یک شبه نویسنده شوید ما در حال نوشتن کتابی به نام شما هستیم! هر صفحه از 10 تا 30 هزار تومان!

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که بدون داشتن این تجربه و تخصص در این زمینه می توانید یک شبه نویسنده شوید؟ چطور با پرداخت 10 تا 30 هزار تومان به ازای هر صفحه، می توانید نویسنده کتابی با موضوع دلخواه خود شوید، به شرطی که کمی آرامش داشته باشید و بهای آن را پرداخت کنید، هر چقدر هم که گران باشد. این روزها بازار کتاب نویسی به نام مشتری در میدان انقلاب داغ است.

به گزارش همشهری، عصر که از میدان انقلاب به سمت چهارراه حرکت می کنید، «وکلا» را می بینید که پلاکاردهایی پر از دیوارنویسی در دست دارند و اعلام می کنند که به نام شما در حال نوشتن پایان نامه و مقاله هستند.

البته روی این تابلوها چیزی نوشته نشده که انگار کتابی با نام شما نوشته اند. بسیاری از صاحبان مؤسسات انتشاراتی معتقدند که اگر نویسنده کتابی را به نام مشتری بنویسد، تخلفی در کار نیست، اما برخی دیگر آن را غیراخلاقی می دانند و به حقوق مادی نویسنده لطمه وارد می کنند.

پرداخت کنید و نویسنده باشید

در کنار جاده که قدم می زنیم به یکی از فروشندگانی که کنار پیاده رو ایستاده می گوییم: سفارش کتاب هم قبول می کنید؟ در همین حال، دادستان ما را با دست به انتشارات می برد.

پست در زیرزمین یک راهرو شلوغ است. از پله های راهرو که پایین می آییم، نگاهمان به انتشارات تقریبا متروکه ای می چرخد ​​و این سکوت حکایت از رکود بازار نشر و کتاب دارد. به انتشارات مورد نظر می رسیم و می خواهیم با صاحب انتشاراتی که ظاهراً انتشارات چندان معروفی نیست کتابی بنویسیم.

جای تعجب نیست، او می گوید: “آیا شما یک کتاب چند صفحه ای می خواهید؟” دوست داری کتابت درباره چی باشه؟ چقدر می خواهید خرج کنید؟» با این توضیحات فقط به این نکته می رسیم که در ازای پول می توانید کتابی به نام خود تهیه کنید.

انقلاب

خبری از نویسنده اصلی نیست

تا همین چند سال پیش که شخصی در زندگی نامه اش از نویسنده چندین جلد کتاب یاد می کرد، آن را ارزشمند و معتبر می دانستند. اما امروزه با رونق بازار نوشتن کتاب به نام مشتری، کمتر کسی باور می کند که شخصی کتابی را خودش نوشته باشد.

این را صاحبان مؤسسات انتشاراتی که به قول خودشان استخوان هایشان را در این زمینه خوردند تأیید کردند. حمید محمدی، یکی از ناشران این کتاب می گوید: «در حال حاضر، حتی اگر دکتری ادعا کند کتابی نوشته است، باید ادعای خود را از ده ها منبع ثابت کند.

در این سال‌ها که در زمینه نشر کتاب فعالیت می‌کنم، تعداد زیادی از پزشکان به‌ویژه دانشجویان پزشکی به من مراجعه کردند تا کتابی به نام خودشان بنویسند که محدودیتی ندارد. البته ناگفته نماند که اکثر متقاضیان کتاب، دانشجویان کارشناسی ارشد هستند که در مقطع دکتری پذیرفته شده اند و به دنبال کتاب هایی برای تکمیل رزومه خود هستند.

در این میان کسانی که این کتاب ها را می نویسند، همان افرادی هستند که در زمینه پایان نامه نویسی نیز فعال هستند. شخصاً به عنوان یک ناشر، سؤال من از اساتید دانشگاه این است که وقتی دانشجو در نگارش کتاب و پایان نامه نقشی نداشته باشد، چگونه ارزیابی می شود و اساتید چگونه تعیین می کنند که خود دانشجو کتاب را نوشته یا نه؟ تصور من این است که اگر از همان کتاب از دانش آموز سؤال شود، معلوم می شود که دانش آموز چه کار کرده است. برای سفارش کتاب توسط مشتری همه چیز قانونی است، اما نویسنده ادامه می دهد و نام نویسنده اصلی در کتاب ذکر نشده است.»

کتاب

غیر اخلاقی، اما قانونی

اساس نوشتن کتاب به نام شما این است که شما به ناشری مراجعه می کنید و ناشر از نویسنده می خواهد که با توجه به موضوعی که انتخاب کرده اید کتابی بنویسد و پس از ویرایش کتاب به نام مشتری منتشر می شود.

بعد از دانشگاه تهران به کتابخانه دیگری می رویم. صاحب کتابخانه پیرمردی است که موسیقی و کتاب های تاریخی می فروشد.

کی دلش پر از نویسندگان کتاب جعلی است، شنیده اید که در این انقلاب با پرداخت پول به نام مشتری کتاب می نویسند؟ او می گوید: «به همین دلیل بار تحصیلی و سطح سواد دانش آموزان کاهش یافته است، ما قبلا نویسنده قلابی داشتیم، حالا هر چقدر می خواهید نویسنده و مدعی داریم. وقتی ناشر از نویسنده خود می خواهد کتاب بنویسد. با توجه به موضوع انتخاب شده توسط مشتری، در واقع در اینجا همه چیز از بین می رود حقوق مادی نویسنده و محقق نادیده گرفته می شود و در نهایت مشتری با پرداخت وجه مولف می شود.

در واقع کسانی که با پرداخت پول برای خود کتاب می سازند اعتماد به نفس ندارند و تصورشان این است که با این کار چهره اجتماعی پیدا می کنند. در واقع ساخت کتاب یک کار حرفه ای و اخلاقی نیست، اما نمی توان گفت غیرقانونی است، زیرا هیچ مرجع قانونی برای نظارت بر ناشران و نویسندگان وجود ندارد.

کتاب

از 10 تا 30 هزار تومان برای هر صفحه

برخی از ناشران در خیابان الثوره مایل به ارائه اطلاعات صریح در مورد نوشتن کتاب به مشتری نیستند. ابتدای خیابان دوازده فروردین وارد یک دفتر انتشاراتی شدیم. این بار به دنبال تایید نیستیم که به نام ما کتاب می نویسند یا نه، این بار به دنبال قیمت نوشتن کتاب هستیم. صاحب انتشارات از دادن قیمت امتناع می ورزد، با اصرار ما شماره تماسی به ما می دهد و می گوید: زنگ بزنید یکی راهنماییتان کند.

گویی شخصی خارج از حوزه نشر، قیمت گذاری و تالیف را هدایت می کند. ما از مطبوعات خارج می شویم و بلافاصله با این شماره تماس می گیریم.

خانمی تلفن را جواب می دهد و درباره هزینه نوشتن کتاب می گوید: «اگر می خواهید در موضوعی غیرتخصصی کتاب بنویسیم، برای هر صفحه باید 10 هزار تومان هزینه کنید، البته باید هزینه های آن را هم اضافه کنید. چاپ، صفحه آرایی و مجوز کتاب در آن مبلغ.اگر به موضوع تخصصی و مهمی برای کتاب خود فکر می کنید باید با توجه به مبلغ درخواستی نویسنده برای هر صفحه 30 هزار تومان هزینه کنید.البته بسته به تعداد صفحات، نوع جلد و موضوع مجموع، تغییر می کند.

دانشجویان و اساتید هر دو مقصر هستند

اکثر ناشران خیابان خبر روی یک نکته اتفاق نظر دارند و آن اینکه اکثر دانشجویان کارشناسی ارشد می خواهند کتابی به نام خود بنویسند.

دکتر قاسم حسین زاده استاد دانشگاه است و در این باره می گوید: «متاسفانه نوشتن کتاب به نام دانشجو در دانشگاه های ایران رواج زیادی پیدا کرده است و ۹۰ درصد دانشجویان در رشته های مختلف به انتشارات مراجعه می کنند تا پایان نامه خود را به اساتید ارائه کنند. به جای اینکه خودشان یک موضوع را تحقیق و بررسی کنند، می روند و با پرداخت پول به اصطلاح پایان نامه را می خرند و تیم داوری متشکل از اساتید به محض دیدن پایان نامه متوجه می شوند که این پایان نامه توسط نویسنده دیگری نوشته شده است. در حالی که معیار تیم داوری دفاع از دانشجو است، در برخی موارد همان دانشجویانی که پایان نامه را خریداری کرده اند، به پایان نامه تسلط دارند تا بتوانند به خوبی از عهده دفاع برآیند، در اینجا باید به این نکته اشاره کنم که دانشجویان نیز مسئول هستند. اینجا چون به مطالبی که در کلاس تدریس می شود اهمیتی نمی دهند و در نهایت مجبور به خرید پایان نامه می شوند. برای انجام پایان نامه.»

کتاب

قاسم زاده همچنین به همکاری برخی اساتید در تالیف کتاب به نمایندگی از دانشجویان اشاره می کند و می افزاید: برخی از اساتید در زمینه تهیه کتاب و پایان نامه های دانشگاهی برای کسب درآمد بیشتر با دانشجویان همکاری می کنند و اینجا فقط دانشجویان متضرر می شوند چرا که مشخص است. از دروسی که در ترم تحصیل کرد چیزی یاد نگرفت و در این میان مبالغ هنگفتی صرف چاپ مقاله در مجلات خارجی می شود.

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

تماس با ما