آنچه باید در مورد داروی «فلوکستین

فلوکستین میتواند به تنهایی و یا به عنوان بخشی از یک درمان ترکیبی استفاده شود. نیز اختلال دارد و مصرف آنها در یک بازه زمانی به شدت خطر آفرین میباشد. این نوع از داروها به شدت اعتیاد آور بوده و بدن با گذشت زمان به آنها عادت خواهد کرد. با توجه به این که این داروها به شدت با همدیگر ناهمخوانی دارند می توانند عوارض بسیار جدی و خطرناکی را در صورت مصرف همزمان به وجود آورند. در واقع با شدت گرفتن علایم وسواس در چنین موردی، همواره نمی­توان افزایش دوز دارو را مقصر دانست، بلکه به احتمال بیشتر، این سیر طبیعی وسواس است که به شکل فراز و فرود نمایان می­شود یا ممکن است به اثر استرسهای محیطی مربوط باشد. بسیاری از مردهایی که از این دارو استفاده میکنند، از این موضوع شکایت میکنند. پزشکان توصیه میکنند که قبل از استفاده از داروهای ضدافسردگی، مادران از کمکهای رواندرمانی استفاده کنند. اگر مصرف دارو برای درمان اختلالات روحی قبل از قاعدگی تجویز شده اغلب اولین دوز دارو با شروع قاعدگی یا 14 روز قبل تر مصرف می شود. N-استیل سیستئین(NAC)آنتی اکسیدانی است که به تشکیل گلوتاتیون و تنظیم سطح گلوتامات خارج سلولی کمک می کند.با توجه به شواهد موجود درباره نقش احتمالی کمبود گلوتاتیون(آنتی اکسیدانی قوی که از اجزاء مهم سلولی بدن در مقابل رادیکال های آزاد محافظت می کند) و استرس اکسیداتیو در افراد مبتلا به اختلال طیف اتیسم بررسی هایی صورت گرفته است که آیا NAC می تواند برای درمان تحریک پذیری در افراد اتیستیک مفید باشد.در یک مطالعه در 29 کودک مبتلا به به اختلال طیف اتیسم 3 تا 10 ساله بهبودی در تحریک پذیری مشاهده گردید و تنها عوارض گزارش شده مشکلات گوارشی معده بود(هاردن و همکاران ،2012)در ازمایشی دیگر NAC با ریسپریدون مورد بررسی قرار گرفت و در این آزمایش کوچک که کودکان مبتلا به به اختلال طیف اتیسم 3 تا16 سالگی را مورد ازمایش دارویی قرار می داد NAC نتایج خوبی به دست اورد(غنی زاده و همکاران2013 و نیکو و همکاران 2015).در یک آزمایش کنترل شده با دارو نما که به مدت 6 ماه 98 کودک اتیستیک را مورد بررسی قرار داد هیچگونه تفاوتی میانNAC و دارونما در پاسخ دهی اجتماعی،رفتار های تکراری مشاهده نگردید.در این ازمایشها مشخص گردید که این دارو برای بهبودی تحریک پذیری می تواند موثر باشد اما در درمان رفتار های کلیشه ای و تکراری و واکنش های اجتماعی نمی تواند نقشی ایفا کند.اما با این وجود NAC نمی تواند به عنوان گزینه اول یا حتی دوم برای درمان تحریک پذیری کودکان مبتلا به به اختلال طیف اتیسم پیشنهاد گردد(دن و همکاران ،2016).برای دریافت اگاهی بیشتر در زمینه درمان اختلال اتیسم مطالعه مقاله اتیسم و درمان با سلولهای بنیادی را به شما پیشنهاد می کنیم.

فلوکستین برای چیست

مهارکنندههای بازجذب سروتونین بر روی سروتونین که یک انتقال دهنده عصبی است و در بسیاری از موارد از جمله خلق و خوی شما نقش دارد تأثیر میگذارد. در فوریه سال ۱۹۷۷، Dista Products Company که شعبه ای از Eli Lilly & Company است، یک کاربرد دارویی جدید تحقیقاتی برای داروی فلوکستین در سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) ثبت نمود. به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و دارو، فلوکستین (Fluoxetine) نوعی داروی ضد افسردگی است که به کلاس مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین تعلق دارد. توصیه ما به شما این است که هرگز از این قرص برای درمان افسردگی استفاده نکنید زیرا عوارض آن بسیار بیشتر از فوایدش خواهد بود. برخی اوقات مصرف این داروها در فاز لوتئال عوارض جانبی آن را محدود می کند و آن را قابل تحمل تر می کند اما در مورد برخی خانم ها ممکن است مصرف دارو در فاز لوتئال برایشان در مقایسه با مصرف روزانه کافی نباشد. این دارو را نباید به تنهایی برای درمان افسردگی استفاده کنید. این دارو در بیماران با سابقه افسردگی و افزایش ریسک خودكشی و کسانی كه سابقه سو مصرف و وابستگی دارویی دارند، باید با احتیاط مصرف شود.

مصرف این دارو و قرص فلوکستین اصلا توصیه نمیشود زیرا باعث تغیر ریتم ضربان قلب میشود و می تواند باعث مرگ شود. این دارو به آرامش شما کمک می کند. اما اینها تنها عوارض جانبی مصرف این دارو نیست. کودکان کم وزن باید تنها به میزان mg/day 30-20 ظرف چند هفته افزایش دوز داشته باشند. مصرف این دارو در کودکان توصیه نمیشود. برای درمان این بیماری ، از این دارو نباید برای افراد زیر 18 سال استفاده شود. این افکار در ابتدای شروع مصرف قرصهای ضدافسردگی افزایش میابد چون برای عملکرد همگی این داروها به حدود 2 هفته زمان نیاز است. چرا باید داروی روان پزشکی مصرف کنم؟ تهران (پانا) – تحریمهای آمریکا علیه ایران بر تولید دارو در داخل ایران تاثیر منفی گذاشته است چرا که بیشتر مواد اولیه داروهای تولیدی در ایران وارداتی است. اگر بدن به مصرف فلوکسیتین پاسخ دهد باز هم این مسئله همیشگی نخواهد بود و پس از مدتی به این دارو عادت می کند و نشانه های کاهش وزن متوقف می شود. پس از مدتی دیگر، به دکتر اعصاب و روان مراجعه کردیم که او را بستری کرده و تحت درمان با الکتروشوک قرار داد و داروی الانزاپین ۵ میلیگرمی و سرترالین ۱۰۰ میلیگرمی تجویز شد.

بیماران زیر 18 سال بیشتر در معرض عوارض جانبی مانند افکارخودکشی، بستری شدن و پرخاشگری هستند. به خاطر داشته باشید که عوارض فلوکستین میتواند از نظر جسمی و روحی شما را به خطر بیندازد. همانطور که اشاره کردیم بیماری دیابت ممکن است تا قبل از ایجاد خسارت های جدی در بدن فرد علائم خاصی را از خود بروز ندهد. فرد را تحت تأثیر قرار میدهد. اگر بعد از 9 هفته بهبودی حاصل نشد، پزشک نوع دارو را تغییر میدهد. اگر نوبتی از دارو را فراموش کردید، به محض یاد آوری آن را مصرف کنید. از طرفی، ممکن است همه مشکلات رفتاری مربوط به حملات تشنج نباشد و یک بیماری روانپزشکی با علایم خلقی یا اضطرابی یا رفتاری یا روانپریشی هم تشخیص داده شود؛ در این شرایط تشخیص و درمان آن اختلال هم برای بهبودی بیشتر بیمار ضروری است. افزایش ورن ناشی از فلوکستین یک مشکل است که در برخی افراد در چند ماهه اول مصرف و بعضی دیگر در طولانی مدت (مثلا بیشتر از 6 ماه) اتفاق می افتد. البته در صورتی که با معده خالی استفاده شود جذب سریع تر انجام می شود و وجود غذا در معده جذب کلردیازپوکساید را به تاخیر می اندازد. حال آنکه در برخی افراد مشکلاتی مثل افسردگی ممکن است سبب بی اشتهایی شود و بعد از درمان اشتهای آنان زیاد تر نیز بشود.پس نمیتوان به طور قطعی در مورد این مسئله نظر داد.

یکی از پر سر و صدا ترین قرص های ضد افسردگی که از دهه ۱۹۸۰ وارد بازار شد فلوکستین (Fluoxetine) یا همان پروزاک است. به شکلهای کپسول، کپسول با تأخیر در انتشار (کپسول تأخیر در انتشار در بدن شما کندتر عمل می کند)، قرص و محلول در بازار موجود است. سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون هم عواملی هستند که خطر طولانی شدن QT را افزایش می دهند. بیماری تیروئید یک بیماری شایع در جامعه است و شیوع آن با افزایش سن، بالا می رود. در حال مصرف مهارکننده های مونوآمین اکسیداز هستید یا در طول 2 هفته ی گذشته آن را مصرف کرده اید. از قطع ناگهانی این مصرف این دارو باید اجتناب شود. اگر شما به طور ناگهانی مصرف فلوکستین را قطع کنید، ممکن است علائم ترک از جمله تغییرات خلق و خو ، تحریک پذیری ، اضطراب، سرگیجه، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست ها یا پاها ، اضطراب ، گیجی، سردرد، خستگی، و سخت به خواب رفتن و یا در خواب ماندن را تجربه کنید (قطع مصرف دارو باید حتما زیر نظر پزشک انجام شود). فلوکستین میتواند موجب تغییرات خلق و خو شود و بر میل جنسی تاثیرگذار باشد.

اما به هیچ وجه نباید از این داروها برای درمان زود انزالی استفاده کنید زیرا عوارض جانبی زیادی دارند و بعد از مدتی میل جنسی تان ممکن است تا حد چشمگیری کاهش یابد. به منظور جلوگیری از بروز عوارض جانبی مثل تشنج لازم است دوز مصرفی دارو، به تدریج کاهش یابد. ۵- به جز دارو، روشهای رواندرمانی به ویژه از نوع شناختی-رفتاری که توسط روانپزشکان (متخصصان اعصاب و روان) و روانشناسان گرایش بالینی (کارشناس ارشد یا دکترا) ارائه میشود نیز در درمان اختلال وسواس مؤثر است. حالا با کمبود یا نبود دارو، روانپزشکان هم دچار نگرانی شده و تا حد امکان در برابر کاستیها مقاومت کردهاند. 2. در صورت مصرف طولانی مدت دارو، پایش عملکرد کبدی ضروری می باشد. این دارو توسط کبد متابولیزه می شود و از طریق ادرار دفع می شود. ۳- از قطع ناگهانی این مصرف این دارو باید اجتناب شود. بر اساس اعلام Mind، علاوه بر موارد بالا، با رعایت نکات خودمراقبتی می توان به ساده تر شدن روند قطع مصرف فلوکستین کمک کرد. از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد،مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد.اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود،با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و سوالات خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .

مصرف این دارو در طول بارداری بخصوص در اواخر آن موجب عوارض جانبی مانند تحریک پذیری، ضعف عضلانی، گریه ی مداوم و تنگی نفس در نوزاد تازه متولد شده میشود. داروها، ویتامین ها، فرآورده های گیاهی و سایر مکمل ها و دوز آن ها. همچنین ممکن است حرکات وسواس گونه و مکرر مانند شستن دست ها، شمارش و بررسی کردن چیزها را که باعث اختلال در زندگی روزمره میشود کاهش دهد. همانطور که در ابتدای مطلب خواندیم برای درمان دیابت از داروی فلوکستین نیز استفاده شده که باعث کاهش قند خون می شود. حتی اگر یک بار بعد از مصرف این دارو بدن شما به آن واکنش نشان داد، از مصرف مجدد آن خود داری کنید زیرا می تواند مرگ بار باشد. دارد. پس حتما قبل از مصرف این دارو با یک پزشک که سابقه بیماری شما را میشناسد مشورت کنید. اگر شما نیاز به مصرف هر کدام از این داروها دارید بهترین کار مشورت با یک پزشک است که سابقه بیماریهای شما را بداند. کنترل سطح گلوکز خون معمولا با رعایت یک رژیم غذایی سالم بر آورده می شود. همچنین MAOIs را می توانید بعد از گذشت 5 هفته از مصرف فلوکستین استفاده کنید.

عوارض فلوکستین در دراز مدت

مهارکنندههای مونوآمین اُکسیداز (MAOIs) مانند ایزوکربوکسازید، فِنِلزین و ترانیلسیپرومین: اگر MAOI مصرف میکنید یا اگر طی دو هفتهی گذشته مصرفش را قطع کردهاید نباید فلوکستین مصرف کنید. به طور کلی شما میتوانید فلوکستین (this page) را هر زمان که بخواهید مصرف کنید اما اگر مشکلات خواب و بیخوابی دارید یا فرصت درست خوابیدن ندارید، پیشنهاد میکنیم این دارو را صبحها و در هنگام صبحانه یا بعد از آن مصرف نمایید. باید توجه داشت که عوارض این دارو در هر فردی می تواند متفاوت باشد و این امر بستگی به شرایط بدنی، سن و سال، نژاد و… نکته ی قابل توجه این است که مصرف میوه ها تأثیر چندانی بر افزایش قند خون افراد ندارند اما باید از مصرف زیاد میوه های شیرین نیز خودداری کرد. برای مثال نباید گرسنگی خود را با خوردن خوراکی هایی نظیر کیک و شیرینی جات ارضا کنند وبهتر است برای رفع گرسنگی به جای شیرینی جات، از میوه هایی مانند موزاستفاده کنند؛ چرا که موز منبع خوبی از یُد است و یُد یک عنصر کلیدی در ساخت هورمون های تیروئیدی در غده تیروئید است.

سعی کنید در این مورد با یک دوست یا یکی از وابستگان صحبت کنید. میتوانید مصرف فلوکستین را همراه یا بدون غذا مصرف کنید. میتوانید این دارو را با یا بدون غذا مصرف کنید. حملات وحشت به طور معمول بدون هشدار شروع می شود. در درمان بیمارانی که بیماری های کلیوی یا کبدی دارند، باید اقدامات احتیاطی معمول انجام شود. اگر تشنجات صرعی با مصرف این دارو بدتر شدند، مصرف دارو باید قطع شود. مصرف این دارو با فلوکستین میتواند باعث افزایش تب و سر گیجه شود، همچنین میتواند باعث افزایش خشم و ناراحتی شما نیز شود. ممکن است برای مقابله با افسردگی یا اختلال هراس پس از زایمان ، پزشک به شما توصیه کند که مقدار کمی از این دارو را مصرف کنید. برای چه مدت نیاز به مصرف دارو دارم؟ لوفکسیدین: ممکن است اثر طولانی مدت QTc دوکسپین را افزایش دهد. در این بیماران بهتر است که در ابتدا ۱۰ میلیگرم یا کمتر در روز تجویز شود و این مقدار درصورت نیاز و تحمل بیمار، بهتدریج افزایش پیدا کند. درصورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو از مصرف نوبت فراموش شده و دو برابر کردن مقدار مصرف بعدی باید خودداریشود.

کپسول فلوکستین ۲۰

این دارو عوارض جانبی بسیاری دارد. این اتفاق اختلالاتی همچون سر درد ، ضعف، سردرگمی، عدم تمرکز و مشکلات حافظه را در پی دارد. داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین عوارض جانبی کمی دارند و در صورتی که در دوزهای بالا تجویز شوند مشکلات کمتری را نسبت به سایر داروها ایجاد می کنند. این می تواند به شما اطمینان دهد که در هنگام مصرف این دارو ایمن می مانید. مصرف این دارو حداقل دو هفته پس از مصرف داروهای مهارکننده آنزیم مونوآمیناکسیداز (مصرف داروهای مهار کننده آنزیم مونوآمیناکسیداز باید حداقل ۵ هفته پس از قطع مصرف این دارو ، شروع شود) باید صورت پذیرد. پروزاک جزو پرفروشترین داروهای ضد افسردگی در جهان است که با افزایش سطح سروتونین، منجر به پایداری طولانی این ماده پس از آزاد شدن در مغز میشود. فلوکستین در سال ۱۹۸۶ در الای لیلی اند کامپنی ساخته شد و اداره مواد غذائی و داروئی ایالات متحده آمریکا در ۱۹۸۷ سودمندی آن را برای درمان افسردگی تأیید کرد.

این حالت طبیعی است.

در صورت وجود مشکلات کبدی بدن شما نمی تواند این دارو را پردازش کند و در نهایت باعث تشدید یافتن عوارض آن می شود. با توجه به این که قرص فلوکستین یک نوع مخدر میباشد دسترسی به این دارو آسان نیست. افسردگی: دوز توصیه شده روزانه یک کپسول یا یک قرص 20 میلیگرم(در بدترین حالت) است. این حالت طبیعی است. علائم سندرم متابولیک سیتالوپرام عبارتند از سرگیجه، پاراستام، سردرد، اضطراب و حالت تهوع. در صورت قطع مصرف دارو ممكن است علائم سندرم ترك بروز كند. بهترین راه کاهش دوز دارو میباشد. فلوکستین و کاهش وزن؟ اگر از مصرف داروی فلوکستین در شیردهی راضی هستید، اما عوارض آن بر نوزادتان شما را نگران کرده است، حتما با متخصص دربارهی کاهش مقدار مصرف دارو صحبت کنید. حتی اگر از آخرین مصرف این دارو 2 هفته نگذشته مصرف فلوکستین اصلا توصیه نمیشود. اگر باردار شدید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. در دمای اتاق دور از نور آفتاب و رطوبت قرار دهید. فلوکستین ممکن است برای درمان ترکیبی مورد استفاده قرار گیرد و همراه با داروهای دیگر مصرف شود. علاوه بر آن برای درمان اختلال وسواسی اجباری، اختلال حواس و پرخوری عصبی (بولیمیا) مورد استفاده قرار میگیرد. بنابراین والپروات را قطع کردند و داروی دیگری به جای آن تجویز کردند.

را برای شما تجویز کرده باشد.

بنابراین نباید در کودکان کمتر از 10 سال استفاده شود. مصرف این دارو برای کودکان توصیه نمیشود. برای درمان این بیماری ، نباید در کودکان زیر 8 سال از فلوکستین استفاده کرد. قرص فلوکستین برای درمان بیماری هایی همچون افسردگی ناشی از دو شخصیتی و افسردگی مقاوم در برابر درمان استفاده میشود . حتما بخوانید: چه غذاها و خوراکی هایی برای افسردگی مضر هستند؟ در این حالت، ممکن است پزشک هر روز مصرف قرص فلوکستین را برای شما تجویز کرده باشد. مصرف پروزاک بیش از این مقدار برای نوجوانان تجویز نمیشود. معمولا افزایش وزن به مقدار نیم کیلوگرم در ماه خواهد بود. میزان دارو باید با دقت افزایش یابد. میزان دارو برای بیماران کبد و کلیه و همچنین سالمندان متفاوت است. برای مشاهده ی عملکرد فلوکستین (روی صفحه بعدی کلیک کنید) حدود 2 هفته زمان لازم است. آزمایشهای لازم برای تعیین سطح پایه قندخون ناشتا، تریگلیسیرید، کلسترول و آزمونهای عملکرد کبدی توسط آزمایشگاه و تعیین وزن افراد در دو گروه، پیش از شروع درمان و در هفتههای دوم، چهارم و هشتم انجام شد. از عوارض فلوکستین میتوان به تهوع، اسهال، خشکی دهان، درد عضله، اختلال عملکرد جنسی و … بسیاری از این عوارض پس از مدتی با ادامه ی درمان، از بین خواهند رفت.

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

تماس با ما