8 طلا، 3 نقره و 5 برنز حاصل تلاش کشتی گیران ایرانی است.

رقابت های کشتی آزاد و فرنگی بازی های همبستگی کشورهای اسلامی از 19 تا 22 مردادماه در شهر قونیه ترکیه برگزار شد و در پایان تیم های ملی کشتی آزاد و شنای ایران که در این رقابت ها حضور داشتند، شرکت کردند. در این مسابقات با رتبه های دوم و سوم، 16 مدال کسب کردند که 8 مدال طلا، 3 نقره و 5 برنز کسب کردند.

بر این اساس در رقابت های کشتی آزاد تیم ملی ایران علی سوادکوهی با وزن 79 کیلوگرم، علی رضا کریمی در وزن 86 کیلوگرم، احمد بازاری در وزن 92 کیلوگرم، مجتبی گیلج در وزن 97 کیلوگرم، سید. مهدی هاشمی در وزن 125 کیلوگرم و حسین ابوذری در وزن 70 کیلوگرم مدال طلا و محمدصادق فیروزپور در وزن 74 کیلوگرم نقره و مجید داستان برنز وزن 61 کیلوگرم به مدال طلا دست یافتند.

در کشتی فرنگی، تیم ایران در وزن 63 کیلوگرم شیرزاد بهشتی و محمدرضا رستمی در وزن 72 کیلوگرم، علی اکبر یوسفی در وزن 130 کیلوگرم و رامین طاهری در وزن 87 کیلوگرم به مدال طلا دست یافتند. دارنده مدال نقره وزن 67 کیلوگرم، امین کاوانی نژاد در وزن 77 کیلوگرم برنز و مهدی بالی در وزن 97 کیلوگرم به مدال برنز دست یافتند.

نتایج کشتی گیران کشورمان در این رقابت ها به شرح زیر است:

در وزن 55 کیلوگرم مهمت حسینوند پناهی در دور اول با نتیجه 7 بر صفر بوراک اوزون از ترکیه را شکست داد و در دور بعد و در مرحله نیمه نهایی مقابل خیسوربک اورتیپکوف از ازبکستان با نتیجه 9 بر صفر شکست خورد. صفر شد و به دیدار رده بندی رفت. حسین وند با نتیجه 8 بر صفر مغلوب اسلام جان عزیزاف از تاجیکستان شد و پنجم شد.

در وزن 60 کیلوگرم امید آرامی پس از استراحت در دور اول در دور دوم فؤاد الفجاری از مراکش را با نتیجه 8 بر صفر مغلوب کرد و در دور سوم مغلوب ذوالمان چارشن بیکوف دارنده مدال نقره جهان شد. و قهرمان آسیا از قرقیزستان با نتیجه 5 بر 1 راهی دیدار رده بندی شد. آرامی در این دیدار با نتیجه 8 بر یک مغلوب محمد کدیر یوسپوف ازبکستان شد و پنجم شد.

شیرزاد بهشتی با وزن 63 کیلوگرم پس از استراحت در دور اول طلا گرفت و در دور دوم با نتیجه 3 بر یک از سد فیروز میرزارجی‌پوف از تاجیکستان گذشت و راهی نیمه نهایی شد. وی در این مرحله 4 بر 3 تراکاچف ازبکستان را شکست داد و راهی فینال شد. بهشتی طلا در این دیدار با نتیجه 4 بر 2 تنار شارشن بیکوف قهرمان آسیا از قرقیزستان را شکست داد و به مدال طلا دست یافت.

در وزن 67 کیلوگرم محمدجواد رضایی پس از استراحت در دور اول مقابل حسره جعفراف دارنده مدال طلای زیر 23 سال از آذربایجان در دور دوم با نتیجه 10 بر 3 شکست خورد و دیدار رده بندی به پایان رسید. رضایی در این دیدار با نتیجه 9 بر صفر باگریات نوباتاو از ترکمنستان را شکست داد و به مدال برنز دست یافت.

در وزن 72 کیلوگرم محمدرضا رستمی در دور نخست با نتیجه 9 بر صفر شهروز اوچیلوف از تاجیکستان را شکست داد و در دور بعد و در مرحله نیمه نهایی با نتیجه 7 بر میرزابک رحمتوف از ازبکستان به برتری رسید. 4 و به فینال راه یافتند. رستمی با نتیجه 9 بر 8 اولو غنی زاده از آذربایجان را شکست داد و به مدال طلا دست یافت.

در وزن 77 کیلوگرم امین کاوانی نژاد پس از استراحت در دور نخست در دور دوم سینان سلیمان اف دارنده مدال نقره جهان از آذربایجان را با نتیجه 4 بر صفر شکست داد و ریتینگ به پایان رسید. کاوانی نژاد در دیدار رده بندی با نتیجه یک بر یک از سد لامد مافی تونس گذشت و به مدال برنز دست یافت.

در وزن 82 کیلوگرم محمد قدیر رسول اف ازبکستان در دور اول با نتیجه 5 بر 2 شکست خورد و با شکست این کشتی گیر در دور بعد گرمسیری از دور رقابت ها کنار رفت.

امین طاهری با وزن 87 کیلوگرم که به صورت دوره ای با حضور 7 نفر و در دو گروه 4 و 3 نفره برگزار می شود، در دور نخست با نتیجه 8 بر صفر شخازبردی اولکوف از ترکمنستان را شکست داد. وی در دور بعد با نتیجه 6 بر صفر محمت کوچوک عثمان از ترکیه را پشت سر گذاشت. طاهری در دور سوم مقابل گالگاسپی بردیوراتوف دارنده مدال برنز جهان و آسیا از ازبکستان با نتیجه 5 بر 5 شکست خورد و به عنوان نفر دوم این گروه راهی نیمه نهایی شد. وی در این دیدار آتاپک عزیزبکوف دارنده مدال نقره آسیا را با نتیجه یک بر یک شکست داد و راهی فینال شد. طاهری در این دیدار با نتیجه ۱۱ بر ۲ مغلوب گیلگاسبای بردیوراتوف از ازبکستان شد و مدال نقره را از آن خود کرد.

در وزن 97 کیلوگرم مهدی بالی با استراحت در دور اول، در دور دوم عارف نفتولایف از آذربایجان را با نتیجه 10 بر صفر شکست داد و در دور بعد و در مرحله نیمه نهایی مقابل اوزور قهرمان آسیا شکست خورد. زولدوچ بیکوف از قرقیزستان با نتیجه 7 بر 3 به دیدار ریتینگ رفت. وی در این دیدار آدام بودجلنه الجزایری را با نتیجه 4 بر صفر شکست داد و به مدال برنز دست یافت.

در وزن 130 کیلوگرم که با حضور 6 نفر و 2 گروه 3 نفره به صورت دوره ای برگزار می شود، علی اکبر یوسفی از ترکیه عثمان یلدریم گذشت. وی در دور بعد با نتیجه 6 بر 4 از سد رومن کیم قرقیزستان گذشت و راهی نیمه نهایی شد. الیوسفی در این دیدار با نتیجه 9 بر یک آنتون ساونکو از قزاقستان را شکست داد و راهی فینال شد. وی در فینال با نتیجه 3 بر 2 از سد عثمان یلدریم از ترکیه گذشت و به مدال طلا دست یافت.

در وزن 57 کیلوگرم رضا مومنی پس از استراحت در دور اول، در دور دوم مقابل حکمت الله وحیداف از تاجیکستان با نتیجه 6 بر 4 شکست خورد و با توجه به شکست این کشتی گیر در دور بعد مقابل حریف قرقیزستانی. . مومنی از دور رقابت ها کنار رفت.

مجید دستان در وزن 61 کیلوگرم در دور نخست با نتیجه 10 بر صفر اونی دیاتا از سنگال را شکست داد و در دور بعد میر نظر بیگ پولات اولو از قرقیزستان را با نتیجه 9 بر 4 شکست داد و به میدان رفت. نیمه نهایی در این دیدار اسلام بازرجانف از آذربایجان با نتیجه 10 بر صفر داستان را شکست داد و راهی دیدار رده بندی شد. وی در این دیدار 6 بر 3 محمد بلال از پاکستان را شکست داد و به مدال برنز دست یافت.

در وزن 65 کیلوگرم مرتضی استاندارد در دور نخست حمزه اوجه ترکیه را با نتیجه 6 بر 2 شکست داد. وی در دیدار دوم با نتیجه 8 بر 4 مقابل حاجی علی اف دارنده مدال طلا، نقره و برنز المپیک از آذربایجان از آذربایجان شکست خورد و با توجه به حضور این کشتی گیر در دیدار پایانی به دیدار رده بندی راه یافت. نماینده کشورمان در دیدار رده بندی با نتیجه 4 بر 2 از سد امید جلالوف از ازبکستان گذشت و به مدال برنز دست یافت.

در وزن 70 کیلوگرم حسین ابوذری در دور نخست عبدالجمال اسپارتان از اوگاندا را با نتیجه 10 بر صفر شکست داد و در دور بعد با نتیجه 10 بر صفر باکار از گینه بیسائو را شکست داد و به میدان رفت. به طلا به نیمه نهایی ابوذری در این دیدار 3 بر صفر زواربک اوتاخانوف از ازبکستان را شکست داد و راهی فینال شد. وی در فینال مقابل آرنار اکمت علی اف دارنده مدال نقره جهان از قرقیزستان شکست خورد و به مدال نقره دست یافت.

و در وزن 74 کیلوگرم مهمت صدیق فیروزپور از ترکیه در دور نخست با نتیجه 9 بر 6 فضلی اریلماز را شکست داد. وی در دور بعد ارزو ایساکوف از اردن را با نتیجه 13 بر 4 شکست داد و راهی نیمه نهایی شد. وی در این مرحله با نتیجه 3 بر 2 به مدال نقره جهان و قهرمان آسیا نورکیا کایبانوف از قزاقستان رسید و راهی فینال شد. فیروزپور در فینال مقابل توران بایراموف از آذربایجان با نتیجه دو بر یک شکست خورد و به مدال نقره دست یافت.

علی سوادکوهی در وزن 79 کیلوگرم در دور نخست با نتیجه 11 بر صفر ایوان ماساکوه از اوگاندا را شکست داد. وی در دور دوم با نتیجه 3 بر یک از میر کوشکنبایف از قزاقستان پیشی گرفت و راهی نیمه نهایی شد. سوادکوهی در این مرحله با نتیجه 7 بر صفر جاجی مراد عمراف از آذربایجان را شکست داد و راهی فینال شد. وی در این دیدار با نتیجه 12 بر 6 از سد مهمت آکدنیز از ترکیه گذشت و به مدال طلا دست یافت.

در وزن 86 کیلوگرم علیرضا کریمی در دور نخست با نتیجه 10 بر صفر کاریبایف از قرقیزستان را شکست داد و در دور بعد با نتیجه 10 بر صفر بنفر فاتح از الجزایر را شکست داد و راهی فینال شد. وی در فینال با نتیجه 9 بر صفر مقابل ابوبکر آباکاروف از آذربایجان پیش افتاد و به دلیل عدم اصرار حریف به دلیل مصدومیت به مدال طلا دست یافت.

در وزن 92 کیلوگرم احمد البزیری در دور نخست با نتیجه 13 بر 2 عبدالمناف بایجینژف از قزاقستان را شکست داد و راهی نیمه نهایی شد و مدال طلای زیر 23 سال جهان به آذربایجان رسید. و به فینال رسید. پازاری در فینال 7 بر یک رحمان یالاچی از ترکیه را شکست داد و به مدال طلا دست یافت.

در وزن 97 کیلوگرم مجتبی گیلگه در دور نخست بایصل کوباتوف از قرقیزستان را با نتیجه 10 بر صفر شکست داد. وی در دور بعد رحمان جان ممدبکوف از تاجیکستان را با نتیجه 10 بر صفر شکست داد و راهی نیمه نهایی شد. وی در این مرحله محمد ابراگیموف را با نتیجه 13 بر 2 شکست داد و راهی فینال شد. سلیگ در این دیدار به دلیل مصدومیت این کشتی گیر با نتیجه 2 بر صفر از مصطفی سسیسه از ترکیه پیش افتاد و به مدال طلا دست یافت.

در وزن 125 کیلوگرم که مسابقات با 7 کشتی گیر و در دو گروه 4 و 3 نفره برگزار می شود سید مهدی هاشمی در دور نخست با نتیجه 9 بر صفر رهید حمیدلی از آذربایجان را شکست داد و ارسلان بیگ توردوبکوف را شکست داد. از قرقیزستان با نتیجه 10 بر صفر و در دور سوم آل هاشمی با نتیجه 5 بر 4 رحمان بیک حسنبای از ازبکستان را شکست داد و راهی نیمه نهایی شد. وی با شکست صفراف از ترکمنستان به فینال راه یافت. . وی در این دیدار با نتیجه 8 بر صفر سلیم ارجان از ترکیه را شکست داد و به مدال طلا دست یافت.

رده بندی انفرادی این دیدارها به شرح زیر است:

رده بندی انفرادی این دیدارها به شرح زیر است:
57 کیلوگرم: 1- مامنجان عبدالله اف (ازبکستان) 2- آلماز سامانبکف (قرقیزستان) 3- راحت کلجان (قزاقستان) و علی عباس رضازاده (آذربایجان) … 7- رضا مومنی (ایران)
61 کیلوگرم: 1- جهانگیرزا توروپوف (ازبکستان) 2- اسلام بازرجانف (آذربایجان) 3- مجید داستان (ایران) و رجب توپال (ترکیه)
65 کیلوگرم: 1- حاجی علی اف (آذربایجان) 2- زلیمخان آباکوف (آلبانی) 3- مرتضی قیازی (ایران) و عدلان عسکروف (قزاقستان)
70 کیلوگرم: 1- آرنازار اکمت علی اف (قرقیزستان) 2- حسین ابوذری (ایران) 3- باکار نادام (گینه بیسائو) و اصغر محمدعلی اف (آذربایجان)
74 کیلوگرم: 1- توران پرموف (آذربایجان) 2- محمد صادق فیروزپور (ایران) 3- اختی نوروزاف (ازبکستان) و فضلی ارلیمز (ترکیه)
79 کیلوگرم: 1- علی سوادکوهی (ایران) 2- محمد آکدنیز (ترکیه) 3- کاجی مراد عمراف (آذربایجان) و بکزاد عبدالرحمنوف (ازبکستان)
86 کیلوگرم: 1- علیرضا کریمی (ایران) 2- ابوبکر آباکوف (آذربایجان) 3- عثمان کوگین (ترکیه) و نوتیلاک کاریبایف (قرقیزستان)
92 کیلوگرم: 1- احمد بازاری (ایران) 2- آرهان یالاگی (ترکیه) 3- عثمان نورماگومدوف (آذربایجان) و بوبور اسلاموف (ازبکستان)
97 کیلوگرم: 1- مجتبی گیلج (ایران) 2- مصطفی سیسز (ترکیه) 3- ماگومد ابراگیموف (ازبکستان) و محمد ابراهیموف (قزاقستان)
125 کیلوگرم: 1- سید مهدی هاشمی (ایران) 2- سلیم ارجان (ترکیه) 3- حسن بای رحیم اف (ازبکستان)

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما