتوای NSFW در این بین نیز سخت نیست: حدود 7.5٪ از بیش از 1.6 میلیون مشارکت به عنوان “بالغ” طبقه بندی می شوند. اینها اغلب شخصیت‌های انیمه برهنه در ژست‌ها و پوزیشن‌های جنسی و گاهی تصاویر و فیلم‌های مستهجن از افراد واقعی هستند.

علیرغم موفقیت Wallpaper Engine به عنوان «بازی‌شده‌ترین» نرم‌افزار در Steam، جنبه هیجان‌انگیز آن به ندرت به زبان انگلیسی گزارش می‌شود، به جز یک مقاله کوتاه در رسانه‌های بازی Kotaku و بحث‌های پراکنده در رسانه‌های اجتماعی. با این حال، در جوامع آنلاین چینی، این یک راز آشکار در میان انتشارات بازی و بازی از زمان انتشار آن بوده است.

ژو، یک بازیکن چینی در پکن که به دلیل نگرانی‌های مربوط به حفظ حریم خصوصی از او خواسته است از نام خانوادگی خود استفاده شود، می‌گوید: «حداقل دو یا سه سال پیش بود که این امر در فضای مجازی منتشر شد. من واقعاً گیج بودم که چرا همیشه اینطور بود [on the top 10 played games ranking]. آیا مردم دوست دارند پیشینه خود را زیاد تغییر دهند؟ ”

Cui Jianye، نویسنده و روزنامه‌نگار چینی، در سال 2020 پس از دیدن فردی که در شبکه‌های اجتماعی به آن اشاره کرد، درباره این پدیده نوشت. او که یک بازیکن و کاربر Steam بود، موتور Wallpaper Engine را دانلود و آزمایش کرد. در آنجا او پورنو پیدا کرد، هنتای انیمه، میم های دونالد ترامپ، و حتی کپی های غیرقانونی فیلم های هالیوود، مانند جوکر. مقاله او در رسانه های چینی باعث جلب توجه کسانی شد که هنوز این راز را کشف نکرده بودند.

غیرممکن است که دقیقاً بدانید چه تعداد از کاربران Wallpaper Engine چینی هستند، اما شواهد نشان می دهد که حداقل 40٪ از آنها چینی هستند، تقریباً دو برابر نسبت کاربران چینی Steam.

از نزدیک به نیم میلیون بررسی در Steam برای Wallpaper Engine، 40٪ توسط شخصی نوشته شده است که زبان پیش فرضش چینی ساده شده است، در مقایسه با 28٪ در انگلیسی. بررسی‌های اخیر از همین روند پیروی می‌کنند: در طول هفت روز اول ژوئیه، برنامه 2907 بررسی Steam و بررسی فناوری MIT دریافت کرد. او دریافت که 40 درصد از این موارد به زبان چینی ساده شده یا توسط شخصی با نام کاربری چینی ساده شده نوشته شده است. (Language یک پروکسی رایج برای توزیع جغرافیایی کاربران Steam است که جمع آوری آن در Steam دشوار است.)

Ainsley Murphy

بشارت دهنده آبجو Wannabe. نویسنده فداکار جنرال الکل نینجا. دانشجو. متخصص زامبی خالق مستقل متعصب سفر

تماس با ما