یک راه حل سیاسی دیگر برای رسیدگی به بحران کنونی هائیتی «کافی نیست».

خانم هلن لا لایم از سفیران خواست تا قاطعانه عمل کنند و به مقابله با بلای ناامنی و فساد، همراه با بحران بهداشتی که “مارپیچ نزولی هائیتی را سرعت می بخشد” کمک کنند.

پیش از این، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که محاصره کنونی تجهیزات حیاتی بشردوستانه و غیرنظامی در پورتوپرنس، پایتخت توسط باندهای مسلح، و تهدید فزاینده ناشی از وبا، مستلزم «اقدام» برای ایجاد یک کریدور بشردوستانه نجات بخش

او توضیح داد: «من در مورد کاری صحبت می‌کنم که باید بر اساس استانداردهای بشردوستانه دقیق انجام شود، بدون توجه به ابعاد سیاسی مشکل که باید توسط خود مردم هائیتی حل شود. نیروی پلیس ملی را با آموزش و تجهیزات تقویت کنید، اما بحران کنونی “به این معنی است که کارهای بیشتری باید انجام شود”.

پورتو پرنس، پایتخت هائیتی.

برنامه توسعه سازمان ملل در هائیتی / بورجا لوپتگی گونزالس

پورتو پرنس، پایتخت هائیتی.

وبا و بحران سوخت

خانم لایم تاکید کرد که تنها در چند هفته، ده‌ها مورد وبا تایید شده است که بیش از نیمی از آنها منجر به مرگ و صدها مورد مشکوک در بخش‌های غربی و مرکزی بوده است.

و در حالی که موارد غیرمستند بیماری مرگبار منتقله از طریق آب در بخش‌هایی از پایتخت افزایش می‌یابد، گروه‌های تبهکار همچنان به بستن ایستگاه فارو که بیشتر سوخت کشور در آن ذخیره می‌شود، ادامه می‌دهند.

او به اعضای شورا گفت: «عواقب زیرساخت‌های اساسی در هائیتی شدید بوده است، عملیات‌ها در بیمارستان‌ها و تامین‌کنندگان آب در کشور را با مشکل مواجه می‌کند و بر واکنش به وبا تأثیر می‌گذارد. سیل، که با زباله “برای ایجاد شرایط غیربهداشتی مساعد برای گسترش بیماری” مخلوط می شود.

او هشدار داد که تا کنون نه پلیس و نه درخواست‌های دستگاه دیپلماسی از جمله سازمان ملل برای ایجاد یک کریدور بشردوستانه به نتیجه نرسیده است.

خشونت های گروهی در پورتو پرنس، پایتخت هائیتی، نزدیک به 8500 زن و کودک را تنها در دو هفته مجبور به ترک خانه های خود کرده است.  (یک فایل)

بحران ناامنی

نماینده ویژه گفت که تنها در سال 2022 نزدیک به هزار آدم ربایی گزارش شده است و ناامنی عمومی همچنان مانع از حضور میلیون‌ها کودک در کلاس‌ها می‌شود، کل محله‌ها را منزوی می‌کند و خانواده‌ها را در معرض اخاذی قرار می‌دهد و برخی از آنها زنده زنده در خانه‌هایشان سوزانده می‌شوند.

وی تأکید کرد: «امید است که ورود تجهیزات تاکتیکی حیاتی در آخر هفته به پورتو پرنس که از هائیتی خریداری شده و توسط کانادا و ایالات متحده تحویل داده شده است، به پلیس کمک کند تا کنترل اوضاع را دوباره به دست گیرد.»

یک کودک خردسال در شهر سیت سولیل، هائیتی به دلیل سوءتغذیه غربالگری می شود.

یک کودک خردسال در شهر سیت سولیل، هائیتی به دلیل سوءتغذیه غربالگری می شود.

بحران حقوق بشر و گرسنگی

خانم لیم تاکید کرد که هرگونه حمایت امنیتی افزایش یافته از پلیس ملی باید با حمایت از سیستم قضایی نیز همراه باشد: برای اطمینان از پاسخگویی مناسب، و همچنین برای اجرای مجدد ابتکارات تحت رهبری دولت، مانند واحدهای قضایی پیشنهادی متخصص در تعقیب قضایی. جرایم باندی و همچنین جرایم مالی.

“در این وضعیت ناآرامی مدنی، خشونت و غارت مداوم (از جمله انبارهای برنامه جهانی غذا و صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف))، حقوق اولیه آشکارا در سراسر کشور تضعیف می شود. باندها به جراحت، آدم ربایی، تجاوز و تجاوز ادامه می دهند. بکش.»

و اگر این کافی نبود، محرومیت اقتصادی نیز جمعیت را در آسیب‌پذیرترین وضعیت خود در سال‌های اخیر قرار می‌دهد: با خشونت گروهی که از واکنش انسانی متناسب به وبا و کمبود غذا جلوگیری می‌کند.

4.7 میلیون نفر با گرسنگی حاد روبرو هستند که یک عدد بی سابقه است، از جمله ده ها هزار نفر که اکنون در آستانه گرسنگی هستند.

اعضای این شورا برای حمایت از نهادهای هائیتی در تلاش برای نظم مدنی و پاسخگویی – و نجات جان هزاران نفری که در غیر این صورت از دست می‌رفتند – باید اقدام کنند و قاطعانه به رفع بلای دائمی ناامنی و فساد در هائیتی کمک کنند. “او نتیجه گرفت.

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما