آژانس‌های سازمان ملل: دست‌کم ۷۰ کشته در غرق شدن کشتی در سواحل سوریه

در یک بیانیه مطبوعاتی مشترک که اواخر روز پنجشنبه منتشر شد، سازمان بین المللی مهاجرت (IOM)، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و آژانس امداد و کار سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (UNRWA) اعلام کردند که این قایق روز سه شنبه عازم اروپا شد. از بندر منیه در نزدیکی طرابلس، لبنان، بین 120 تا 170 مسافر را حمل می کند.

بیشتر پناهجویان و مهاجران سوری، لبنانی و فلسطینی بودند. در میان مسافران، زنان، کودکان، مردان و افراد مسن دیده می‌شوند.

عملیات جستجو و نجات حداقل 70 کشته در آب های سوریه را تایید کرده است.

حداقل 20 نفر در بیمارستان

در این بیانیه آمده است: گزارش های اولیه حاکی از انتقال 20 نفر به بیمارستان شهرستان طرطوس است که حال برخی از آنها وخیم است.

گزارش‌های خبری حاکی از آن است که گمان می‌رود این قایق در مسیر اروپا بوده است، اما مشخص نیست چه چیزی باعث غرق شدن آن شده است.

این آژانس گزارش داد که در لبنان، این سه آژانس در حال پیگیری با مقامات مربوطه هستند و از خانواده های داغدار حمایت خواهند کرد. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در سوریه نیز به بازماندگانی که پس از مصیبت هایشان در طرطوس بهبود می یابند، حمایت مادی می کند.

فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفت: «این یک تراژدی دلخراش دیگر است و ما عمیق‌ترین تسلیت خود را به همه کسانی که آسیب دیده‌اند ابراز می‌کنیم».

فراخوان همبستگی

ما از جامعه بین المللی برای همبستگی کامل برای کمک به بهبود شرایط برای آوارگان اجباری و جوامع میزبان در خاورمیانه، به ویژه در کشورهای همسایه سوریه می خواهیم. افراد زیادی به لبه پرتگاه رانده می شوند.»

آنتونیو ویتورینو، مدیر کل سازمان بین المللی مهاجرت، اعلام کرد که کسانی که صرفا به دنبال امنیت هستند “نباید مجبور به انجام سفرهای مهاجرتی خطرناک و اغلب مرگبار شوند”.

ما باید برای افزایش مسیرهای امن و قانونی برای مهاجرت منظم برای کمک به کاهش تلفات جانی و محافظت از افراد آسیب پذیر در حال حرکت، با یکدیگر همکاری کنیم.


داوطلبان به پناهندگانی که به جزیره لسبوس در منطقه شمال دریای اژه یونان می رسند کمک می کنند.  (یک فایل)

© یونیسف/اشلی گیلبرتسون

داوطلبان به پناهندگانی که به جزیره لسبوس در منطقه شمال دریای اژه یونان می رسند کمک می کنند. (یک فایل)

هیچ کس به راحتی وارد این قایق ها نمی شود.

فیلیپ لازارینی، کمیسر کل UNRWA گفت: “این فقط غم انگیز است. هیچ کس به راحتی سوار این قایق های مرگ نمی شود. مردم این تصمیمات مخاطره آمیز را می گیرند و جان خود را در جستجوی کرامت به خطر می اندازند.”

ما باید برای ارائه آینده ای بهتر و رفع احساس ناامیدی در لبنان و سراسر منطقه، از جمله در میان آوارگان فلسطینی، بیشتر تلاش کنیم.»

در واکنش به افزایش خروج دریایی از منطقه طی ماه‌های گذشته، سازمان بین‌المللی مهاجرت، UNHCR و UNRWA از کشورهای ساحلی می‌خواهند «تلاش‌ها را برای ایجاد ظرفیت خود برای ارائه خدمات جستجو و نجات و کار برای اطمینان از قابل پیش‌بینی بودن افزایش دهند. تعیین مکان های امن برای پیاده شدن.»

پرداختن به علل ریشه ای

با این حال، آژانس‌ها استدلال می‌کنند که برای رسیدگی به علل ریشه‌ای این جنبش‌ها و جامعه بین‌المللی، در راستای اصل تقسیم مسئولیت، برای ارتقای دسترسی به مسیرهای جایگزین امن‌تر، ضروری است.

«همچنین باید حمایت های بشردوستانه و توسعه بیشتری برای آن دسته از آوارگان و جوامع میزبان در سراسر منطقه ارائه شود تا به کاهش رنج آنها و بهبود شرایط زندگی و فرصت های آنها کمک شود.

پناهندگان، پناهجویان، مهاجران و آوارگان داخلی شکست خورده، به سفرهای خطرناک در جستجوی امنیت، حفاظت و زندگی بهتر ادامه خواهند داد.

یک یادآوری تند: یونیسف

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در بیانیه‌ای که اواخر امروز پنجشنبه منتشر شد، گفت که این فاجعه، “و کسانی که قبل از آن آمده اند، یادآوری قدرتمندی هستند که برای جلوگیری از مرگ خانواده ها در دریا، به اقدام جمعی فوری نیاز است.”

این آژانس اعلام کرد که یک قایق دیگر حامل حدود 55 مهاجر نیز در سواحل یونان غرق شد و سه کودک ناپدید شدند. یونیسف اشاره کرد که لبنان با تشدید بحران‌های خود، شاهد تشدید «تلاش‌های مذبوحانه» برای فرار از کشور در ماه‌های اخیر بوده است که «کشته‌های بسیاری برجای گذاشت».

“هر مرگ یک کودک در دریا بر نیاز به محافظت و حمایت از کودکان در هر کجا که هستند تاکید می کند و گزینه هایی را برای کودکان و خانواده ها برای حرکت ایمن و بدون به خطر انداختن جان خود گسترش می دهد.”

این آژانس گفت که آماده ارائه کمک به کودکان و خانواده های آسیب دیده است و متعهد به همکاری با لبنان و سایر کشورهای منطقه “برای تضمین امنیت و رفاه کودکان در همه حال” است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم