2 Theranos Executive در 12 فقره کلاهبرداری مجرم شناخته شد

سن خوزه، کالیفرنیا – رامش بالوانی، مدیر عامل سابق ترانوس، روز پنجشنبه به 12 فقره کلاهبرداری محکوم شد، در حکمی که شدیدتر از همدستش، الیزابت هلمز، و تثبیت Failed Blood بود. تست راه اندازی به عنوان آخرین داستان هشدار دهنده برای سیلیکون ولی.

آقای بالوانی و خانم هولمز که با هم ترانوس را با وعده انقلابی در مراقبت های بهداشتی به ارتفاعات بزرگی رساندند، برجسته ترین مدیران فناوری هستند که در یک نسل متهم و محکوم به کلاهبرداری هستند. هیئت منصفه ای متشکل از پنج مرد و هفت زن 32 ساعت طول کشید تا آقای بالوانی معروف به سانی را در هر 10 فقره کلاهبرداری الکترونیکی و دو مورد توطئه برای ارتکاب کلاهبرداری الکترونیکی رد کنند.

خانم هولمز در ژانویه به دلیل چهار فقره کلاهبرداری مجرم شناخته شد و از چهار مورد تبرئه شد. پس از اینکه هیئت منصفه نتوانست به اجماع برسد، سه اتهام دیگر کنار گذاشته شد. او به این حکم اعتراض کرده است و انتظار می رود آقای بالوانی نیز همین کار را انجام دهد.

هر دو موضوع به این بستگی داشت که آیا آنها توانایی های دستگاه های غربالگری خون Theranos برای جذب سرمایه گذاران و مشتریان را بیش از حد اعلام می کردند، در حالی که محصولات واقعاً کار نمی کردند.

هر اتهام حداکثر 20 سال حبس دارد. انتظار می رود که آقای بالوانی و خانم هلمز با هم در ماه سپتامبر محکوم شوند.

با شروع احکام مجرمیت، آقای بالوانی 57 ساله که با کت و شلوار مشکی و ماسک پزشکی آبی در دادگاه حاضر شده بود، قبل از اینکه نگاهش را مستقیم به جلو ببرد، نگاهی به هیئت منصفه انداخت.

محکومیت های مضاعف نمونه نادری از ماشین های تبلیغاتی در سیلیکون ولی است که منجر به زندان بالقوه می شود. از زمان فروپاشی Theranos در سال 2018، این شرکت به نوعی کوتاه‌نویسی برای صاحبان مشاغل تبدیل شده است و جهان اشتهای زیادی برای داستان‌های ظهور و سقوط استارت‌آپ‌های پر هرج و مرج ایجاد کرده است، مانند اولین تلاش فاجعه‌بار WeWork برای تبلیغات عمومی و فریب. توسط Ozy Media. اما ترانوس تنها کسی بود که منجر به اتهامات جنایی شد. عواقب آن احتمالاً پیامی را برای کارآفرینانی ارسال می کند که به نام نوآوری اغراق می کنند.

این حکم نشان داد که اعضای هیئت منصفه تحت تأثیر شواهد دادستانی قرار گرفتند که آقای بالوانی از مشکلات فناوری ترانوس و تجارت آن آگاه بوده و در عین حال سرمایه گذاران و بیماران را فریب می دهد. آقای بالوانی با گفتن اینکه خانم هولمز – به عنوان مدیر عامل و بنیانگذار ترانوس – مسئول است و با گفتن اینکه او به ماموریت و فناوری ترانوس اعتقاد دارد، سعی کرد این سرزنش را از بین ببرد.

وکیل آقای بالوانی، جفری کاپاسمیت، در سخنان پایانی خود گفت: آقای بالوانی “قلب و روح خود را در ترانوس گذاشت.” او سال به سال خستگی ناپذیر کار کرده است تا شرکت را به موفقیت برساند.

شواهد دادگاه، از جمله پیام‌های متنی، ایمیل‌ها و شهادت‌های 24 شاهد نشان می‌دهد که آقای بالوانی تقریباً در تمام جنبه‌های تجارت ترانوس درگیر بوده و از مشکلات آن آگاه بوده است. او آزمایشگاه خود را رهبری می کرد، پیش بینی های مالی خود را تنظیم می کرد، بر امور پرسنل نظارت می کرد و در جلسات ارائه متعدد با سرمایه گذاران شرکت می کرد.

آقای جفری شنک، دستیار دادستان و دادستان ارشد ایالات متحده در این پرونده، در سخنرانی پایانی خود گفت: “آقای بالوانی از شما می خواهد که باور کنید او یک قربانی است.” البلوانی قربانی نیست، او عامل کلاهبرداری است.

این حکم در یک بیداری سخت برای صنعت فناوری صادر شد، زیرا قیمت سهام در بحبوحه افزایش نرخ بهره، تورم متورم و عدم اطمینان اقتصادی سقوط کرد. سرمایه‌گذاران که در اثر فروش فروخته شده‌اند، تعقیب استارت‌آپ‌های پرخطر و زیان‌ده را متوقف کرده‌اند، که باعث شد چندین شرکت دره سیلیکون کارمندان خود را کاهش دهند و برنامه‌های توسعه تهاجمی خود را کاهش دهند. لحظه فروتنی بسیاری را پیش بینی می کند که یک دهه رونق برای استارت آپ های فناوری پایان یابد.

آقای بالوانی و خانم هلمز از آن دوران خوش‌بینی سریع برای ترانوس سود بردند. این زوج زمانی که خانم هولمز هجده ساله بود با هم آشنا شدند و مدت کوتاهی پس از ایجاد استارتاپ، مخفیانه با هم قرار گذاشتند. آقای بالوانی در سال 2009 به این شرکت پیوست و در آن سرمایه گذاری کرد.

او به‌عنوان مدیر ارشد اجرایی Theranos، نقشی در پشت صحنه در ظهور این شرکت ایفا کرد. او به خانم هولمز کمک کرد تا تصویری شبیه به استیو جابز خود را تقویت کند، آزمایشگاه را اداره کرد و به جمع آوری پول کمک کرد و ارزش شرکت را به 9 میلیارد دلار رساند.

ارائه سال 2015 در وال استریت ژورنال، که فاش کرد ترانوس در مورد آزمایش خون دروغ گفته است، شرکت را متحیر کرد. آقای بالوانی خیلی زود ترک کرد و در سال 2018 استارت آپ را راه اندازی کرد. در آن سال، او و خانم هلمز به کلاهبرداری متهم شدند.

هر یک از متهمان بارها در محاکمه دیگری مورد بحث قرار گرفتند، اما هیچ یک علیه دیگری شهادت ندادند. خانم هولمز آقای بالوانی را به آزار عاطفی و جنسی متهم کرد، اما این اتهامات به عنوان مدرک در محاکمه او مجاز نبود.

دادستان آقای شنک در سخنان پایانی خود گفت: «داستان ترانوس یک تراژدی است.

کالی هوانگ در تهیه گزارش ها مشارکت کنید.

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

تماس با ما