3 سکانس از بازار دلار

روزنامه دنیای الاخطز نوشت:

دلار دیروز یکشنبه 9 مرداد ماه فعالیت خود را در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران با اختلاف فاحش 800 تومانی نسبت به قیمت روز گذشته 28 هزار و 200 تومان آغاز کرد. این در حالی بود که از ابتدای روز تاکنون این سکه در بازار هرات ۲۸ هزار تومان کاهش یافته و در محدوده قیمتی ۲۷۷۰۰ تا ۲۷۹۰۰ تومان معامله می شود.

با نزدیک شدن به معاملات ظهر دیروز، جهت اعداد ارائه شده در معاملات فردای دلار تهران تغییر فاز داد و به سمت افزایش قیمت ها پیش رفت. به گفته بسیاری از تحلیلگران ارزی، روند افزایشی دلار در عصر یکشنبه ناشی از واکنش منطقی بازار به افت هیجانی قیمت در روزهای گذشته و به اصطلاح اصلاح قیمت آن از سوی بازار است. از سوی دیگر، مشاهدات روز یکشنبه در اطراف میدان فردوسی و گردنه منوچهری حاکی از آن است که بیشتر نماگرهای نوسان در بازار دلار به دلیل کمبود تقاضا و همچنین افزایش سطح ابهام نسبت به رفتار بازار، معاملاتی را انجام نمی دهند.

این در حالی است که در همان روز و در سایر نقاط این محله صف های زیادی از خریداران توافقی ارز مقابل صرافی های مورد تایید بانک مرکزی تشکیل شده بود. با کاهش ارزش ارز در معاملات غیررسمی، نرخ های توافقی فروش دلار نیز کاهش یافت و در سطوح نرخ کانالی 27 هزار تومانی در نوسان بود.

در نهایت قیمت هر اسکناس دلار آزاد در عصر یکشنبه در بازار عصر با حدود 500 تومان کاهش نسبت به میانگین اولین روز هفته 28 هزار و 500 تومان بود. از دیگر اخبار قابل توجه بازار ارز در روز گذشته می توان به کاهش چشمگیر قیمت دلار در بورس سراسری نسبت به قیمت های قبلی اشاره کرد.

قیمت دلار در صرافی کشور دیروز با 1370 تومان کاهش نسبت به قیمت روز شنبه به 26 هزار و 669 تومان رسید. به گفته بسیاری از فعالان ارزی، حرکت های کاهشی این بازارساز نشانه هایی از معامله در روزهای آینده را در خود دارد. این افراد همچنین بر این باورند که بانک مرکزی با کاهش نرخ دلار و تغییر کانال معاملات توافقی سعی در کاهش نرخ آزاد به صورت کنترل شده دارد.

با افت قیمت دلار در صبح در معاملات غیررسمی بازار تهران، سکه طلا نیز در سطوح قیمتی نیمه دوم کانال 12 میلیون تومان فعالیت خود را آغاز کرد. اما پس از تغییر جهت دلار در معاملات فردا، قیمت این فلز گرانبها نیز افزایش یافت و به سرعت به سمت سطح قیمت کانالی 13 میلیون تومانی حرکت کرد. در نهایت قیمت هر قطعه سکه طلا از ضرب امامی نسبت به روز شنبه حدود 30 هزار تومان افزایش یافت و در معاملات عصر یکشنبه به 13 میلیون و 130 هزار تومان رسید.

3 سکانس از بازار دلار

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبربهترین مشاور کنکوردانشگاهGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما