یک سرباز سابق روسی بعد از جنگ طولانی در اوکراین صحبت می کند

نیروگاه هسته ای Zaporizhzhia در 4 اوت در اوکراین.
نیروگاه هسته ای Zaporizhzhia در 4 اوت در اوکراین. (ویکتور/شنهوا/گتی ایماژ)

وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که در حال بررسی بستن نیروگاه اتمی اشغالی Zaporozhye در جنوب اوکراین است که باعث هشدار آژانس دولتی اتمی اوکراین مبنی بر اینکه انجام این کار ممکن است منجر به فاجعه شود، شده است.

این وزارتخانه روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «تحولات منفی» در نیروگاه می‌تواند روسیه را وادار کند که «پنجمین و ششمین واحد نیروگاهی خود را در «ذخیره سرد» قرار دهد و به «بستن نیروگاه هسته‌ای زاپوریژژیا» منجر شود. و اوکراین را مقصر دانست. مقامات اوکراینی به دلیل بمباران این سایت، این اتهامات را رد کردند و روسیه را متهم کردند که پشت حملاتی است که این مجتمع را ویران کرد.

شرکت دولتی انرژی هسته‌ای اوکراین، Energoatom، اعلام کرد که احتمال تعطیلی نیروگاه، سناریوی یک فاجعه رادیولوژیکی را نزدیک‌تر می‌کند.

در صورت وقفه [Zaporizhzhia] Energoatom روز پنجشنبه در یک پست تلگرامی اعلام کرد که ژنراتورهای NPP از سیستم برق اوکراین، در صورت قطع برق در نیروگاه، نمی توانند از آنها برای نیازهای خنک کننده سوخت خود استفاده کنند. این به سناریوی محتمل یک فاجعه رادیولوژیکی در بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا نزدیک می شود.

این نیروگاه پس از هفته‌ها بمباران فزاینده‌ای که باعث شد درخواست‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل برای اجازه دادن به کارشناسان برای بازدید از این تاسیسات و نگرانی‌ها از وقوع یک حادثه هسته‌ای احتمالی را به دنبال داشته باشد، کانون نگرانی‌های جهانی است.

هر دو طرف سعی کردند برای تهدید تروریسم هسته ای انگشت اتهام را به سمت دیگری نشانه بگیرند.

به گفته این وزارتخانه که نیروهای اوکراینی را به انجام 12 حمله به تاسیسات با استفاده از بیش از 50 گلوله توپخانه و پنج هواپیمای بدون سرنشین کامیکازه متهم کرد، بمباران اوکراین به سیستم‌های پشتیبانی کمکی، مانند استخرهای غبارآب و سایر تجهیزاتی که راکتورها را خنک نگه می‌دارند، آسیب رساند.

اوکراین به طور مداوم این اتهامات را رد کرده و روسیه را مسئول بمباران نیروگاه و همچنین استفاده از آن به عنوان سپر برای شلیک به مواضع اوکراین در نیکوپول، در کرانه مقابل رودخانه دنیپرو می داند. روسیه نیز اتهامات اوکراین را رد کرد.

وزارت دفاع روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد: «ما آماده‌ایم تصاویر با وضوح بالا واقعی را در اختیار آژانس قرار دهیم… که نشان می‌دهد سلاح‌ها، به‌ویژه سلاح‌های سنگین، در قلمرو این ایستگاه قرار نمی‌گیرند».

وی افزود: ما می دانیم که با تعداد زیادی ماهواره نظامی و تجاری خارجی، طرف آمریکایی می تواند همان اطلاعات را در اختیار جهان قرار دهد.

سی ان ان نمی تواند به طور مستقل ادعاهای اوکراین یا روسیه در مورد حملات و قرار دادن تجهیزات نظامی سنگین در نیروگاه اتمی Zaporizhzhia را تأیید کند.

سی ان ان با اپراتورهای تصاویر ماهواره ای تجاری تماس گرفته تا ادعاهای روسیه را تایید کند، اما آنها هنوز پاسخی نداده اند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم