یو اس اوپن: چرا بردن یک رشته دوم اینقدر سخت است؟

این منظره ای آشنا بود که در طول سال ها توسط برندگان گرند اسلم برای اولین بار تکرار شد. دانیل مدودف نیز زمانی که اولین قهرمانی مهم خود را یک روز پس از مسابقات رادوکانو به دست آورد، مانند دومینیک تیم یک سال قبل، به زمین افتاد.

اما پس از چنین لحظه هیجان‌انگیزی، اغلب به نظر می‌رسد که فاصله‌ای وجود دارد تا آنها بتوانند دوباره به قله برسند – 34 نفر از 45 برنده گرند اسلم از سال 2000، در صورت کسب دومین عنوان خود، دست‌کم یک سال برای دیگری صبر کرده‌اند.

خود ویلیامز مجبور شد دو سال و نیم صبر کند تا دومین عنوان اصلی خود را کسب کند.

عمق بی نظیری از خودباوری

راجر فدرر، رافائل نادال و نواک جوکوویچ، علاوه بر ویلیامز، 20 سال است که بر تنیس مسلط بوده‌اند که برای آنها شکست دادن سخت‌تر از برد به نظر می‌رسد.

برنده شدن بیش از یک اسلم بزرگ امری عادی و حتی قابل انتظار بود و مشکلات در کسب عنوان اول را پنهان می کرد.

اما رادوکانو 18 ساله در سال 2021 بدون حذف یک ست قهرمان US Open شد.

در تنیس، که یک ورزش انفرادی است که به سفر مداوم برای 10 ماه از سال در مناطق زمانی و محیط‌های مختلف نیاز دارد، فشار روانی برای بردن یک تورنمنت بزرگ در مقایسه با سایر ورزش‌ها متفاوت است.

روانشناس ورزشی: “اغلب وقتی حمایت اجتماعی وجود دارد، به سمت چپم نگاه می کنم، به سمت راستم نگاه می کنم و هم تیمی ام را می بینم که به من یک پمپ مشت بدهد… این نوع حمایت اجتماعی می تواند راه بسیار زیادی برای یک فرد داشته باشد.” دکتر جارود اسپنسر به CNN Sport توضیح می دهد.

“ولی [when] این فقط یک نفر است، به چپ و راست نگاه می کنید و متوجه می شوید که تنها هستید. این نیاز به عمقی از خودباوری دارد که بر خلاف هر چیز دیگری است.”

باربارا شیت، کارشناس یورو اسپورت و شماره هفت پیشین جهان به سی‌ان‌ان گفت: به لطف سیستم امتیازدهی منحصربه‌فردی که تقریباً برای هر امتیاز خطر ایجاد می‌کند، بسیاری از تنیس‌ها «در واقع در سر هستند».

به نظر می‌رسد که پیروزی یک دایره فضیلت‌انگیز ایجاد می‌کند، که خودباوری را عمیق‌تر می‌کند و به نوبه خود باعث ایجاد اعتماد به نفس برای استقرار در نقاط مهم در مسابقات فشرده می‌شود.

شِت می‌گوید: «وقتی در بین ده تیم برتر قرار گرفتم، در نقطه‌ای بودم که وارد زمین شدم و فکر می‌کردم: «این بازی را نمی‌بازم». مطلقاً هیچ شانسی وجود ندارد.”

شت در دوران حرفه ای خود سه بار با ویلیامز بازی کرده و هرگز او را شکست نداده است. آنها آخرین بار در سال 2003 در مسابقات آزاد فرانسه با هم دیدار کردند و چت 6-0 و 6-0 شکست خورد.

باربارا چت در دور سوم مسابقات آزاد فرانسه با سرنا ویلیامز بازی کرد.

چت به یاد می‌آورد: “من در واقع قبل از بازی مقابل او مسابقه را باختم، زیرا حضور او در زمین باورنکردنی بود.”

“من فقط احساس کردم، “چگونه می خواهم این دختر را شکست دهم؟” او از نظر بدنی بسیار بهتر است. او تهاجمی تر بازی می کند. او خودش را باور دارد. بهتر است به رختکن بروم. “

اما برنده شدن می تواند منجر به احساس غیرقابل انکار و همچنین تسلیم ناپذیری شود و مجموعه جدیدی از انتظارات و اهداف را ایجاد کند.

کمال وجود ندارد

پس از پیروزی رادوکانو در US Open، منتقدان سریعاً او را به عنوان یک برنده چندگانه گرند اسلم در آینده به خاطر ضربات قدرتمندش به زمین و بازگشت خشونت آمیزش تحسین کردند.

او پس از آن که حامیان مالی و کارشناسان روابط عمومی پتانسیل او را برای تبدیل شدن به اولین ستاره ورزشی میلیارد دلاری توصیف کردند، اسپانسر جمع آوری کرد.
رادوکانو در مصاحبه اخیر با نایک گفت: “همه از من انتظار داشتند که در هر تورنمنتی که به آن بازگردم برنده شوم. این کمی غیر واقعی است زیرا کمال وجود ندارد.”

مجموعه ای از مصدومیت ها اولین سال کامل رادوکانو در تور را با تاول، مشکلات کمر، کشیدگی جانبی و آسیب دیدگی کشاله ران مخدوش کرد که همگی او را مجبور به کناره گیری از مسابقات مختلف در طول فصل کرد.

اما رادوکانو دو هفته پیش در سینسیناتی بازی کرد و سرنا ویلیامز را شکست داد.

رادوکانو در سه مسابقه گرند اسلم خود از آن دو هفته جادویی در نیویورک، تنها به دور دوم راه یافته است و به بازیکنانی می رسد که در هر موقعیتی رتبه های پایین تری از او داشتند.

شِت می‌گوید: «انتظارات زیادی از بیرون در مورد آن وجود دارد. “بدیهی است که او می‌خواهد دیگری را به دست آورد. او می‌خواهد به همه ثابت کند که یک روز یا دو هفته است که فکر نمی‌کند و می‌تواند کارهای بیشتری انجام دهد، اما فشار و انتظارات در مورد او بسیار زیاد است.”

برای یک جوان 19 ساله که در اولین سال حضورش در تور WTA شرکت می‌کرد، این یک فصل خوب، اگر چه غیرقابل توجه بود، بود، اما انتظارات استراتوسفری پیرامون بریتانیایی، هر باخت را چیزی شبیه به یک فاجعه توصیف کرده است.

این نقطه اشباع

اهداف، و همچنین انتظارات، در پی یک پیروزی بزرگ مانند یک عنوان گرند اسلم تغییر می کند.

دومینیک تیم از زمانی که اولین اسلم بزرگ خود را در US Open 2020 به دست آورد، مسیری مشابه رادوکانو را دیده است و از رده های بالای بازی به رتبه 352 جهان سقوط کرده است.

مصدومیت طولانی مدت مچ دست این اتریشی را با مشکل مواجه کرد و وضعیت جدید او به عنوان برنده گرند اسلم نیز مانع شد.

تیم در آوریل 2021 به روزنامه اتریشی Der Standard گفت: “وقتی برای یک هدف می جنگید، همه چیز را برای آن رها می کنید و به آن می رسید، همه چیز تغییر می کند.”

با این حال، در تنیس، همه چیز آنقدر سریع پیش می رود، شما زمانی برای لذت بردن از پیروزی ندارید و اگر 100% نباشید، بازنده هستید. این اتفاق امسال برای من رخ داد.

دومینیک تیم پیروزی در فینال آزاد آمریکا 2020 مقابل الکساندر زورف را جشن می گیرد.

برای توضیح اثرات روانی دستیابی به یک هدف اصلی، اسپنسر آن را با یک تجربه روزمره تر – غذا خوردن مقایسه می کند.

او می‌گوید: «وقتی گرسنه می‌شوی، هر کاری که لازم باشد انجام می‌دهی تا برایت غذا بیاوری». و بعد، وقتی به آن نقطه سیری رسیدی که احساس سیری کردی، مثل این است که نمی‌توانم یک لقمه دیگر بخورم، و برای مدتی چیزی نمی‌خواهم.»

“و بنابراین بسیار طبیعی و طبیعی است، درست مانند خوردن یک وعده غذایی بزرگ، گاهی اوقات یک ورزشکار، پس از برنده شدن در چیزی واقعا مهم، ممکن است برای مدتی کمی رانندگی را از دست بدهد.”

هزینه های عاطفی ورزش نخبگان هر سال آشکارتر می شود زیرا ورزشکاران شروع به صحبت آشکار در مورد سلامت روان و اهمیت آن می کنند.

در مسابقات آزاد فرانسه سال گذشته، نائومی اوزاکا، برنده چهار بار گرند اسلم، پس از اینکه او از برگزاری کنفرانس های مطبوعاتی پس از مسابقه امتناع کرد، خشمگین شد تا از سلامت روان خود محافظت کند.
پس از آن، او فاش کرد که از زمان اولین پیروزی خود در گرند اسلم در سال 2018، “از حملات طولانی افسردگی” و “امواج عظیم اضطراب” رنج می برد.

در همین حال، ایگا سویاتک از داریا آبراموویچ، روانشناس ورزشی به خاطر نقشی که در کمک به او در قهرمانی اوپن فرانسه در سال 2020 ایفا کرد، تمجید کرد.

“خیلی چیزها اتفاق افتاده”

اسپنسر توضیح می‌دهد که مدیریت «انرژی عاطفی» که ورزش از بین می‌برد، کلید تنظیم مجدد اهداف و انتظارات ورزشکار است.

تیم پس از یک سال حضور در طبیعت شروع به بازسازی می کند و اولین مسابقه خود را در تور ATP در 14 ماه با پیروزی در دور اول در برابر باستاد اوپن مقابل امیل روسووری فنلاندی در ژوئیه 2022 برد.

به گزارش بی‌بی‌سی، او پس از آن گفت: «آخرین پیروزی من در سال 2021 در رم بود، دنیای کمی متفاوت به نظر می‌رسد.

“خیلی چیزها اتفاق افتاد. سخت بود، اما به نظر من تجربه بسیار خوبی برای زندگی بود. من خیلی خوشحالم که اولین پیروزی امروز اینجا بود.”

دومینیک تیم در جولای سال جاری به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات آزاد اتریش راه یافت.

در هفته‌های اخیر، رادوکانو همچنین درخشش‌هایی از فرم را نشان داده است که او را با پیروزی بر ویلیامز و ویکتوریا آزارنکا در مسابقات آزاد غرب و آفریقای جنوبی در سینسیناتی پیش از باخت به جسیکا پگولا در دور سوم – دومین مسابقه‌اش – به ستاره تنیس سوق داد. در برابر 10 بازیکن برتر

او در اولین دور از مسابقات آزاد ایالات متحده در حالی که دفاع از عنوان خود را آغاز می کند، با آلیزه کورنت روبرو می شود، در حالی که تیم – که همچنین برای اولین بار از زمان پیروزی خود در این مسابقات حضور دارد – با پابلو کارنو بوستا بازی خواهد کرد.

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما