یافته های جدید دانشمندان در مورد نور آبی تلفن همراه

بعدی- یک مطالعه جدید ارائه شده در شصتمین نشست سالانه انجمن اروپایی غدد درون ریز کودکان نشان می دهد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آبی تلفن های هوشمند و تبلت ها ممکن است سطح هورمون ها را تغییر دهد و خطر بلوغ زودرس را افزایش دهد.

به گزارش فرارو به نقل از رهنمات، اگرچه این مطالعه فقط بر روی اثرات قرار گرفتن در معرض نور آبی روی موش ها متمرکز بود، نتایج می تواند برای انسان ها نیز اعمال شود. این به دلیل شباهت های بین بلوغ و تغییرات هورمونی در انسان و موش است. دانشمندان دریافته اند که افزایش استفاده از دستگاه های ساطع کننده نور آبی می تواند کیفیت خواب را در کودکان و بزرگسالان کاهش دهد.

زیرا این امر عملکرد ملاتونین را مختل می کند، هورمونی که نقش اساسی در تنظیم چرخه خواب و بیداری در انسان ایفا می کند. از آنجایی که سطح این هورمون قبل از بلوغ بیشتر از دوران بلوغ است، محققان می گویند که این هورمون می تواند در به تاخیر انداختن شروع بلوغ نیز نقش داشته باشد.

برای آزمایش این مشکل، دانشمندان تعدادی موش ماده را به سه گروه تقسیم کردند. گروه اول در معرض نور طبیعی قرار گرفتند. گروه دوم و سوم به ترتیب 6 و 12 ساعت در معرض نور آبی قرار گرفتند.

در هر دو گروهی که در معرض نور آبی قرار گرفتند، اولین نشانه های بلوغ به طور قابل توجهی زودتر رخ داد و موش هایی که برای مدت طولانی در معرض نور آبی قرار گرفتند زودتر به بلوغ رسیدند.

موش هایی که در معرض نور آبی قرار گرفتند سطوح پایین تری از ملاتونین و سطوح بالاتری از برخی هورمون های تولید مثلی مانند استرادیول و لوتئین و همچنین تغییرات فیزیکی بیشتری در بافت تخمدان داشتند.

همه اینها به عنوان نشانه های بلوغ شناخته می شوند. علاوه بر این، در موش هایی که به مدت 12 ساعت در معرض نور آبی قرار گرفتند، علائم التهاب و حتی آسیب سلولی در تخمدان ها مشاهده شد.

دانشمندان دریافته‌اند که قرار گرفتن در معرض نور آبی، علاوه بر تغییر سطح ملاتونین، می‌تواند سطح هورمون‌های تولید مثلی را نیز تغییر دهد و باعث شروع بلوغ زودرس در موش‌ها شود.

علاوه بر این، هر چه موش ها بیشتر در معرض نور آبی قرار بگیرند، بلوغ زودتر شروع می شود. از آنجایی که این مطالعه بر روی موش ها انجام شد، نمی توان مطمئن بود که این نتایج در کودکان نیز تکرار خواهد شد.

این داده ها نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض نور آبی ممکن است یک عامل خطر برای شروع زودرس بلوغ در نظر گرفته شود. اگرچه این امر قطعی نیست، اما دانشمندان توصیه می‌کنند که استفاده از دستگاه‌های ساطع کننده نور آبی توسط کودکان پیش از بلوغ را کاهش دهند. به خصوص در عصر که قرار گرفتن در معرض بیشترین اثرات هورمونی را دارد.

Julissa Lara

متفکر متواضعانه فروتن. گیمر. کارآفرین. طرفدار رسانه های اجتماعی آزاد.

تماس با ما