NBA عمدتاً در کمپین عمومی برای آزاد کردن بریتنی گرنیر جایگاه پایینی دارد

NBA یک شرکت 10 میلیارد دلاری است که قدرت و توانایی آن را دارد که نه تنها تیم ها و بازیکنان خود را تبلیغ کند، بلکه بحث و مناظره را در مورد مسائل اجتماعی ایجاد کند. من از این نفوذ بیشتر برای مبارزه با نژادپرستی در ایالات متحده استفاده کرده ام.

با این حال، وقتی نوبت به بریتنی گرینر، ستاره WNBA می رسد که از فوریه در روسیه بازداشت شده است، تیم های NBA بیشتر در کمپین عمومی برای آزادی او غایب بوده اند. اتحادیه ملی بسکتبال WNBA را تأسیس کرد و هنوز هم حدود نیمی از آن را در اختیار دارد، اما NBA در خارج از کنفرانس های مطبوعاتی نسبتاً ساکت بود زیرا خانواده گرینر، نماینده او، لیگ زنان و بازیکنان فشار عمومی برای آزادی او را رهبری می کردند. بازیکنان NBA نیز حمایت خود را نشان دادند.

مقامات هر دو تورنمنت گفتند که در ابتدا وقتی از مقامات دولت ایالات متحده خواستند که نگران بودند انتشار این پرونده نتیجه معکوس داشته باشد و گرینر را بیشتر به خطر بیندازد، سکوت کردند. اما حتی پس از اینکه وزارت امور خارجه ایالات متحده اعلام کرد که تشخیص داده است که او “به طور غیرقانونی بازداشت شده است” و مقامات دولتی شروع به صحبت منظم در مورد گرنیر کردند، اعضای NBA و صاحبان تیم عمدتاً ساکت ماندند و این احساسات را تقویت کردند که این پرونده گرنیر را روشن نکرده است. حامیان خواستار شدند.

آدام سیلور، کمیسر NBA، علناً اعلام کرده است که لیگ و تیم های آن از نفوذ و روابط خود برای کمک به گرینر به گونه ای استفاده می کنند که عموم مردم نمی بینند. وقتی حتی کارشناسان دیپلماسی در مورد اینکه چه چیزی «کافی» است یا اینکه حمایت عمومی یا خصوصی مؤثرتر است یا خیر، اختلاف نظر دارند، تعیین اینکه آیا آنها به اندازه کافی کار می کنند یا خیر، دشوار است.

ایان برمر، استاد علوم سیاسی که یک شرکت مشاوره و تحقیقات ریسک سیاسی را اداره می کند، گفت: «هیچ پاسخ آسانی وجود ندارد. او افزود: “آیا NBA می توانست بیشتر انجام دهد؟ بله، آنها می توانستند این کار را انجام دهند.”

از سوی دیگر، برمر گفت، فشار NBA می‌تواند روسیه را وادار کند تا برای آزادی گرنیر درخواست بیشتری کند. کارشناسان پیشنهاد کردند که تبادل زندانی می تواند گرینر را آزاد کند.

برمر گفت: «ارزیابی شما از همه این موارد به دیدگاه شما بستگی دارد.

انجمن بازیکنان NBA گفت اعضای آن به شدت نگران گرینر هستند و به پیشنهادات عمومی بازیکنان برای حمایت در پلی آف، نمایش جوایز و در رسانه های اجتماعی اشاره کرد. کتی انگلبرت، کمیسر سیلور و WNBA، گفت که صاحبان NBA نیز نگران هستند، اما دعوت خود را از انظار عمومی دور نگه داشته اند. نیویورک تایمز با صاحبان تمام 30 تیم NBA – مستقیم یا از طریق نمایندگان – تماس گرفت و هیچ یک از آنها موافقت نکردند با گرنیر مصاحبه کنند.

از طریق یک سخنگوی، سیلور از مصاحبه برای این مقاله خودداری کرد، اما در بیانیه ای اظهارات عمومی خود را تکرار کرد که انجمن به طور فعال با مقامات دولتی و کارشناسان تعامل دارد.

سیلور در این بیانیه گفت: “NBA و تیم های آن از نفوذ خود برای جلب توجه به وضعیت بریتنی استفاده می کنند، اما در نهایت این مسئله ای است که دولت ایالات متحده باید به دلیل مسائل جدی و پیچیده ژئوپلیتیکی موجود حل کند.”

ظرافت جایگاه لیگ حتی برای کسانی که به خوبی به معنای برگزاری ناعادلانه در خارج از کشور می دانند از بین نمی رود. به عنوان مثال، جیسون رضائیان، نویسنده نظر واشنگتن پست را در نظر بگیرید که به مدت یک سال و نیم در ایران به اتهامات واهی بازداشت و در سال 2016 در یک تبادل زندانی آزاد شد.

خود را برای کباب کردن سیلور در ماه ژوئن قبل از فینال NBA در یک کنفرانس مطبوعاتی آماده کنید، یکی از معدود مواردی که کمیسیونر در این فصل ارائه می دهد.

رضاییان درباره سیلور گفت: «می خواستم فورا آن را بپوشم. “به عنوان یک شرکت، برای این کارمند خود چه می کنید؟”

اما قبل از اینکه فرصتی پیدا کند، سیلور او را مورد ضرب و شتم قرار داد و گفت NBA و NBA در حال همکاری با دولت ایالات متحده و کارشناسان خارجی برای تسریع آزادی گرینر هستند. رضاییان گفت که فکر می‌کند نظرات سیلور قوی بوده و صحبت در مورد گرنیر قبل از اینکه از او بپرسد هوشمندانه است.

رضائیان گفت: «فکر می‌کردم عالی است که کمیسر از آن لحظه که مسلماً بزرگترین سکوی سال او است، یا یکی از آنها، برای جلب توجه به این موضوع استفاده کند.» اگر سه ماه و نیم پس از دستگیری او می توانست این کار را انجام دهد، می توانست زودتر این کار را انجام دهد.

اما می‌دانم که قبلاً به آنها توصیه شده بود که این کار را انجام ندهند. من هیچ‌کس را به خاطر آن سرزنش نمی‌کنم. هیچ دستورالعمل رسمی برای رسیدگی به این موضوع وجود ندارد که وقتی یکی از اعضای خانواده یا کارمند شما توسط یک کشور متخاصم گروگان گرفته می‌شود چه باید کرد.»

گرینر، 31 ساله، از 17 فوریه پس از اینکه مقامات گمرک روسیه گفتند روغن شاهدانه را در یک کارتریج VAP در چمدان او در فرودگاهی نزدیک مسکو پیدا کردند، در بازداشت به سر می برد. محاکمه او در 1 ژوئیه آغاز شد و او در 7 ژوئیه به جرم خود اعتراف کرد. او گفت که قصد ندارد قانون را زیر پا بگذارد زیرا برای بازی در یک تیم بسکتبال زنان روسیه در طول فصل خارج از فصل تیم WNBA خود، Phoenix Mercury، سفر کرده است.

جلسه بعدی آن برای سه شنبه برنامه ریزی شده است. اگر او رسماً مجرم شناخته شود، که کارشناسان گفته‌اند احتمال دارد حتی قبل از اعتراف به جرم، گرینر تا 10 سال در یک مستعمره جنایی محکوم شود. وزارت امور خارجه ایالات متحده گفت که بدون توجه به نتیجه محاکمه، برای آزادی او مذاکره خواهد کرد.

با وجود اعتراف به گناه، حمایت عمومی او همچنان قوی بود.

انگلبرت گفت: “همیشه از من این سوال پرسیده می شود – آیا NBA مفید بود؟” “بسیار مفید. ما درگیر یک برند هستیم. ما NBA را به نام خود داریم. صاحبان تیم NBA شخصاً با من تماس گرفتند: “برای کمک به بریتنی چه کاری می توانیم انجام دهیم؟”

انگلبرت گفت که یکی از مالکان NBA او را با فرستاده ویژه ریاست جمهوری در امور گروگان ها مرتبط کرده است، واحدی از وزارت امور خارجه که به پرونده های آمریکایی هایی که به ناحق بازداشت شده بودند، حتی قبل از اینکه گرینر انتصابی را دریافت کند، رسیدگی می کند.

مذاکرات برای آزادی زندانیان در خارج از کشور اغلب بی سر و صدا انجام می شود. مشخص نیست که نقش NBA در لابی کردن مقامات دولتی یا کمک به خانواده گرنیر چه بوده است، اما انگلبرت گفت که سیلور شخصاً در برقراری تماس تلفنی با مقامات دولتی به نمایندگی از گرنیر نقش داشته است.

زمانی که وزارت امور خارجه اعلام کرد که گرینر به ناحق بازداشت شده است، فصل WNBA در شرف شروع بود، اما تنها هشت تیم NBA هنوز در پلی آف رقابت می کردند.

رضائیان گفت: “مدتی طول می کشد تا به این موضوع پی ببرید که فردی که می خواهید روی آن تاثیر بگذارید رئیس جمهور ایالات متحده است.” زیرا آنها تنها کسانی هستند که در موقعیتی هستند که می توانند انواع مصالحه و تصمیماتی را اتخاذ کنند که باعث آزاد شدن افراد شود.

وی بعداً افزود: “مردم زمانی به خانه های خود می روند که عدم بازگشت رئیس جمهور به کشور از نظر سیاسی هزینه بر است.”

تیم‌های WNBA به روش‌های مختلفی از گرینر، از جمله جمع‌آوری کمک مالی، نشان‌های دادگاه، و پیراهن‌ها، از گرینر تقدیر کرده‌اند و خانواده او همچنان در این فصل حقوق کامل خود را از مرکوری دریافت می‌کنند. برخی از بازیکنان NBA در مورد او صحبت کردند یا لباس هایی پوشیدند که توجه او را به بازداشت جلب کرد. فینیکس سانز NBA که مالک مرکوری است، نشان هایی را به استادیوم خود اضافه کرده و درباره گرنیر در حساب های رسانه های اجتماعی خود پست هایی منتشر کرده است، اما تعداد کمی از تیم های NBA حمایت خود را با صدای بلند یا عمومی نشان داده اند.

کارشناسان در مورد تأثیر فشار عمومی اختلاف نظر دارند. برخی معتقدند که این امر با دادن اهرم فشار بیشتر به دولت روسیه در مذاکرات، وضعیت گرینر را تشدید می کند. یک مقام روسی گفت که تبلیغات در مورد پرونده او باعث ایجاد “مداخله” در انجام یک معامله شده است.

مالکان تیم NBA بخشی از کمپین عمومی نبودند. در یک کنفرانس مطبوعاتی در جریان لیگ تابستانی در لاس وگاس این ماه، سیلور گفت که قرار دادن گرینر در جلسه شورای حکام لیگ در دستور کار نبود، اما مالکان فردی در مورد آن با او صحبت کردند.

سپس تایمز با حداقل یک مالک از هر تیم تماس گرفت. یازده نماینده به نمایندگی از مالکان، از جمله یکی که درخواست را قبول نکرد، امتناع کردند. یک سخنگوی گفت که مالک تیم در تعطیلات است و 16 تیم پاسخی نداده اند. دو نفر از مالکان مستقیماً پاسخ دادند.

جنی باس، مالک کنترل کننده لس آنجلس لیکرز در پیامی گفت: می توانم بگویم که بسیار مطمئن هستم که دفاتر NBA و WNBA هر کاری که می توانند انجام می دهند.

مارک کوبان، مالک دالاس ماوریکس، از مصاحبه خودداری کرد، اما از طریق ایمیل گفت: “امیدوارم به زودی بیرون بیایی.”

پنج تیم NBA – در فینیکس، بروکلین، ایندیانا، مینه سوتا، و واشنگتن دی سی – صاحب تیم های WNBA هستند. صاحبان این تیم ها از اظهار نظر خودداری کردند، اما همه تیم های WNBA به طور عمومی از گرینر حمایت کردند.

انگلبرت گفت که اتحادیه ملی بسکتبال از مالکان تیم نخواسته است که از صحبت در مورد گرنیر خودداری کنند. او بخشی از تیم رهبری ارشد NBA است و به سیلور گزارش می دهد.

انگلبرت گفت: «پیشنهاد این بود که از دولت و وزارت امور خارجه در کاری که در این شرایط پیچیده برای بازگرداندن بریتنی به خانه انجام می دهند، حمایت شود.

بازیکنان حمایت خود را نشان دادند. در جریان جلسه انجمن بازیکنان NBA در ماه می، کارملو آنتونی، 10 ستاره ستاره NBA که فصل گذشته را با لیکرز گذراند، گفت بازیکنان باید از فینال ها برای برجسته کردن گرنیر استفاده کنند.

در 2 ژوئن، روز کنفرانس مطبوعاتی فینال نقره ای NBA، آنتونی ویدیویی را در توییتر منتشر کرد از خودش درباره گرینر بحث می کند. او 9.2 میلیون دنبال کننده دارد.

آنتونی در بیانیه ای به تایمز گفت: «می خواستم از صدایم برای جمع کردن جامعه بسکتبال استفاده کنم.

در تمرین فینال NBA دو روز پس از انتشار ویدیوی آنتونی، تقریباً همه اعضای بوستون سلتیکس یک تی شرت مشکی با حروف نارنجی که روی آن نوشته شده بود «ما نگهبان هستیم» پوشیدند. گرانت ویلیامز، مهاجم سلتیکس و نایب رئیس اتحادیه بازیکنان، یک شبه پیراهن را برای هم تیمی هایش ارسال کرد.

استفن کری و لبرون جیمز، دو ستاره بزرگ NBA، علناً در مورد گرنیر صحبت کرده اند.

تامیکا ترماگلیو، مدیر اجرایی انجمن بازیکنان NBA، گفت که از زمانی که اخباری در مورد دستگیری گرینر در مورد نحوه کمک به بازیکنان NBA منتشر شد، با تری جکسون، مدیر اجرایی انجمن بازیکنان WNBA در تماس بوده است.

هنگامی که رهبران NBA در این ماه در لاس وگاس ملاقات کردند، آنها درخواست به روز رسانی کردند. جکسون که در بازی ستاره های WNBA در شیکاگو حضور داشت، ویدیویی را ضبط کرد که به بازیکنان NBA نشان داده شد.

ترماگلیو گفت: «می‌توانی صدای منگنه زدن را بشنوی». “آنها از نظر گوش دادن و گوش دادن و درک آنچه اتفاق می افتد بسیار متفکر بودند. این چیزی است که ما به عنوان اصناف نیز از آن حمایت می کنیم. این چیزی است که ما نیز بسیار نگران آن بودیم.”

رضائیان گفت: پیشنهادات عمومی برای حمایت مهم است.

در طول 544 روز بازداشتش در ایران، برخی از خوش بینانه ترین لحظات او زمانی بود که شنید مردم درباره او صحبت می کردند، چه کسی از واشنگتن پست یا رئیس جمهور باراک اوباما.

رضائیان گفت: «این نوع چیزها شما را سرشار از حس زنده بودن و همچنین قدرت می کند. “ممکن است دیوارها در اطراف شما باشند و شما نتوانید آنها را خراب کنید، اما شما هنوز آنجا هستید. هنوز هم حساب می کنید. و مردم هر کاری که می توانند برای شما انجام می دهند.”

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما