آیا یورو 2022 پاداشی برای سرمایه گذاری انگلیس در فوتبال زنان خواهد بود؟

برتون-آن-ترنت، انگلستان – درست 13 سال پیش، لوسی برنز، مدافع تیم ملی انگلیس در حال یادآوری خاطرات زمانی بود که باید چمدان هایش را در یک سوپرمارکت ببندد تا پول لازم برای کرایه اتوبوس به دربی را به دست آورد، جایی که او و هم تیمی هایش در ساندرلند بازی می کردند. در فینال جام حذفی. انگلیسی برای زنان. تنها چند سال از آن زمان می گذشت که او هنوز در اورتون به دنبال کار در Domino’s Pizza بود.

به سرعت به سال 2022 می رسیم. رشد سریع فوتبال زنان در انگلستان، و در بسیاری از اروپای غربی، به حدی است که مدال برنز و تقریباً هر حرفه ای بزرگ دیگری، مدت ها پیش از این نوع مشاغل جانبی نام می برد. امروز، برنز به طور گسترده به عنوان یکی از بهترین فوتبالیست های جهان شناخته می شود: سه بار قهرمان لیگ قهرمانان اروپا، خرید تابستانی با بارسلونا، و یکی از اعضای کلیدی تیم انگلیس که مشتاق کسب قهرمانی زنان اروپا در این ماه است.

برنز 30 ساله پس از یک جلسه تمرینی در انگلیس در ماه ژوئن گفت: “اینجا ما در سال 2022 هستیم و بازیکنان مانند هلیکوپتری هستند که تظاهرات انجام می دهند.” “آیا می دانید منظورم چیست؟ این خیلی سریع پیش رفته است، و فکر نمی کنم کسی بتواند میزان بزرگی آن را پیش بینی کند.”

این باعث می‌شود که شروع یورو زنان تابستان امسال، تورنمنت سه و نیم هفته‌ای که با بازی میزبان انگلیس مقابل اتریش در چهارشنبه شب آغاز می‌شود، لحظه مهم دیگری برای این بازی باشد که شاهد افزایش علاقه و سرمایه‌گذاری است.

حداقل شش کشور به انگلیس خواهند آمد که معتقدند پس از فینال در 31 جولای می توانند جام را بالای سر ببرند. اما فشار برای انجام این کار می تواند بر روی کشور میزبان بیشتر باشد، که همچنان میلیون ها دلار به این ورزش سرازیر می کند اما هنوز جایزه بزرگ زنان را نبرده است.

خطرات برای انگلیس زیاد است: آنها با پیروزی های نامتعادل جدید بر سه شرکت کننده دیگر – بلژیک (3-0)، هلند (5-1) و سوئیس (4-0) – وارد تورنمنت خواهند شد و آنها مشتاق هستند تا بر اساس آن پیشرفت کنند. آنها دور نیمه نهایی آخرین جام جهانی، فقط یک سال دیگر. شیرها، همانطور که تیم انگلیس شناخته می شود، از زمانی که سارینا وایگمن در ماه سپتامبر هدایت آنها را برعهده گرفت، در هیچ بازی شکست نخورده اند.

این بدان معنی است که هیچ انتظاری وجود ندارد. چهره بازیکنان انگلیس اکنون بیلبوردهای موجود در مراکز خرید و بسته بندی های موجود در قفسه فروشگاه ها را تزئین می کند. بی بی سی هر مسابقه مسابقات را از طریق کانال های خود یا (برای چند مسابقه به طور همزمان) در پلت فرم پخش خود پخش خواهد کرد. هر سه بازی گروهی انگلیس از قبل فروخته شده است.

بیش از 500000 بلیت برای این مسابقات فروخته شد، که حضور در مسابقات را بیش از دو برابر تکرار قبلی در سال 2017 در هلند تضمین کرد. اکثر کسانی که برای انگلیس خوشحال می شوند انتظار دارند کشور میزبان استاندارد جدیدی را تعیین کند.

شاید به همین دلیل است که ویگمن تلاش کرده است تا انتظارات را کاهش دهد – او اخیراً گفت: “من فکر می کنم نامزدهای زیادی برای این مسابقات وجود دارد.” “ما یکی از آنها هستیم.” حتی در حالی که اتحادیه فوتبال انگلیس برای اهداف تیم به “غرور، مسئولیت و امتیاز” متکی است.

با این حال، بازیکنان آن می‌دانند که رشد ناگهانی بازی و همچنین شانس بازی در یک تورنمنت بزرگ در زمین خود، آنها را در لحظه‌ای حساس قرار داده است.

کیرا والش، هافبک 25 ساله انگلیس که برای منچسترسیتی بازی می کند، درباره برگزاری یورو در زمین خانگی گفت: “من در فوتبال الگو نداشتم، بنابراین فکر می کنم این عالی است.” “اما نه فقط برای دختران کوچک – من فکر می کنم برای پسران کوچک، آنها می توانند زنانی را ببینند که در زمین های بزرگ با از دست دادن جمعیت در یک تورنمنت خانگی بازی می کنند. من فکر می کنم که احترام به بازی از این طریق نیز افزایش می یابد.”

این مسابقات در زمان هیجان انگیزی برای فوتبال زنان در اروپا برگزار می شود. ترکیب 16 تیمی شامل برخی از با استعدادترین تیم های جهان، از جمله سوئد، که در حال حاضر شماره دو جهان است. هلند سه سال پیش به فینال جام جهانی رسید. آلمان، قهرمان هشت دوره اروپا؛ و اسپانیا که به تیمی با استعداد می بالد، اما اکنون نه الکسیا پوتیلاس، بهترین بازیکن جهان، که پارگی رباط زانو در حین تمرین سهشنبه). نروژ با بازگشت آدا هگربرگ تقویت شده است و فرانسه قلب تیم های باشگاهی مسلط آن کشور، المپیک لیون و پاری سن ژرمن است.

با وجود این، انگلیس ممکن است با بالاترین انتظارات روبرو شود.

سرمایه‌گذاری‌های تاریخی بزرگ‌ترین باشگاه‌ها در لیگ برتر زنان، بزرگترین رقابت داخلی انگلیس، برخی از بهترین بازیکنان جهان را جذب کرده، جریان‌های درآمدی جدیدی ایجاد کرده و سطح جدیدی از ستاره‌های انگلیسی را برای نسل جدید بالا برده است. همه اعضای تیم 23 نفره انگلیس به جز یک نفر در مسابقات قهرمانی فوتبال اروپا فصل گذشته بازی کردند، از جمله برنز و الین وایت کهنه کار و استعدادهای در حال رشدی مانند والش و لورن همپ.

همپ، 21 ساله، که امسال برای چهارمین بار به عنوان بهترین بازیکن جوان انگلیس مورد تقدیر قرار گرفت، گفت: «ما در طول سال‌ها دیدیم که بازی زنان چقدر پیشرفت کرده است. فکر می‌کنم برگزاری این تورنمنت در خانه‌اش به رشد بیشتر او کمک می‌کند.»

علیرغم تمام دستاوردها، بازیکنان، حتی بهترین آنها، می دانند که هنوز راه زیادی در پیش است. سرمایه‌گذاری در لیگ WSL بخش کوچکی از پولی است که به بازی مردان در اروپا سرازیر می‌شود و حقوق‌ها، معاملات تلویزیونی و جوایز پول – در حالی که به طور قابل توجهی بهبود یافته‌اند – هنوز در مقایسه با حقوق مردان، به عنوان یک خطای گرد کردن واجد شرایط هستند.

یوفا، هیئت حاکمه اروپا، به دلیل انتخاب استادیوم‌های خود در مرحله گروهی با انتقاداتی روبرو شده است، سارا بیورک گونارس‌دوتیر ایسلندی استفاده از استادیوم آکادمی منچسترسیتی با ظرفیت 4700 نفر را «بی احترامی» توصیف کرد. یک نظرسنجی از 2000 هوادار فوتبال در بریتانیا که در اوایل سال جاری منتشر شد، نشان داد که دو سوم آنها بدون توجه به سن، “نگرش آشکارا ضد زنان” نسبت به ورزش زنان دارند.

با این حال، برای جانبازانی مانند برنز، این مسابقات نشان می‌دهد که بازی زنان تا چه حد پیشرفت کرده است و فرصتی برای ارتقای بیشتر شهرت آن فراهم می‌کند. او گفت که دسته جدیدی از بازیکنان جوانی که هر روز در تمرینات می بینید، شجاعتی را نشان می دهند که در سن آنها وجود نداشت و نماد آینده ای – برای خودشان و انگلیس – است که می تواند حتی درخشان تر باشد.

برنز گفت: “الان به برخی از بچه ها نگاه می کنم، که ممکن است در مسابقات حضور نداشته باشند، و فکر می کنم، “اوه، خدای من، زمانی که من بودم، کمی بیشتر وحشت می کردم.” همه کمی آرام تر به نظر می رسند.»

Sam Mcknight

دانشجوی آماتور. مجموع ماون سفر. کارشناس مواد غذایی بیکن نرد. کارآفرین. فن آبجو. عاشق فرهنگ پاپ

تماس با ما