یک شغل خطرناک با حقوق میلیونی

از زمانی که برج ها و باروهای تهران یکی یکی بالا رفت و خط ارتفاعی شهر زیاد شد، صحنه آویزان شدن «طناب نوردان» و «بلند کوهنوردان» از همان برج و باروها به منظور شستشوی نما شده است. برای ما مکرر صحنه ای که اغلب با تماشای آن از خود می پرسیم: «حالا برای این همه خطر چقدر حقوق می گیرند؟!»

به گزارش همشهری، بیش از یک دهه از رونق کسب و کار «کوهنوردان»، «رپرها» و شرکت های خدماتی در ایران و شهرهای بزرگ می گذرد. کسب و کاری که شاید درآمد میلیونی داشته باشد اما نمی توان از خطرات آن چشم پوشی کرد و بسیاری از کسانی که به سمت این شغل کشیده شدند، در کنار هیجان و ریسک، بیکار بودند و شاید از سر ناچاری به این شغل رسیدند.

«احمد» یکی از کارگران بالابر شرکت خدمات نما می گوید: با توجه به افزایش ساختمان های بلندمرتبه در تهران، فعالیت افراد به عنوان آسانسور و نماکار به یک ضرورت و نیاز تبدیل شده است. ضرورت متاسفانه خیلی ها یا قبول نمیکنن یا قبول نمیکنن متاسفانه نه انجمن داریم نه اتحادیه کارگری نه خبری از قرارداد بیمه و استخدام و نه سازمانی که ناظر بر شرکت های خدماتی باشه اگه برای یکی از ما اتفاقی افتاد به راحتی می گویند این شغل را خودش انتخاب کرده است!»

اکثر افرادی که در این شغل کار می کنند نمی خواهند خود را به طور دقیق در گفتگوها نشان دهند، زیرا نگران این هستند که به مشکل برسند و شغل خود را از دست بدهند.

البته او درباره درآمد میلیونی شغلش هم می گوید: «بله، این شغل بازده خوبی دارد، از ماهی 15 میلیون تومان تا 50 میلیون تومان در برخی ماه ها، میزان آن به عوامل زیادی بستگی دارد، مثلاً داشتن یک معتبر گواهی کار، قد کار در شرکت خدمات رشد و کارگاهی که سابقه و مشتریان زیادی دارد، دارای ابزار کار شخصی یا تجهیزات پیشرفته، انجام کار با طناب یا روی داربست، پیچ و مهره، شستشوی نمای برج ها و مجتمع ها با ویژگی های خاص (ترکیب رشد یافته، نمای گران قیمت، تاریخی و غیره).

رابل

آموزش معمولی یا بین المللی؟

از اوایل دهه نود، مدارس راپل با هدف آموزش افراد شاغل در ارتفاعات شروع به فعالیت کردند. میثم یکی دیگر از کوهنوردان در این باره می گوید: مدارس راپل اغلب سوله های بزرگی هستند و بعد از اتمام دوره یا مدرک معمولی را با هزینه ای بین 3 تا 8 میلیون تومان می دهند یا اگر خارجی آموزش دیده داشته باشند. و اگر گواهی بین المللی بدهند 15 میلیون تومان هزینه اضافه دریافت می کنند.

میثم می ایستد و می افزاید: “با مدرک بین المللی در این حرفه، می توانید در کشورهای عربی همسایه درآمد بسیار بیشتری کسب کنید.” سوال گفت: چه کسی بیشتر به این کار و شغل می آید؟ راع اینگونه پاسخ می دهد: “معمولاً افراد در ارتفاع سر کار می آیند و یا شغل مناسبی پیدا نمی کنند یا از هیجان و قد و ترشح آدرنالین لذت می برند. البته بعد از درآمد خوب، هیچ چیز دیگری!”

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

تماس با ما