گینه: با آغاز محاکمه قتل عام دادگاه، سازمان ملل متعهد شد از عدالت و پاسخگویی حمایت کند

علاوه بر این مرگ‌ها، در جریان تظاهرات مخالفان در اعتراض به حکومت نظامی در 28 سپتامبر، پس از آنکه نیروهای امنیتی ورودی‌های استادیوم در کوناکری را مسدود کردند، قبل از تیراندازی، به زنان و دختران تجاوز شد. برخی از معترضان به ضرب گلوله کشته شدند، یا به طرز وحشیانه ای با چاقو مورد حمله قرار گرفتند، در حالی که برخی دیگر تا حد مرگ زیر پا گذاشته شدند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که او شروع محاکمه ها را مورد توجه قرار داد و گفت که خانواده های کشته شدگان و کسانی که شاهد حوادث آن روز بودند.آنها سال هاست که منتظر عدالت هستند. “

حمایت از عدالت

آقای گوترش در بیانیه‌ای که سخنگوی خود منتشر کرد، بر تعهد سازمان ملل به حمایت از تلاش‌ها برای حمایت از عدالت و مسئولیت‌پذیری تاکید کرد.

این سازمان از مقامات می خواهد که اطمینان حاصل کنند که محاکمه ها مطابق با روند قانونی انجام می شود، به طوری که عاملان آن پاسخگو هستند و قربانیان غرامت دریافت می کنند. “

موسی دادیس کامارا، فرماندار نظامی سابق گینه، همراه با ده مقام دیگر در اسکله حضور دارد که همگی متهم به مسئولیت سربازانی هستند که گفته می شود آن روز مرتکب قتل عام و جنایات دیگر شده اند.

در این بیانیه آمده است: «دبیر کل از مقامات می‌خواهد که احترام بیشتری به حقوق بشر در تمام مراحل انتقال سیاسی کشور تضمین کنند». “به اواز همبستگی و حمایت سازمان ملل از تلاش های منطقه ای حمایت می کند برای همراهی با بازگشت به نظم قانون اساسی در گینه.”

“بردگی و ختنه جنسی”

نادا الناشف، سرپرست کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز از آغاز این روند استقبال کرد و خاطرنشان کرد که بسیاری از 156 نفری که در جریان تظاهرات مسالمت آمیز ناپدید یا کشته شدند، تا حد مرگ شکنجه شدند و اجساد آنها به خاک سپرده شد. توده ای قبرها

رئیس کمیساریای عالی حقوق بشر افزود: حداقل 109 دختر و زن مورد خشونت جنسی «از جمله ناقص سازی جنسی و بردگی جنسی» قرار گرفتند.. “

کمیسیون تحقیق سازمان ملل در سال 2009 به این نتیجه رسید که “فرض قوی وجود دارد که مرتکب جنایات علیه بشریت شدو اینکه “دلایل معقولی برای مشکوک بودن به مسئولیت کیفری فردی وجود دارد.”

13 سال انتظار

صدها نفر کشته و زخمی شدند و صدها زن در استادیوم 28 سپتامبر 2009 در کوناکری، گینه مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند.  عکس: آیرین

صدها نفر کشته و زخمی شدند و صدها زن در استادیوم 28 سپتامبر 2009 در کوناکری، گینه مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند. عکس: ایرنه، اثر ایرنه

قربانیان و بستگان 13 سال است که منتظر حقیقت، عدالت و غرامت هستند. گشایش این روند قضایی مورد انتظار امروز یک گامی مهم برای گینه در مبارزه با مصونیت از مجازات،” خانم. الناشیف گفت.

پس از وقایع، کمیسیون تحقیق سازمان ملل متحد با حمایت دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد موظف شد حقایق و شرایط رویداد را مشخص کند، مسئولین را شناسایی کند و توصیه هایی را ارائه کند.

از سال 2009، ما از محاکمات عادلانه و مستقل دفاع کرده ایم. سرپرست کمیساریای عالی افزود: ما از همه مقامات مربوطه می خواهیم که اطمینان حاصل کنند که این محاکمه مهم به شیوه ای حساس به قربانیان و مطابق با استانداردهای بین المللی و روند قانونی انجام می شود.

او تاکید کرد که “پاسخگویی برای التیام زخم ها و دستیابی به آشتی ضروری است.”

“فقط آغاز”: دادستان ICC

کریم خان، دادستان دادگاه کیفری بین‌المللی، در روز دوشنبه، قبل از شروع رسیدگی، خطاب به گروه‌هایی از بازماندگان و دیگران در دادگاه کوناکری، گفت: «در این روز مهم به مردم گینه، بازماندگان و آن‌ها درود می‌فرستم. که عزیزان خود را از دست داده اند.”

او افزود که شروع محاکمه “تنها آغاز است”. “دفتر من از نزدیک زیر نظر خواهد داشت. فرض برائت برای عدالت بسیار مهم است. این محاکمه صرفا بر دوش قضات و طرفین نیست. این مسئولیت جمعی مردم گینه است.»

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما