12 نکته مهم در مورد پول دادن به کودکان

دادن پول توجیبی به فرزندان فقط وظیفه والدین یا حق فرزندان نیست، بلکه هدفی نیز دارد.

به گزارش ایرنا، پول دادن به صورت هدفمند و آگاهانه تاثیر بسزایی در توانایی مدیریت مالی در دوران کودکی و بزرگسالی و یادگیری مهارت هایی مانند تصمیم گیری، حل مسئله، هدف گذاری، برنامه ریزی و تمرین صبر و استقلال دارد. .

مزایای کمک هزینه به فرزندان

دادن پول به عنوان پاداش به کودکان کمک می کند تا ارزش و مدیریت پول را بیاموزند. به عنوان مثال، وقتی کودکان پول جیبی دریافت می کنند، باید بین خرج کردن یا پس انداز کردن یکی را انتخاب کنند. و وقتی پس انداز می کنند، یاد می گیرند که منتظر بمانند تا به آنچه می خواهند برسند.

پول پاداش همچنین به کودکان کمک می کند تا در مورد عواقب تمام شدن پول یا هزینه های بی پروا یاد بگیرند. اجازه دادن به فرزندانتان برای انجام برخی اشتباهات بخشی از فرآیند یادگیری است.

بچه ها با تماشای نحوه خرج شدن پول شما چیزهای زیادی در مورد مدیریت پول می آموزند. به عنوان مثال، اگر فرزند شما ببیند که شما در حال تعیین محدودیت های هزینه یا خرید کالاها با بهترین قیمت هستید، یاد می گیرد که چگونه در حد بودجه خود خرج کند. مدیریت پول جیبی راهی عالی برای پرورش احساس مسئولیت و استقلال در فرزندتان است. فرزند شما با تماشای نحوه خرج کردن شما چیزهای زیادی یاد خواهد گرفت. پول می تواند به کودکان یاد دهد:

ارزش پول: قیمت نسبی اشیا

خرج کردن: پذیرش این که پول پس از خرج شدن از بین رفته است.

کسب درآمد: درک اینکه کسب درآمد می تواند کار سختی باشد، اما معمولا تنها راه کسب درآمد است.

پس انداز: برای اهداف کوتاه مدت و بلند مدت استفاده کنید.

قرض گرفتن: اهمیت بازپرداخت پول قرض گرفته شده را درک کنید.

هزینه فرصت از دست رفته: درک این موضوع که وقتی از پول برای خرید چیزی استفاده می کنید، فرصت خرید چیز دیگری را با آن پول از دست می دهید.

پول در جیب شما

چه زمانی کمک هزینه فرزند را بدهیم؟

هیچ قانون سخت و سریعی در مورد زمان شروع ارائه حمایت از کودک وجود ندارد. کودکان معمولاً از 3 سالگی توانایی درک مفهوم پول را دارند. با این حال، این سن نامشخص است و در واقع شروع اعطای کمک هزینه فرزند بیشتر به ویژگی های فردی، شرایط محیطی و مهارت هایی بستگی دارد که قبلاً بیشتر از سن خود آموخته است. به طور کلی، کودکان زمانی که موارد زیر را درک کنند می توانند کمک هزینه را مدیریت کنند:

آنها برای خرید چیزها به پول نیاز دارند.

من مهارت شمردن و مبادله پول را یاد گرفتم.

صرفه جویی در پول و خرج نکردن تمام پول بسیار مهم است.

خرج کردن همه پول به معنای عدم پول بیشتر تا پرداخت بعدی است.

چقدر به کودک کمک هزینه بدهیم؟

این بستگی به موقعیت شما و آنچه شما منطقی می دانید دارد. زمانی که فرزندتان بفهمد هر چند وقت یکبار چقدر پول دریافت می کند، می تواند یاد بگیرد که چگونه پول را به خوبی خرج کند. شما می توانید بر اساس موارد زیر تصمیم بگیرید که چه مقدار کمک هزینه می خواهید به فرزند خود بدهید:

بودجه خانواده شما چقدر است: تعیین میزان نفقه فرزند قطعا باید متناسب با درآمد خانواده باشد.

فرزندتان چند سال دارد: مثلاً ممکن است به کودک پنج ساله هفته ای 5000 تومان و به کودک هفت ساله 10000 تومان در هفته بدهید.

برای چه چیزی به فرزندتان پول می دهید: به عنوان مثال، اگر کمک هزینه برای مواردی مانند حمل و نقل، ناهار و پس انداز استفاده می شود، میزان کمک هزینه باید بر اساس آن تعیین شود.

پول

چه چیزهایی را می توان به کودک داد تا بخرد؟

پس انداز برای خرید یک بازی یا اسباب بازی خاص.

گردش های خصوصی مثل رفتن به سینما.

برای خواهر و برادر و بزرگترها هدیه بگیرید.

ناهار را در مدرسه بخورید.

آیا برای انجام کارهای خانه باید به فرزندتان پول بدهید؟

هیچ چیزی برای جلوگیری یا پرداخت پول به کودکان برای انجام کارهای خانه وجود ندارد. برخی از خانواده ها احساس می کنند که همه اعضای خانواده باید در کارهای خانه کمک کنند. چون همه در یک خانواده هستند. علاوه بر این، اهدای پول برای انجام کارهای خانه ارزش کار را به خطر می اندازد.

از سوی دیگر، برخی از خانواده‌ها احساس می‌کنند که فرزندانشان به جای اینکه صرفاً آن را دریافت کنند، باید این مزایا را کسب کنند. پاداش‌ها می‌توانند به کودکان انگیزه دهند تا وظایف خود را انجام دهند.

اگر تصمیم دارید برای کارهای خانه به فرزندتان جایزه بدهید، بهتر است کارهای روزانه را انجام دهید، مثلاً اتاق خواب را روزانه یا هفتگی مرتب کنید و سطل زباله را به طور مرتب خالی کنید. این کار باعث می شود که فرزند شما به کار سخت برای کسب درآمد عادت کند.

اگر تصمیم به پرداخت هزینه تکالیف دارید، تکالیف را به وضوح برای کودک توضیح دهید تا جایی برای خطا و سازش در مورد اینکه چه کاری و چه زمانی انجام شود باقی نماند.

12 اصل مهم در مورد پول دادن به کودک

1- توانایی مدیریت مالی مانند هر مهارت دیگری که به صورت ناگهانی به دست نمی آید و نیازمند یادگیری و تمرین در طول زمان است، بنابراین دادن پول توجیبی به کودک نیز باید از نظر میزان هزینه ها و مسئولیت های محول شده به کودک متناسب باشد. و همچنین برنامه دریافت آن، با قابلیت های کودک همراه باشید و قدم به قدم پیش بروید.

2- در ابتدای زمان پول دادن به فرزندان، والدین باید مدت زمان کوتاهی را در نظر بگیرند و مسئولیت خرج کردن چیزهای کمتر را به کودک بسپارند. پیشنهاد می شود هر روز یا یک روز در میان به کودک مقداری بدهید تا چیزهایی مانند غذا بخرد. با گذشت زمان، همانطور که کودک مهارت های مدیریت پول جیبی خود را بهبود می بخشد، می توانید بازه زمانی طولانی تری را در نظر بگیرید (به عنوان مثال، هفتگی، دو هفته یکبار، سپس ماهانه) و مسئولیت بیشتری برای خرج کردن به کودک بدهید. (به عنوان مثال، غذا، بازی، سپس لباس یا هزینه های موردی مانند رفتن به کمپینگ یا گرفتن هدیه تولد برای دوستان).

3- در مواردی کودک کمک هزینه خود را خیلی سریع خرج می کند. در این صورت والدین می توانند با کودک گفتگو کنند و با هم راه حلی برای مدیریت بهتر پول خود بیابند. به عنوان مثال، یک راه حل می تواند این باشد که والدین مدت زمان کوتاه تری را برای دادن پول جیبی به فرزندان خود در نظر بگیرند.

4- میزان کمک هزینه به عواملی مانند سن فرزند، وضعیت اقتصادی والدین و میزان مسئولیت ها و هزینه هایی که با کمک هزینه به کودک اختصاص می یابد بستگی دارد. پولی که در جیب است نباید آنقدر باشد که کودک هر لحظه بتواند چیزی را که می خواهد بخرد، زیرا شما توانایی مدیریت پول را از کودک می ربایید و این باعث اسراف و بی حوصلگی او می شود. از سوی دیگر، دریافت پول کمک هزینه کمتر از حد معقول می تواند احساس درماندگی و ناامیدی در کودک ایجاد کند.

پول

5- به فرزندتان توضیح دهید که چه پولی در چنته دارید که بخرید و چه چیزی نیست. به عنوان مثال، اگر کمک هزینه برای هزینه های سرگرمی است، در مورد انواع تفریحات مناسب توافق کنید. ممکن است لازم باشد فهرستی از این موارد تهیه کنید.

6. درباره رهنمودهایی که می توانند پس انداز، خرج و اهدا کنند، بحث کنید. برای مثال، شما و فرزندتان ممکن است موافق باشید که فرزندتان 50 درصد از پول جیب خود را پس انداز کند، 40 درصد را خرج کند و 10 درصد را اهدا کند.

7- پول جیبی فرزند بزرگترتان را مستقیماً به حساب بانکی او واریز کنید. این می تواند به او کمک کند تا در مورد پول دیجیتال بیاموزد و او را برای استفاده از کارتخوان آماده کند.

8- پول جیبی کودک باید به صورت مستمر و منظم پرداخت شود تا بتواند به راحتی برای آن برنامه ریزی کند.

9- میزان کمک هزینه ثابت بوده و به وضعیت خوب یا بد والدین بستگی نداشته باشد. این کمک نیز حق کودک است و نباید به عنوان ابزار تنبیه یا تشویق استفاده شود.

10- سعی کنید بیشتر از حدی که تعیین کرده اید پرداخت نکنید یا زودتر پرداخت کنید. اگر این کار را کردید، با فرزندتان یک برنامه پرداخت ایجاد کنید تا به او نحوه قرض گرفتن و قرض دادن را آموزش دهید.

11- کودکان باید آزادی نسبی در استفاده از پول خود داشته باشند. نظارت و دخالت بیش از حد والدین مانع از کسب مهارت های لازم برای مدیریت مالی صحیح در آینده می شود. گاهی باید اجازه داد اشتباهات کوچکی را در کودکی تجربه کنند تا در بزرگسالی مرتکب اشتباهات بزرگتر نشوند.

پول

12- اگر بچه ها ببینند که پولشان در حال جمع شدن و افزایش است، انگیزه بیشتری برای پس انداز پیدا می کنند. سعی کنید پس انداز را در یک جعبه یا شیشه قرار دهید تا فرزندتان افزایش را ببیند، یا می توانید از چندین شیشه برای تقسیم کمک هزینه فرزندتان استفاده کنید. یک لیوان برای خرج کردن و خریدن چیزهای کوچک که اکنون فرزندتان نیاز دارد و دیگری برای پس انداز و خرید چیزهای بزرگتر.

با وجود تلاش همه جانبه والدین برای شناخت فرزندان و نوجوانان، گاهی مشکلات کودکان برای آنها تعجب آور به نظر می رسد. زمانی که مشکلات رفتاری و عاطفی (مانند رفتارهای پرخطر غیرقابل کنترل) را تجربه می کنید، حتما باید از روانشناس کودک و نوجوان کمک بگیرید. برای رزرو مشاوره کلیک کنید.

همچنین می توانید با مطالعه کتاب های روانشناسی کودک و نوجوان یا شرکت در کارگاه های تربیتی مهارت های فرزندپروری خود را ارتقا دهید.

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما