WHO آبله میمون را یک وضعیت اضطراری بهداشتی جهانی اعلام کرد

سازمان جهانی بهداشت برای دومین بار در دو سال گذشته گامی فوق العاده برای اعلام وضعیت اضطراری جهانی برداشته است. دلیل این بار آبله میمون است که در عرض چند هفته به ده ها کشور سرایت کرد و ده ها هزار نفر را مبتلا کرد.

دکتر تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، روز شنبه هیئت مشاورانی را که نتوانستند به اجماع برسند، لغو کرد و یک “اورژانس بهداشت عمومی نگرانی بین‌المللی” اعلام کرد، نامی که WHO در حال حاضر برای توصیف از آن استفاده می‌کند. دو نفر دیگر. فقط بیماری ها، کووید-19 و فلج اطفال.

دکتر تدروس به خبرنگاران گفت: «ما شیوعی داریم که به سرعت در سراسر جهان با راه‌های انتقال جدید گسترش یافته است، که ما اطلاعات بسیار کمی از آن داریم و معیارهای اورژانس بهداشت عمومی را برآورده می‌کند».

ناتوانی کمیته در دستیابی به اجماع، نیاز به فرآیند بهتری برای شناسایی رویدادها به عنوان اورژانس های بهداشت عمومی را برجسته می کند. به نظر می رسد این اولین باری است که مدیرکل به مشاوران خود برای اعلام وضعیت اضطراری بهداشت عمومی حمله می کند.

دکتر تدروس با اشاره به مذاکرات سازمان بهداشت جهانی گفت: «این فرآیند یک بار دیگر نشان می‌دهد که این ابزار حیاتی به دقت بیشتری برای مؤثرتر کردن آن نیاز دارد». وی افزود که کشورهای عضو در حال بررسی راه هایی برای بهبود این روند هستند.

اعلامیه WHO نشان دهنده خطری برای سلامت عمومی است که نیاز به یک واکنش هماهنگ بین المللی دارد. این انتصاب می‌تواند کشورهای عضو را به سرمایه‌گذاری منابع قابل توجه در کنترل شیوع، برداشت بودجه بیشتر برای پاسخ و تشویق دولت‌ها به اشتراک گذاری واکسن‌ها، درمان‌ها و سایر منابع کلیدی برای مهار شیوع وادار کند.

این هفتمین اورژانس بهداشت عمومی از سال 2007 است. و البته همه گیری کووید آخرین مورد بود. برخی از کارشناسان بهداشت جهانی از استانداردهای WHO برای اعلام وضعیت اضطراری به عنوان مبهم و ناسازگار انتقاد کرده اند.

در نشستی در ژوئن، مشاوران WHO به این نتیجه رسیدند که اگرچه آبله میمون یک تهدید فزاینده است، اما هنوز یک وضعیت اضطراری بین‌المللی نیست. دکتر تدروس گفت که کمیته قادر به تصمیم گیری در روز پنجشنبه نیست.

بسیاری از کارشناسان به شدت از این روند انتقاد کرده و آن را کوته بینانه و بیش از حد محتاطانه خوانده اند.

بیش از 16000 مورد آبله میمون در خارج از آفریقا وجود دارد که تقریباً پنج برابر تعداد ملاقات مشاوران در ماه ژوئن است. تقریباً تمام عفونت ها در میان مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند اتفاق افتاده است.

بوگوما تیتانجی، پزشک بیماری‌های عفونی در دانشگاه اموری در آتلانتا، گفت که اعلامیه سازمان جهانی بهداشت “بهتر از هرگز” دیر است.

اما با تأخیر، “می توان استدلال کرد که واکنش در سطح جهانی همچنان از عدم هماهنگی با کشورهایی که در مراحل بسیار متفاوتی برای رسیدگی به این مشکل کار می کنند، رنج می برد.”

او افزود: «تقریباً یک تسلیم وجود دارد که ما نمی‌توانیم از تثبیت ویروس آبله میمون به روشی دائمی‌تر جلوگیری کنیم».

دکتر جیمز لاولر، یکی از مدیران مرکز جهانی امنیت سلامت در دانشگاه نبراسکا، تخمین زد که کنترل شیوع بیماری ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد. تا آن زمان، این ویروس احتمالا صدها هزار نفر را آلوده کرده است و ممکن است به طور دائم در برخی کشورها ریشه دوانده باشد.

دکتر لاولر گفت: «ما اکنون متأسفانه واقعاً قایق را از دست داده‌ایم زیرا می‌توانستیم زودتر درب شیوع بیماری را بگذاریم. اکنون مبارزه واقعی برای مهار و کنترل شیوع خواهد بود.»

هر چه شیوع بیشتر طول بکشد، شانس انتقال ویروس از افراد آلوده به جمعیت حیوانات بیشتر می شود، جایی که می تواند ادامه داشته باشد و به طور متناوب منجر به عفونت های جدید در انسان شود. این یکی از راه هایی است که در آن بیماری می تواند در یک منطقه بومی شود.

از روز شنبه، ایالات متحده نزدیک به 3000 مورد، از جمله دو کودک را ثبت کرده بود، اما تصور می‌شود که تعداد واقعی بسیار بیشتر باشد، زیرا آزمایش‌ها اکنون در حال افزایش است. بریتانیا و اسپانیا تقریباً همین تعداد را دارند، بقیه در حدود 70 کشور توزیع شده اند.

بسیاری از افراد آلوده در این کشورها هیچ منبع شناخته شده ای از عفونت را گزارش نکردند که نشان دهنده گسترش ناشناخته جامعه است.

مشاوران WHO در پایان ماه ژوئن گفتند که تا حدی اعلام اضطراری را توصیه نکرده‌اند، زیرا این بیماری از گروه در معرض خطر اصلی، مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند، به زنان باردار، کودکان یا افراد مسن منتقل نشده است. احتمال ابتلا به بیماری جدی وجود دارد.

برخی از کارشناسان در مصاحبه های خود گفتند که با این منطق موافق نیستند.

“آیا می خواهید در لحظه ای که واقعاً بد است وضعیت اضطراری را اعلام کنید یا می خواهید این کار را از قبل انجام دهید؟” دکتر ایزابلا اکرلی، ویروس شناس بالینی در دانشگاه ژنو گفت.

ما در حال حاضر چنین مشکلی نداریم. ما ویروس را در نوزادان و زنان باردار نمی بینیم.”

کمیته مشابهی از سازمان بهداشت جهانی که در اوایل سال 2020 برای ارزیابی شیوع ویروس کرونا تشکیل شد، دو بار تشکیل جلسه داد و تنها در جلسه دوم خود در 30 ژانویه تصمیم گرفت که شیوع این ویروس یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی است.

اعضای کمیته در آن زمان پیشنهاد کردند که سازمان بهداشت جهانی ایجاد یک “سطح هشدار متوسط” برای شیوع بیماری های با نگرانی متوسط ​​را در نظر بگیرد. سازمان ممکن است به چنین سیستمی نیاز داشته باشد زیرا شیوع بیشتر می شود.

جنگل زدایی، جهانی شدن و تغییرات آب و هوایی فرصت های بیشتری را برای پاتوژن ها ایجاد می کند تا از حیوانات به انسان ها بپرند. اکنون، ویروس در حال ظهور می تواند به سرعت از مرزهای ملی فراتر رفته و به یک تهدید جهانی تبدیل شود.

اما اکثر مقامات بهداشت عمومی هنوز فقط برای مقابله با بیماری های مزمن یا شیوع های کوچک مجهز هستند.

تام اینگلزبی، مدیر مرکز امنیت سلامت جان هاپکینز در دانشکده بهداشت عمومی بلومبرگ، گفت ویرانی ناشی از همه‌گیری کووید و افزایش آبله میمون‌ها باید هشداری برای دولت‌ها باشد تا بدون هشدار برای همه‌گیری‌های جدید آماده شوند.

او گفت: «هرچقدر که جهان از بحران‌های بیماری‌های عفونی خسته است، این بحران‌ها بخشی از یک وضعیت عادی جدید هستند که به توجه و منابع مداوم زیادی نیاز دارد.» ما به رویکردهای جهانی برای تولید و ذخیره واکسن‌ها و درمان‌هایی نیاز داریم که هنوز وجود ندارند.»

آبله میمون ده ها سال است که به طور دوره ای در برخی از کشورهای آفریقایی شیوع پیدا کرده است. کارشناسان سال هاست که زنگ خطر را در مورد احتمال تلقی آن به عنوان یک تهدید جهانی به صدا در آورده اند، اما هشدارهای آنها عمدتاً مورد توجه قرار نگرفته است.

واکسن ها و داروها تا حد زیادی به دلیل ترس از حمله بیوتروریستی با آبله، یکی از بستگان نزدیک ویروس آبله میمون، در دسترس هستند.

اما دسترسی به دارویی به نام tecovirimat به دلیل بوروکراسی وقت گیر و کنترل دولت بر عرضه با مشکل مواجه شده است و درمان را برای برخی از بیماران برای روزها یا حتی هفته ها به تاخیر می اندازد.

دوزهای Jynneos، جدیدتر و ایمن‌تر از دو واکسن موجود، به شدت محدود شده است – حتی در ایالات متحده که به توسعه واکسن کمک کرد.

به گفته اداره بهداشت شهر نیویورک تا روز جمعه، 839 مورد آبله میمون ثبت شده است که تقریباً همه آنها مردانی بودند که با مردان رابطه جنسی داشتند. در اواخر ژوئن، شهر شروع به ارائه واکسن آبله میمون کرد، اما تنها حدود 1000 دوز آن تمام شد.

عرضه از آن زمان به آرامی به حدود 20000 دوز افزایش یافته است. شهر 17000 نوبت دیگر را برای اولین نوبت عصر جمعه ارائه کرد، اما این قرارها نیز به سرعت پر شدند.

وب سایت اداره بهداشت این شهر روز شنبه گفت: «تامین واکسن کم است.

ممکن است در کشورهایی که منابع واکسن و درمان محدودی دارند یا فاقد آن هستند، مهار ویروس دشوارتر باشد. بدون چارچوب یک وضعیت اضطراری جهانی، هر کشوری باید راه خود را برای ارائه آزمایش‌ها، واکسن‌ها و درمان‌ها بیابد و نابرابری بین کشورها را تشدید کند.

ناتوانی در هماهنگی پاسخ همچنین منجر به از دست رفتن فرصت‌ها برای جمع‌آوری داده‌ها در مطالعات بزرگ چند ملیتی شده است، به‌ویژه در جایی که نظارت بر بیماری‌ها پراکنده است.

دکتر تدروس روز پنجشنبه در بیانیه ای درباره کشورهای آفریقای غربی و مرکزی گفت: «ناتوانی در توصیف وضعیت اپیدمیولوژیک در آن منطقه یک چالش بزرگ برای طراحی مداخلات برای کنترل این بیماری نادیده گرفته شده تاریخی است.

به عنوان مثال، موارد آبله میمون در نیجریه و جمهوری دموکراتیک کنگو، که این ویروس بومی بوده است، نشان می‌دهد که بثورات دردناک در سراسر بدن ممکن است در عرض 1-2 هفته پس از قرار گرفتن در معرض آن ایجاد شود.

اما بسیاری از بیماران در شیوع فعلی ضایعات فقط در ناحیه تناسلی ایجاد کردند. برخی – به ویژه آنهایی که در گلو، مجرای ادرار یا راست روده دچار زخم می شوند – دردی طاقت فرسا دارند.

یکی از بیماران جدید، گابریل مورالس، 27 ساله، که یک مدل پاره وقت در شهر نیویورک است، گفت: «می ترسیدم واقعاً از حمام استفاده کنم. “من حتی نمی توانم آن را توصیف کنم. احساس می کنم شیشه شکسته است.”

بسیاری از بیماران دیگر فقط علائم خفیف را تجربه کردند و برخی از آنها تب، بدن درد یا علائم تنفسی را که معمولاً با بیماری مرتبط است نداشتند.

دکتر اکرل گفت این امکان وجود دارد که موارد شدید فقط در مناطق بومی آفریقا شناسایی شده باشد و شیوع فعلی تصویر دقیق تری از این بیماری ارائه می دهد. یا ممکن است خود ویروس به طور چشمگیری تغییر کرده باشد و ویژگی های علائمی که ایجاد می کند نیز تغییر کرده باشد.

بر اساس تجزیه و تحلیل‌های ژنتیکی اولیه نمونه‌های بیماران آلوده، به نظر می‌رسد که ژنوم آبله میمون از سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۵۰ جهش را جمع‌آوری کرده است، بیش از ۶ یا ۷ جهش که انتظار می‌رفت در آن دوره جمع‌آوری شود.

مشخص نیست که آیا جهش ها نحوه انتقال، شدت یا سایر ویژگی های ویروس را تغییر داده اند یا خیر. اما تجزیه و تحلیل های اولیه نشان می دهد که آبله میمون ممکن است راحت تر از قبل از سال 2018 با شیوع در بین مردم سازگار شود.

دکتر اکرل گفت که هماهنگی پاسخ بین کشورها به رفع بسیاری از ابهامات پیرامون شیوع بیماری کمک می کند: “سوالات باز زیادی وجود دارد.”

جوزف گلدشتاین و شارون اوترمن در تهیه گزارش ها مشارکت کنید.

Charlie Ray

نرد سفر. علاقه مند به موسیقی. بشارت دهنده توییتر. متعصب بیکن کاوشگر Wannabe. دانشجو. گیک وب دوستانه. تمرین کننده آبجو آماتور. ارتباط دهنده.

تماس با ما