UNHCR پس از غرق شدن قایق مهاجران در دریای اژه ده ها نفر ناپدید شدند

دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) در یونان در توییتی در توییتر نوشت: «خبر بسیار ناراحت کننده از دریای اژه: ده ها نفر پس از غرق شدن یک قایق در نزدیکی جزیره رودس صبح امروز (چهارشنبه) مفقود شدند.

و رسانه ها گزارش دادند که این کشتی در سحرگاه امروز پس از حرکت از جنوب ترکیه به سمت ایتالیا غرق شد.

29. ذخیره شد

عملیات جستجو و نجات بزرگ در حال انجام استکمیسیون گفت.

بر اساس گزارش های خبری، گارد ساحلی یونان گفت که عملیات نجات هوایی و دریایی 29 نفر را که همگی مرد بودند، از آب های بین رودس و کرت نجات دادند.

این رسانه همچنین به نقل از مقامات یونانی گزارش داد که امدادگران از افغانستان، عراق و ایران بودند.

قایق غرق شده از آنتالیا در سواحل جنوبی کشور همسایه ترکیه به راه افتاده بود.

هنوز در حال جست و جو

رسانه های خبری به نقل از یک مقام مطبوعاتی گارد ساحلی یونان گفتند که نجات یافتگان تأیید کردند که سفر با 80 سرنشین آغاز شد – 50 نفر هنوز مفقود هستند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل تعداد مفقودین را تایید کرد.

جاده مرگبار

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان از ابتدای سال جاری اعلام کرد که بیش از 60 نفر در شرق مدیترانه جان خود را از دست داده اند.

عبور از دریای اژه بین جزایر یونان و سواحل ترکیه اغلب خطرناک است – جان بسیاری از مهاجران و پناهندگانی را که با قایق های موقتی به امید رسیدن به اروپا سفر می کنند، می گیرد.

از ژانویه، 64 نفر در شرق مدیترانه جان خود را از دست داده اندو بر اساس داده های سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) در سال 2021، 111 مورد.

به گفته سازمان بین المللی مهاجرت، آخرین کشتی غرق شده در دریای اژه در 19 ژوئن جان 8 نفر را در جزیره میکونوس گرفت.

هر عبوری کشنده تر است

در حالی که تعداد پناهجویان و مهاجرانی که برای رسیدن به اروپا از دریای مدیترانه عبور می کنند کمتر از سال 2015 است. سفرها به طور فزاینده ای کشنده می شوند.

در طول سال گذشته، سازمان ملل متحد 3231 مهاجر و پناهجو در دریای مدیترانه کشته یا مفقود شده و در سال جاری تاکنون 945 نفر را شمارش کرده است.

سفرهای موفق

در همین حال، 70 هزار و 325 مهاجر موفق شدند خود را به اروپا برسانند که بر اساس گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، 65 هزار و 548 نفر از آنها در دریای مدیترانه عبور کرده اند.

از ابتدای سال تاکنون، ایتالیا با 43740 نفر، اسپانیا با 17000 نفر، یونان با 7261 نفر و قبرس با 2268 نفر وارد شده است.

سال گذشته، 123300 و در سال 2020، 95800 نفر. پیش از این، 123700 نفر در سال 2019 و 141500 در سال 2018 از مدیترانه عبور کردند.

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

تماس با ما