17 سال پیش تشخیص داده شد که آلزایمر دارد

محققان دانشگاه روهر بوخوم آلمان در جدیدترین مطالعه خود از ساخت حسگری خبر دادند که می تواند بیماری آلزایمر را 17 سال پیش تشخیص دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از IO، بیماری آلزایمر قبل از ظهور اولین علائم بالینی، 15 تا 20 سال دوره بدون علامت دارد. به تازگی، با استفاده از یک حسگر مادون قرمز ایمنی که در بوخوم، آلمان ساخته شده است، محققان دانشگاه روهر بوخوم، آلمان توانستند علائم بیماری آلزایمر را تا 17 سال قبل از ظهور اولین علائم بالینی در خون تشخیص دهند. این حسگر نقص در بیومارکر پروتئین آمیلوئید بتا را تشخیص می دهد. محققان دانشگاه روهر بوخوم در آلمان در بیانیه ای اعلام کردند که با پیشرفت بیماری، این فرآیند تا شدن نادرست رسوبات خاصی در مغز ایجاد می کند که به عنوان پلاک نیز شناخته می شوند.

پروفسور کلاوس گروورت، مدیر مرکز تشخیص پروتئین در این دانشگاه، گفت: هدف ما این است که با یک آزمایش خون ساده، خطر ابتلا به آلزایمر را در آینده مشخص کنیم و حتی قبل از تشکیل پلاک های سمی در بدن، درمان را به موقع شروع کنیم. مغز.”

در این مطالعه، محققان با گروهی از محققان مرکز تحقیقات سرطان آلمان در هایدلبرگ (DKFZ) به رهبری پروفسور هرمان برنر برای بررسی بهتر این موضوع همکاری کردند.

تشخیص زودهنگام

محققان پلاسمای خون شرکت کنندگان در مطالعه را در زارلند آلمان تجزیه و تحلیل کردند و به دنبال نشانگرهای زیستی بالقوه بیماری آلزایمر بودند. نمونه های خون بین سال های 2000 تا 2002 گرفته شد و سپس منجمد شد. در آن زمان افراد بین 50 تا 75 سال سن داشتند و هنوز بیماری آلزایمر در آنها تشخیص داده نشده بود.

در این مطالعه، محققان 68 شرکت کننده با تشخیص بیماری آلزایمر را طی یک دوره پیگیری 17 ساله انتخاب کردند و این افراد را با 240 نفر که این بیماری تشخیص داده نشد، مقایسه کردند. در این مطالعه، محققان می‌خواستند بدانند که آیا علائم بیماری آلزایمر را می‌توان در نمونه‌های خون موجود در ابتدای مطالعه تشخیص داد.

علائم حیاتی

حسگر ایمنی مادون قرمز توسعه یافته توسط محققان در این مطالعه توانست 68 نفر را که بعداً به بیماری آلزایمر مبتلا شده بودند را با دقت بالایی شناسایی کند. برای مقایسه، محققان سایر نشانگرهای زیستی را با استفاده از فناوری مکمل و بسیار حساس SIMOA (به ویژه نشانگر زیستی P-tau181، که قبلاً به عنوان یک نشانگر زیستی امیدوارکننده در مطالعات مختلف پیشنهاد شده است) بررسی کردند.

کلاس گرویرت گفت: باید گفت بر خلاف مرحله بالینی، این شاخص برای تعیین مرحله اولیه این بیماری که هیچ علامتی ندارد، مناسب نیست. اما در کمال تعجب متوجه شدیم که غلظت پروتئین فیبر گلیال (GFAP) می تواند شاخص خوبی برای تشخیص زودهنگام این بیماری قبل از 17 سال و قبل از مرحله بالینی باشد، اما این شاخص هنوز از دقت کمتری نسبت به حسگر مادون قرمز دارد.

با ترکیب داده‌های مربوط به اختلال در تشکیل آمیلوئید بتا و غلظت پروتئین فیبر گلیال، محققان توانستند دقت آزمایش را در مرحله بدون علامت بیماری افزایش دهند. محققان آلمانی امیدوارند که تشخیص زودهنگام این بیماری با غربالگری عدم تعادل آمیلوئید-بتا به تجویز داروهای آلزایمر به موقع برای عملکرد بهتر آنها کمک کند. در حالی که این سنسور هنوز در مرحله توسعه است، باید گفت که حق توسعه این فناوری قبلا به ثبت رسیده است.

بیماری پارکینسون و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک

پروتئین‌های بازشده در بسیاری از بیماری‌های تخریب‌کننده عصبی مانند بیماری پارکینسون و هانتینگتون و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)، که به عنوان بیماری لو گریگ نیز شناخته می‌شود، مرکزی هستند. محققان اخیرا نشان دادند که ایمونوسنسور مادون قرمز همچنین برای شناسایی پروتئین های دناتوره شده دیگر مانند TDP-43 که مشخصه اسکلروز جانبی آمیوتروفیک هستند، به خوبی عمل می کند. در این فرآیند، غلظت پروتئین خاصی را اندازه گیری نمی کنند، اما با کمک آنتی بادی های مخصوص یک بیماری خاص، نقص در ترکیب آن را تشخیص می دهند.

نتایج این مطالعه در مجله آلزایمر و زوال عقل منتشر شد.

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

تماس با ما