5 ترفند ساده برای جلوگیری از تنبلی کودکان

امروزه دغدغه اصلی اکثر والدین این است که فرزندانشان در محل کار و تحصیل بهترین عملکرد را نداشته باشند، نه اینکه انگیزه ای برای شروع یک پروژه از خود نشان ندهند. در واقع، آنها فکر می کنند بچه های تنبلی دارند که تمایلی به انجام کارهای درست ندارند.

به گزارش سلامت، در این مقاله توصیه های موثری برای جلوگیری از تنبلی فرزندانتان داریم.

فرزندان خود را در کارهای خانه مشارکت دهید

در تربیت فرزندان باید از سنین پایین مسئولیت هایی متناسب با سن و توانایی هایشان به آنها سپرد. از آنها بخواهید اسباب بازی های خود را کنار بگذارند، لباس های کثیف را در سبد بگذارند یا به ترتیب یا تمیز کردن میز شام کمک کنند. همین موارد ساده به آنها در درک معنای کار و وظیفه کمک زیادی می کند.

واقعیت این است که ارزش کار را باید از همان سال های اول زندگی به کودک آموخت. می توانید از کلمات و عبارات تشویق کننده استفاده کنید تا آنها را تشویق کنید تا وظایف محول شده را با اشتیاق انجام دهند.

سعی کنید عابر بانک نباشید

اشتباه منوجه نشوید. منظور ما این نیست که شما نیازهای فرزندانتان را برآورده نمی کنید. بلکه باید مشتاق هوی و هوس بود و بدون انجام کاری و مستحق آن، مزدی به آنها نداد.

دریافت پاداش را باید به بعد از اتمام کارهای محوله موکول کرد زیرا در این صورت کودک متوجه می شود که برای دریافت جایزه یا امتیاز ابتدا باید کار خوبی انجام دهد. درست مانند بزرگسالانی که بابت این خدمات پول می گیرند.

الگوی خوبی برای فرزندانتان باشید

البته اولین قدمی که اهمیت کار را برای کودکان نشان می دهد، دیدن تلاش و پشتکار والدین است. وقتی کارها را با انگیزه، قاطعیت و اشتیاق انجام می دهید، آنها نیز سعی می کنند تلاش بیشتری برای انجام کارها یا بهبود عملکرد خود داشته باشند، بنابراین شما بهترین الگو برای فرزندانتان هستید. این رفتار شماست که آنها را مسئول یا تنبل می کند. توصیه می شود آنها را در کار خود مشارکت دهید تا به تدریج در انجام کارها بهتر شوند.

آنها را به انجام کارهای مختلف تشویق کنید

نکته ای که همه والدین باید به آن توجه کنند این است که محیطی را برای شرکت کودکان در فعالیت هایی غیر از فعالیت های مدرسه فراهم کنند. مثلاً آنها را در درس موسیقی، ورزش و … ضبط کنید.

یافتن فعالیت مناسبی که کودک شما دوست داشته باشد به او احساس مسئولیت می دهد، به این ترتیب او با علاقه و رغبت و بدون زور و اجبار فعالیت های مورد علاقه خود را دنبال می کند. اگر از کودکی به فرزندان خود انگیزه ندهید باعث تنبلی و سختی در انجام کارها می شوید که در بزرگسالی خود را نشان می دهد.

کار خود را با فرزندان خود انجام دهید

بهترین راه برای نشان دادن اهمیت کار به کودکان این است که کار را با آنها انجام دهید. به این ترتیب خواهید توانست قدم به قدم او را راهنمایی کنید و به تدریج شبهاتی را که در او ایجاد می شود برطرف کنید. با این کار علاوه بر گذراندن وقت با فرزندتان و تقویت روابط خانوادگی، به او کمک می کنید تا شغل ها و فعالیت های مورد علاقه اش را در ذهنش پیدا کند.

در هر کاری که با فرزندتان انجام می دهید، به او نشان دهید که مهم ترین کار این است که تمام تلاش خود را برای به دست آوردن بهترین نتیجه ممکن انجام دهید. در طول مسیر، آنها یاد می گیرند که صبر و تحمل در برابر شکست و عدم موفقیت ضروری است و همیشه همه چیز آنطور که ما می خواهیم پیش نمی رود.

عزیزم

نکاتی برای برخورد با کودک یا نوجوان بی انگیزه

بسیار رایج است که کودکان برای انجام کارها انگیزه ندارند. می توانید با انجام چند اقدام به آنها انگیزه دهید:

1- وقتی کاری را به فرزندتان می دهید، آن را به شکلی سرگرم کننده انجام دهید تا احساس نکند در حال انجام کاری است.

۲- هر بار که کار خوبی انجام می دهد یا وظایفش را به درستی انجام می دهد تشویقش کنید. تشویق کلامی شما را به هدفتان نزدیکتر می کند.

3- در قوانین و وظایفی که به فرزندتان محول می کنید محکم باشید. به این ترتیب کسب هر عادتی را برای او آسان می کنید.

4- تکالیف را به طور مساوی تقسیم کنید. هیچ یک از اعضای خانواده نباید فشار بیشتری را در محل کار احساس کنند.

5- برای انجام کارها محدودیت زمانی تعیین کنید. این بدان معنی است که تمام وظایفی که محول می کنید باید در بازه زمانی که آگاهانه تعیین کرده اید انجام شود.

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما