6 بیماری جدی که هنوز ریشه کن نشده اند

بعدی- آبله میمون که اکنون به دلیل شیوع سریع آن در سرفصل اخبار قرار گرفته است، بیماری ای بود که تا این اواخر افراد زیادی درباره آن چیزی نشنیده بودند، چه برسد به اینکه از آن ترس داشته باشند. نام آن به آبله اشاره دارد، بیماری که در سال 1980 به طور جهانی ریشه کن شد، اما آبله میمون یک بیماری متفاوت است.

طبق گزارش فرارو به نقل از Best Life، کلینیک کلیولند خاطرنشان کرد: “آبله بسیار مسری بود و راحت تر از آبله میمون پخش می شد. علائم آبله میمون شبیه به آبله بود، اما بسیار خفیف تر.”

در واقع، آبله تنها بیماری عفونی انسانی است که توسط سازمان بهداشت جهانی ریشه‌کن‌شده اعلام شده است، اما 100 درصد ریشه‌کن نشده است. هنگامی که چنین بیماری هایی در یک منطقه جغرافیایی خاص رخ نمی دهند، “ریشه کن” و ریشه کن شده در نظر گرفته می شوند، اما همیشه احتمال بازگشت آن بیماری ها وجود دارد.

در زیر به شش بیماری وحشتناکی می پردازیم که هنوز در کمین ما هستند و از بین نرفته اند:

1- فلج اطفال

به گفته WeForum، فلج اطفال یک بیماری فلج کننده، غیرقابل درمان و گاهی کشنده است که می تواند بیماران را با ناتوانی های دائمی مواجه کند. این ویروس در امتداد رشته های عصبی در نخاع پخش می شود و اعصاب داخل قسمت هایی از بدن را می خورد که به ما اجازه حرکت می دهند. فلج اطفال تقریباً به طور کامل ریشه کن شده است، اما نه به طور کامل. بر اساس گزارش WeForum، موارد فلج اطفال جهانی از سال 1998 تقریباً 99 درصد کاهش یافته است و تنها سه کشور هنوز موارد فلج اطفال را دارند: نیجریه، پاکستان و افغانستان.

فلج اطفال

2- قرمز

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) توضیح می‌دهد که بین سال‌های 1953 و 1963، تقریباً همه نوجوانان 15 ساله به سرخک مبتلا می‌شوند و سالانه حدود سه تا چهار میلیون نفر در ایالات متحده به این بیماری مبتلا می‌شوند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) گزارش داد که بین 400 تا 500 نفر جان خود را از دست دادند، 48000 نفر در بیمارستان بستری شدند و 1000 نفر از آنسفالیت (تورم مغز) در اثر سرخک رنج بردند. در سال 1963، واکسن سرخک در دسترس قرار گرفت و ریشه کنی سرخک در سال 2000 در ایالات متحده اعلام شد.

سرخک

3- اوریون

اوریون، مانند سرخک، قبل از تولید واکسن رایج بود. اوریون باعث پف و تورم گونه ها و فک و همچنین علائمی مانند تب، سردرد و دردهای عضلانی می شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری گزارش می دهد: «موارد گزارش شده پس از شروع برنامه واکسیناسیون اوریون ایالات متحده در سال 1967 و تجویز روتین دو دوز واکسن MMR (برای پیشگیری از سرخک، اوریون و سرخجه) در کودکان مبتلا به این بیماری باعث کاهش بیماری شد. 99 درصد.”

با این حال، موارد گزارش شده و شیوع اوریون از سال 2006 در ایالات متحده افزایش یافته است. بیشتر این موارد در بزرگسالان جوان و افراد واکسینه شده بود. اعتقاد بر این است که ظهور مجدد این بیماری به دلایل مختلفی از جمله کاهش سطح ایمنی ناشی از واکسن و عدم ارائه دوزهای تقویت کننده توصیه شده واکسن MMR رخ داده است.

مغز

4- قرمزی

سرخک یکی دیگر از بیماری های عفونی است که توسط یک ویروس (سرخک آلمانی) ایجاد می شود، اما همان بیماری نیست. با این حال، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده توضیح می دهد که “مشکلات بهداشتی ناشی از این بیماری ها همپوشانی دارند.” هر یک از این بیماری ها می تواند باعث آسیب مغزی، ناشنوایی و نابینایی شود، سرخک می تواند باعث ذات الریه و اسهال شود، در حالی که سرخجه مادرزادی و سندرم سرخجه می تواند منجر به مشکلات قلبی شود.

در سال 1969، واکسنی که برای مبارزه با سرخجه ساخته شده بود مجوز گرفت و در سال 2004، سرخجه در ایالات متحده ریشه کن شده اعلام شد. با این حال، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده خاطرنشان می کند که سرخجه همچنان یک مشکل برای سایر کشورها است و زمانی که فردی در جای دیگری آلوده می شود، می تواند به عنوان یک ناقل به ایالات متحده سرایت کند.

5- بیماری کرم گینه

هیچ درمان یا واکسنی شناخته شده ای برای بیماری کرم هندی وجود ندارد، یک بیماری انگلی که در آن افراد با خوردن ناخواسته لارو کرم به کرم هندی مبتلا می شوند. بیماری کرم گینه هر از گاهی باعث درد شدید، ناتوانی و احتمال عفونت های ثانویه می شود، به خصوص زمانی که کرم کامل شده و از طریق یک جوش دردناک و سوزان وارد بدن انسان می شود. بیماری کرم گینه ممکن است به دومین بیماری عفونی انسانی تبدیل شود که ریشه کن می شود، اما نه با واکسن، بلکه از طریق بهداشت، رفع آلودگی آب و آموزش بهداشت فردی و عمومی. مرکز کارتر گزارش می دهد که موارد ابتلا به این بیماری از حدود 3.5 میلیون در سال به تنها 15 مورد در سال 2021 کاهش یافته است.

کرم هندی

6- کیف سیرک

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده بیان می کند که یکی دیگر از عفونت های انگلی اسید سیستیک توسط کیست های لارو Taenia solium (کرم نوار خوک) ایجاد می شود. این کیست های لارو مغز، ماهیچه یا سایر بافت ها را آلوده می کنند و علت اصلی تشنج و شروع ناگهانی در بزرگسالان در اکثر کشورهای کم درآمد هستند.

این عفونت می تواند منجر به ایجاد کیست در نواحی مختلف بدن از جمله ماهیچه ها، چشم ها و مغز شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده می گوید: «علائم ناشی از کیست ها به محل، اندازه، تعداد و مرحله حضور کیست بستگی دارد.

به گفته Science Direct، سیستی سرکوس در اروپا به دلیل “بهبود بهداشت، دامپروری بهتر و بازرسی گوشت” ناپدید شده است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده گزارش می‌دهد که سیستیسرکوزیس در مناطقی از آمریکای لاتین، آسیا و آفریقا با بهداشت نامناسب و در میان خوک‌های آزاد که به مدفوع انسان دسترسی دارند، شایع است.

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

تماس با ما