یک شوک مجازی برای شرکت ها

مشاهدات میدانی حاکی از آن است که قطعی شبکه ارتباطی و اینترنت روز گذشته باعث لغو بسیاری از تراکنش های اینترنتی شده است. بر اساس این یادداشت ها، بسیاری از مشتریان در پرداخت از طریق دستگاه های کارتخوان نیز مشکل داشتند. در نتیجه، آنها به پرداخت نقدی برای تراکنش روی آوردند. به گفته مسئولان علت اصلی این اختلال آتش سوزی در یکی از حوض های ارتباطی بوده که حداقل تا عصر دیروز ادامه داشته است. نت بلاکز همچنین در حساب توییتر خود گزارش داد که ۲۱ درصد اینترنت در ایران قطع شده است.

گزارش دنیای اقتصاد ظهر دیروز اعلام کرد که اتصال اینترنتی بخش بزرگی از کاربران شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت ثابت با قطعی و قطعی جدی همراه بوده است. بر اساس تنها بیانیه رسمی در زمان نگارش این خبر، آتش سوزی در یکی از استخرهای ارتباطی علت این قطعی بوده است. NetBlocks نیز وجود اختلال در اینترنت ایران را تایید و اعلام کرد که حدود 21 درصد از کل شبکه کشور را در اختیار دارد. بر اساس اطلاعات رادار NetBlocks، عمده این اختلال در پورتال اینترنت همراه و زیرساخت مخابرات ایران مشهود بوده است. همزمان با قطع اینترنت، کاربران برخی از مناطق تهران از قطعی خطوط تلفن ثابت خود خبر دادند.

به گزارش ایرنا به نقل از شرکت مخابرات: بر اثر آتش سوزی در یکی از استخرهای مخابراتی منطقه هشتم مخابرات تهران، مخابرات ثابت و سیار در برخی مناطق شهر دچار اختلال شد و کارشناسان مخابرات در تلاش برای رفع سریع این مشکل هستند. مسئله. اغتشاشات. همچنین تاکید شد: پس از این قطعی، ارتباطات ثابت و سیار در نقاطی از تهران برای برخی از مشتریان داخلی و تجاری مختل شده است و کارشناسان ارتباطات به سرعت در حال رفع این قطعی‌های ارتباطی هستند.

دیروز قطع اینترنت باعث شد تا کسب و کارها نیز دچار اختلال شوند. یادداشت های میدانی دانیا اختاز حاکی از آن است که در برخی موارد قطعی اینترنت باعث شده تا کارتخوان ها دچار قطعی شوند. در نتیجه خریدهای زیادی در روز گذشته به صورت نقدی انجام شد. بررسی های آماری نشان می دهد که بیش از 90 درصد خریدهای خرد از طریق دستگاه های کارتخوان یا اینترنتی انجام می شود و اختلال روز گذشته بسیاری از فعالان اقتصادی و مشتریان را سردرگم کرد. مشاهدات نشان می دهد که این اختلال برای بیشتر روز باقی مانده است. در نتیجه، تامین کنندگان محصول یا به دنبال لغو معاملات روزانه بودند یا مشتریان را ملزم به استفاده از پول نقد برای انجام سفارش خود کردند. از سوی دیگر برخی از نانوایی های مجهز به سیستم پرداخت جدید روز گذشته نتوانستند خدمات خود را ارائه دهند و در نتیجه پول نقد جایگزین خرید اینترنتی در نانوایی ها شده است. نت بلاکز در گزارش نهایی با تایید اینترنت ایران اعلام کرد که ۲۱ درصد اینترنت ایران قطع شده است.

برخی از کاربران اعلام کرده اند که شبکه تلفن همراه در بسیاری از منابع از دسترس خارج شده است. دیروز علاوه بر اختلال در کارتخوان، پرداخت و خرید آنلاین از وب سایت ها یا اپلیکیشن ها نیز با چالش هایی مواجه شد. روز گذشته مسئولان علت قطعی اینترنت را آتش سوزی در استخرهای ارتباطی اعلام کردند. سخنگوی شرکت مخابرات اعلام کرد: ساعت یک بعدازظهر آتش سوزی در دو حوضه مخابراتی در شهر تهران که باعث قطعی ارتباطات ثابت و دیتا شد و هم اکنون آتش مهار شده و همکاران در حال رفع خسارت هستند. ” دیروز عصر تایید کرد که وضعیت خط ثابت ثابت است اما داده ها اشتباه است. پیش بینی می شود به زودی مشکل خطوط اصلی برطرف شود.

ضرر شرکت

مطمئناً قطعی اینترنت در روز گذشته تراکنش های تجاری را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. اگرچه نمی توان در این مورد عددی را اعلام کرد، اما اگر این اختلال باعث لغو 30 تا 50 درصد معاملات روزانه شود، شرکت ها با زیان قابل توجهی مواجه خواهند شد. در این راستا لازم است سیاست گذاران شرایطی را فراهم کنند تا اختلال در سیستم های خدمات اینترنتی موجب اختلال در دستگاه های کارت خوان نشود. ضمناً با توجه به اینکه اختلال دیروز سراسری بود، این آسیب می تواند چندین برابر باشد. در حال حاضر 13 میلیون دستگاه کارتخوان در کشور وجود دارد. در شرایطی که وضعیت بسیاری از شرکت ها به دلیل افزایش قیمت، کاهش تقاضا و افزایش اجاره بها با مشکل مواجه است، چالش هایی از این دست می تواند فشار مضاعفی بر درآمد این شرکت ها که اغلب سرمایه اندک و کم هستند وارد کند. .

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

تماس با ما