Google Stadia – سرویس Zoomit بسته خواهد شد

در موردی که ممکن است هنوز وارد نشده باشد، گوگل اعلام کرده است که سرویس استریم بازی مبتنی بر ابر خود Google Stadia متوقف خواهد شد. به گفته The Verge، Stadia تا 18 ژانویه 2023 در دسترس کاربران فعلی خواهد بود.

گوگل اعلام کرد که هزینه تمام دستگاه های مربوط به Stadia را که از طریق فروشگاه گوگل خریداری شده اند، بازپرداخت می کند. این شرکت همچنین به دنبال بازیابی هزینه بازی ها و محتوای اضافی خریداری شده از طریق Stadia است. گوگل انتظار دارد بازپرداخت تا اواسط ژانویه 2023 (اواخر 1401) تکمیل شود.

فیل هریسونمدیر کل و معاون Stadia در بیانیه ای گفت: “چند سال پیش، ما سرویس بازی را به نام Stadia معرفی کردیم. اگرچه رویکرد Stadia برای استریم بازی بر پایه یک پایه فناوری قوی ساخته شده بود، اما این سرویس نتوانست محبوبیت ما را به دست آورد. بنابراین، ما تصمیم گرفتیم سرویس پخش Stadia را خاموش کنیم.

گوگل گفت افرادی که در حال حاضر در تیم Stadia کار می کنند به سایر بخش های شرکت نقل مکان می کنند و شغل خود را از دست نمی دهند. فیل هریسون می گوید گوگل قصد دارد فناوری های Stadia را به دیگر سرویس های خود مانند یوتیوب و گوگل پلی و سرویس های مبتنی بر واقعیت افزوده اضافه کند. گوگل تصمیم گرفته است تا این فناوری ها را در اختیار شرکای تجاری خود قرار دهد.

گوگل از طریق بخش پرسش و پاسخ وب سایت خود، جزئیات بیشتری در مورد فرآیند خاموش شدن Stadia ارائه کرده است. بازپرداخت به صورت خودکار از طریق فروشگاه Google و Stadia Store انجام می شود و کاربران موظف به بازگرداندن دستگاه های خریداری شده نیستند.

مشترکین Stadia Pro واجد شرایط بازپرداخت نیستند. اما در روند بسته شدن سرویس هیچ وجهی از آنها دریافت نمی شود. همچنین این دسته از کاربران می توانند بازی هایی را که از طریق سرویس اشتراک Stadia Pro ساخته اند تا زمان خاموش شدن کامل سرویس امتحان کنند. گوگل فروشگاه Stadia را تعطیل کرد. بنابراین، کاربران نمی توانند بازی های جدید خریداری کنند یا از خدمات خرید درون برنامه ای استفاده کنند.

بسته شدن پروژه پرهزینه Stadia ممکن است برای بسیاری تعجب آور باشد. اما اگر اخبار این سرویس را دنبال کرده باشید، به خوبی می دانید که مدت هاست شایعات ضد و نقیض زیادی در مورد استادیا وجود دارد. هفته گذشته، لاجیتک زمانی که کنسول قابل حمل مبتنی بر ابر را معرفی کرد، به Stadia اشاره ای نکرد و شایعات در مورد از بین رفتن این سرویس را دوباره برانگیخت.

تقریباً از زمان شروع Stadia همیشه شایعاتی مبنی بر پایان یافتن این سرویس وجود داشته است. گوگل نشان داده است که خدمات هر چقدر هم که هزینه داشته باشد، اگر انتظارات آنها را برآورده نکنند، پس از چند سال آنها را تعطیل خواهند کرد. این موضوع Stadia را به انتخاب بعدی گوگل از دید تحلیلگران تبدیل کرد.

مقالات مرتبط:

سال گذشته گفته شد که گوگل به دلیل کم بودن تعداد بازی های Stadia در نظر دارد این سرویس را خاموش کند. گوگل همچنین استودیوهای اختصاصی بازی را که روی Stadia تمرکز داشتند را تعطیل کرده است. هنگامی که شایعات در سال 2022 شروع شد، گوگل تأیید کرد که هیچ برنامه ای برای تعطیل کردن Stadia ندارد: “مطمئن باشید که ما همیشه در حال کار روی اضافه کردن بازی های جدید عالی به پلتفرم و سرویس اشتراک Stadia Pro هستیم.”

مایکروسافت، شرکت دیگری که سرمایه گذاری زیادی در بازی های ابری انجام داده است، به درخواست The Verge برای اظهار نظر در مورد تعطیلی Stadia پاسخ نداد. انویدیا نیز تصمیم گرفته است فعلا در این مورد اظهار نظری نکند.

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما