آقای رئیس؛ دیروز گرین کارت امروز ضد آمریکایی

[ad_1]

بسیاری از مقامات شکل و رنگ متفاوتی از رویکرد ایالات متحده دارند. گاه بر اساس شغل و سمت خود در این زمینه اعلامیه های تندی می کرد، اما گاهی رفتارش با شعار و شعار همخوانی نداشت.

به گزارش شرق، در بین مسئولانی که علیرغم اظهارات سختگیرانه خود علیه آمریکا، در تلاشند فرزندان و اقوام نزدیک خود را برای تحصیل و شاید زندگی بهتر به آمریکا بفرستند، موارد زیادی دیده می شود. این موضوع به دلیل کمبود فضای مجازی در گذشته چندان پررنگ نبود، اما گستردگی این فضا مشخص کرده است که حداقل حرف و رفتار این افراد همخوانی ندارد.

اگر قبلاً این مقوله در میان شخصیت‌های سیاسی وجود داشت، اکنون فراگیرتر شده و به سراغ شخصیت‌های ورزشی نیز رفته است. به خصوص افراد مطرحی که زمانی مدال آوران جهان و المپیک بودند. این مقوله نیز مانند دنیای سیاست شامل همه چهره ها نمی شود و برخی از آنها با وجود احساسات ضد آمریکایی اخیر، قبلاً برای دریافت گرین کارت کشور اقدام کرده اند.

مصداق بارز آنچه امروز در عرصه ورزش می توان گفت، رئیس فعلی فدراسیون کشتی و قهرمان نامدار دیروز علیرضا دبیر است. قهرمان المپیک سیدنی که زمانی گرین کارت آمریکا را داشت، حالا یکی از سرسخت ترین حریفان اوست.

دبیر نیز مانند بسیاری دیگر از چهره های مطرح ورزش ایران در دوران باشکوه این ورزش گرین کارت گرفت و از موقعیت استفاده کرد. آدم برای گرفتن گرین کارت چه شرایطی را باید طی کند، حالا شعارهای ضد آمریکایی می دهد. موضوع موضع گیری علیه آمریکا موضوع جدیدی نیست و در بین چهره های مطرح سیاسی و بعضا ورزشی به موضوعی تکراری تبدیل شده است و بسیاری از این افراد واقعاً به شعارهای علیه آمریکا اعتقاد دارند. با این حال، مواردی از تخلفات در این زمینه وجود دارد که چند سطر بالا ممکن است نمونه های کوتاهی برای آنها باشد.

حکایت علیرضا دبیر اما امروز در شرایطی پررنگ می شود که رئیس فدراسیون کشتی ایران تصمیم دارد با تیم ملی کشتی آزاد در یک دیدار تدارکاتی در آمریکا شرکت کند. وزیر امور خارجه اما در آستانه سفر در گفت‌وگوی تصویری گفت که شعار مرگ بر آمریکا کافی نیست و باید در عمل نشان داده شود. هر چقدر هم که چنین اظهارات متناقضی از سوی یک ورزشکار نت مطرح شود که معتقد است دنیای سیاست با دنیای ورزش متفاوت است، این بیانیه سوژه فاکس نیوز در آمریکا برای حمله به رئیس کشتی ایران شد. فدراسیون. فاکس نیوز گزارش می دهد که ایالات متحده باید برای هر کسی که به طور رسمی آزادانه در ایالات متحده با شعار “مرگ بر آمریکا” سفر می کند و می خواهد فراتر از این اعلامیه باشد، ویزا صادر کند. فاکس نیوز در بخش دوم گزارش خود گزارش می دهد که وزیر این اظهارات را در حالی بیان کرده است که می گوید گرین کارت آمریکا دارد.

همین تناقض در بحث باعث شده تا علیرضا دبیر، رئیس فدراسیون کشتی ایران در آستانه اعزام تیم ملی کشتی آزاد به آمریکا زیر ذره بین قرار گیرد. علیرضا دبیر اما در پاسخ گفت: گرین کارت آمریکا را دوست ندارم پس آن را پس دادم. او دیروز اعلام کرد که رسما به مقامات آمریکایی گفته است که کشورش را دوست ندارد.

اتفاقاً علیرضا دبیری که زمانی تلاش کرد و گرین کارت آمریکا را گرفت، حالا تبدیل به یک ضدآمریکایی شده است که این کشور را دوست ندارد، موضوعی پیچیده و ممکن است ناشی از تغییر عقیده باشد. در عین حال در صحبت های دیروز علیرضا دبیر تناقض وجود دارد. وزیر امور خارجه می گوید که دعوت دوستانه از سوی آمریکا را پذیرفته است زیرا بهتر است کشتی گیران ایرانی به مصاف تیم ملی آمریکا بروند. وی در پاسخ به این سوال که اگر آمریکا به او ویزا ندهد چه می‌کند، گفت: او می گوید از اعزام تیم به آمریکا خودداری می کند. این پارادوکس بود.

اگر علیرضا دبیر اعتراف می کند که بازی با آمریکا در کنار کشتی گیران ایرانی است، پس چرا می گوید اگر آمریکا به او ویزا ندهد تیم را نمی فرستم؟ آیا او شخصیت را برای صلاح تیم در اولویت قرار می دهد؟ از سوی دیگر وزیر امور خارجه می گوید آمریکا را دوست ندارد اما سوال اینجاست که فردی که آمریکا را دوست ندارد چگونه می تواند ساعت ها در دبی در صف ویزای این کشور بایستد. علیرضا دبیر با موضوعاتی چون گرین کارت، سخنان ضدآمریکایی، آوردن سیاست به رویدادهای ورزشی، سخنرانی عمومی و در نهایت سخنان ضد و نقیض از سوی یکی از هواداران خودخوانده ورزش مواجه شده است.

او این گفته ها و باورها را در روزهایی که ورزش ایران درگیر اتفاقات ریز و درشتی است که بسیاری از آنها حاصل همین اظهارات جنجالی است، تکرار می کند. ماجرای جودو، سختی های شطرنج و البته تشویش فزاینده فروریختن عرصه، همه حاصل صحبت های داغ تریبون رسمی از سوی چهره های رسمی است. بیان چنین اعتقادی اشکالی ندارد و اگر سخنران با عملکرد این گونه افراد مطابقت داشته باشد و از سوی دیگر بر اظهارات خود در مجامع بین المللی قاطع بوده و رسماً به دولت ایالت اطلاع دهد، نمی توان انتقاد کرد. مواضع آنها

[ad_2]

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما