3 نوشیدنی عالی برای بهبود عملکرد روده

اسموتی ها و آب میوه ها به دلیل داشتن آب و ریزمغذی های فراوان، غذاهای سالمی در نظر گرفته می شوند. البته در برخی گونه ها به دلیل داشتن فیبر فراوان به عملکرد بهتر دستگاه گوارش کمک می کند. در این مقاله 3 نوشیدنی را معرفی می کنیم که اگر در برنامه غذایی روزانه قرار بگیرند برای روده ها مفید خواهند بود.

طبق گزارش های بهداشتی، آب میوه ها و اسموتی ها به دلیل داشتن آب و بسیاری از ریزمغذی ها، غذاهای سالمی هستند. البته در برخی گونه ها به دلیل داشتن فیبر فراوان به عملکرد بهتر دستگاه گوارش کمک می کند.

در بسیاری از افراد، ضعف روده به دلیل مصرف کم مایعات ایجاد می شود، بنابراین انتخاب نوشیدنی های طبیعی راه خوبی برای تامین آب مورد نیاز بدن خواهد بود. در ادامه این مقاله 3 نوشیدنی را معرفی خواهیم کرد که اگر در برنامه غذایی روزانه قرار بگیرند برای روده مفید خواهند بود.

1. اسموتی آلو

آلو خشک و تازه بهترین میوه ملین است و طبق مطالعه ای که در این زمینه انجام شده مصرف ۱۰۰ گرم آلو در روز در مقایسه با استفاده از ملین ها تاثیر بهتری بر عملکرد روده دارد. البته برای حفظ فیبر آلو بهتر است این نوشیدنی را به شکل آبغوره تهیه کنید. این نوشیدنی همچنین حاوی منیزیم، پتاسیم و سوربیتول است.

سوربیتول یک الکل قند موجود در میوه ها است که جذب آب در روده بزرگ را افزایش می دهد. برای تهیه این نوشیدنی 300 گرم آلو خشک را با 2 لیتر آب در قابلمه ای روی حرارت نسبتاً زیاد قرار دهید. بعد از اینکه جوش آمد درب قابلمه را ببندید و اجازه دهید دو دقیقه بجوشد. مواد را در سبد بریزید تا هسته و پوست آلو از هم جدا شود و بقیه را در غذاساز قرار دهید تا یکدست شود.

2. لیموناد

لیمو منبع غنی ویتامین C است که اثر آنتی اکسیدانی دارد و باعث جذب آب در روده ها می شود، بنابراین افزایش مقدار آب بهترین راه حل برای بهبود کار روده ها است. البته افزودن آب لیمو می تواند این تاثیر را در برخی افراد بهبود بخشد. برای تهیه این نوشیدنی، نصف لیموترش را در یک لیوان آب ولرم بریزید و صبح و عصر با معده خالی بنوشید. البته این نوشیدنی را در طول روز در برنامه غذایی خود قرار دهید.

3. آب سیب

خوردن سیب می تواند به بهبود یبوست کمک کند، زیرا علاوه بر فیبر غذایی، حاوی مقدار زیادی سوربیتول است. از دیگر ریزمغذی های سیب می توان به ویتامین C، کلسیم و ویتامین A اشاره کرد. سیب همچنین حاوی پکتین است. این نوعی فیبر محلول در آب است که می تواند کار روده ها را تسهیل کند.

آب سیب فیبر کمتری نسبت به میوه دارد و اسموتی ها گزینه بهتری نسبت به آب میوه هستند. البته آب سیب حاوی مقدار نسبتاً بالاتری فروکتوز نسبت به سایر میوه ها است و مصرف زیاد آن باعث اختلالات گوارشی در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر می شود.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما