یامین پور: افرادی در شبکه های اجتماعی دو تابعیتی محسوب می شوند

وحید یامین پور معاون امور جوانان وزیر ورزش و جوانان در اختتامیه چهارمین دوره جشنواره رسانه دانشجویی که در خبرگزاری فارس برگزار شد، اظهار داشت: گروهی که امروز وجود دارد گروه مهمی است و من را به یاد این موضوع می اندازد. دوران جوانی من وقتی دانشجو بودم در رشته ای که رسانه داشتم. من در آن زمان در دبیرستان رئیس جامعه اسلامی بودم و رسانه ما روزنامه دیواری بود.

و به گزارش خبرگزاری فارس، وی افزود: اولین باری که از دوران دانشجویی صاحب تلفن همراه شدم، سه سال است. همان موقع اولین موبایل را خریدم که البته فقط تماس داشت و کارکرد دیگری نداشت. نمی‌دانستم که در ده تا پانزده سال آینده، تلفن همراه و اینترنت چنین نیروی قدرتمندی در کل جهان خواهند بود و زندگی انسان‌ها را تحت تأثیر قرار خواهند داد.

و معاون وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: 20 سال پیش هیچ اطلاعی از دنیایی که الان در آن هستیم نداشتم و تفاوت نسل ما با نسل نوجوان امروز زندگی بدون تلفن همراه است و در واقع ما دو نفر زندگی می کنیم. با و بدون تلفن همراه زندگی می کند.

یامین پور با اشاره به نقش پررنگ رسانه ها در قدرت جهانی گفت: اولین و مهمترین دعوای بشری پس از خلقت بشر، مبارزه برای قدرت بود و در گذشته تنها نیرو عامل نیرو بود اما اکنون سومین دعوا است. ابزاری به آن اضافه شده است که همان قدرت اقناع است که گفت و گو است، به عبارت دیگر رسانه سومین ابزار قدرت است.

وی خاطرنشان کرد: اکنون در عصر شبکه های اجتماعی جهانی هستیم و دنیایی موازی با دنیای واقعی وجود دارد که شهروندان آن حاکمیت موازی با حاکمیت ملی را می پذیرند و شهروندان شبکه های اجتماعی جهانی هستند. بنابراین، دیگر دولت های جهان مانند گذشته معنای جغرافیایی ندارند.

معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: به عبارتی همه افرادی که در دنیا در شبکه های اجتماعی جهانی مانند توییتر و اینستاگرام حساب دارند دو تابعیتی محسوب می شوند و اکنون مهم است که کاربران در ایران از جمله دانشجویانی که شروع به کار کرده اند. فعالیت رسانه ای آنها و داشتن ملیت، جمهوریت را بیشتر اسلامی قبول دارید یا شبکه ای که در آن شهروند مجازی هستید؟

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران برای حجاب و عفاف ارزش قائل است اما برخی شبکه های اجتماعی این موضوع را مطرح می کنند که خانواده اصالت ندارد و حجاب و عفاف ارزشی ندارد. اکنون در سرتاسر جهان، دولت‌های ملی نگران از دست دادن شهروندان خود هستند، مگر اینکه خودشان یک شبکه اجتماعی داشته باشند.

وی خطاب به دانشجویان حاضر در جلسه که فعالیت های اطلاع رسانی خود را آغاز کردند، گفت: عمدا یا ناآگاهانه خطرناک ترین نوع فعالیت را انتخاب کرده ام. امروزه بسیاری از کاربران دیگر به سایت های خبری مراجعه نمی کنند و به طور کامل وارد فضای اجتماعی شده اند. این خبرگزاری نیز مانند خبرگزاری فارس به درستی وارد فضای شبکه های اجتماعی شده و فعالیت رسانه ای خود را در این زمینه پررنگ کرده است.

یامین پور با بیان اینکه دنیای رسانه پرهیجان و خروشان است، گفت: امیدوارم شما دانش آموزان با موفقیت و سلامتی از این دنیای پرهیجان و خشمگین عبور کنید و جزو منحرفان برخی شبکه های اجتماعی نباشید. همچنین جزو تأثیرگذاران باشید و جزو منحطین شبکه های اجتماعی نباشید.

وی به اهمیت جهت دهی به افکار عمومی اشاره کرد و گفت: مهمترین وظیفه پیامبران هدایت افکار عمومی بود که از گذشته تاکنون به این موضوع توجه شده است.

معاون وزیر ورزش و جوانان با اشاره به لزوم افزایش آموزش رسانه ای در بین دانش آموزان گفت: این موضوع بیش از گذشته نیازمند توجه است.

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما