یک سیارک “کشنده سیاره” در مسیر خود به مدار زمین شناسایی شده است

ستاره شناسان سه سیارک جدید کشف کرده اند که یکی از آنها نزدیک ترین سیارک شناخته شده به خورشید است. یکی دیگر از این سیارک ها یکی از بزرگترین سیارک های شناخته شده است که متعلق به گروه سیارکی “قاتل سیاره” است و در آستانه 1.5 کیلومتر ممکن است با جهت حرکت زمین تضاد داشته باشد.

گروهی از ستاره شناسان با استفاده از دوربین انرژی تاریک (DECam) از تلسکوپ بلانکو در شیلی، سه سیارک جدید را در مجاورت زمین پیدا کردند. یکی از آنها نام دارد 2021 PH27 اندازه آن یک کیلومتر است و در نزدیک ترین فاصله از تمام اجرام شناخته شده به دور خورشید می چرخد. این شهاب سنگ به دمایی حدودا می رسد 500 درجه سانتی گراد می رسد.

سیارک بعدی نام دارد 2021 ال جی 4 مانند PH27، در مداری امن حرکت می کند که هیچ تهدید خاصی برای زمین ایجاد نمی کند. اما سومین سیارک به نام 2022 AP7 با قطر 1.5 کیلومتر در گروه سیارک هایی قرار می گیرد که می توانند “قاتل سیارهما باشیم علاوه بر این، این سیارک در مداری بسیار نزدیک به مدار زمین قرار دارد و بنابراین پتانسیل ایجاد یک تهدید را دارد.

برخورد سیارک مرگبار 2022 AP7 به زمین؟

تلسکوپ شیلی بلانکو

خوشبختانه، مطالعات نشان می دهد که AP7 2022 پنج سال طول می کشد تا به دور خورشید بچرخد، در حالی که زمین در نتیجه این دو جرم، هر سال یک بار به دور خورشید می چرخد. شاید هیچوقت آنها همزمان در نقطه برخورد مدار یکدیگر نیستند. البته به دلیل محدودیت پنجره رصدی، دانشمندان هنوز نتوانسته اند با دقت کافی مدار این سیارک کشنده سیاره را بیابند و پیش بینی کنند که این سنگ چقدر و چه زمانی ممکن است زمین را در آینده ای دور تهدید کند.

اگرچه در حال حاضر هیچ خطری برای سیاره ما وجود ندارد، اما این واقعیت که هنوز چنین سنگ بزرگی کشف نشده است، جای نگرانی دارد. دلیل این اتفاق افتاد خورشید می درخشد به نظر می رسد که تشخیص بین سیارک های واقع بین زمین و ستاره های منظومه شمسی تک چشمی دشوار است. بیشتر سیارک ها به بیرون از منظومه ردیابی می شوند، بنابراین بسیاری از سیارک های دیگر درون منظومه ممکن است نادیده گرفته شده باشند.

نتایج مطالعات فعلی دانشمندان در مجله Astronomical منتشر شد.

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما