اجزاء؛ مردی که 14 قله مرتفع دنیا را در 7 ماه به دست آورد

[ad_1]

کوهنورد نپالی پورجا نیمسادا گفت که می تواند 14 قله از مرتفع ترین قله های جهان را در کمتر از هفت ماه صعود کند، در حالی که افراد بسیار کمی به او ایمان داشتند. اما برای اثبات حرفش، این چالش را «پروژه بالقوه» نامید و سپس آن را انجام داد.

در فیلمی که به تازگی اکران شده است، سرباز 38 ساله سابق نیروی دریایی سلطنتی گورکا و نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا داستانی را روایت می کند که اگرچه غیرممکن نیست، اما باورنکردنی به نظر می رسد.

پورجا به ما می گوید: “هیچ چیز غیرممکن نیست، هیچ بهانه ای برای انجام ندادن کاری وجود ندارد.”

اما بیایید به ابتدا برگردیم و ببینیم این چالش به چه چیزی نیاز دارد.

به زبان ساده، پورجا می خواست 14 قله مرتفع جهان را در ارتفاع بیش از 8000 متر فتح کند. در ارتفاعاتی که فشار اکسیژن برای حفظ حیات انسان کافی نیست، کوهنوردان آن را “منطقه مرگ” می نامند.

اولین کسی که این رکورد را به نام خود ثبت کرد، رینولد مسنر بود، اولین نفر در سال 1970 و چهاردهمین نفر در سال 1986.

قبل از اینکه پورجا و تیمش رکورد را در سال 2019 ثبت کنند، حداقل زمان برای کسب این چهارده قله کمی کمتر از هشت سال بود.

پس چرا او چنین چالش بزرگی را مطرح کرد؟

شاید (چون او بارها آن را در فیلم تکرار کرده است) احساس می کند که اغلب به کوهنوردان نپالی از بالا نگاه می کند. او درباره این فیلم می گوید: «من اغلب می شنوم که «شرپا من به من کمک کرد»، زیرا آنها نام دارند.

و البته پورجا که کوهنوردی حرفه ای خود را از سال 1398 آغاز کرد، با کمک تیمی از هموطنان به رکورد شگفت انگیز خود دست یافت که در افزودن صفحه ای دیگر به زندگی باشکوه او موثر بود.

پورجا 16 سال را در ارتش گذراند، به مدت 10 سال عضو هنگ تفنگ سلطنتی گورجا (پیاده نظام بریتانیا متشکل از سربازان نپالی) بود و بعداً به نیروهای ویژه بریتانیا پیوست.

من از نظر تناسب اندام جزو 1 درصد برتر دنیا هستم. پیوستن به نیروهای ویژه بریتانیا شوخی نیست. شما باید از سطح دریا خوش فرم باشید. ذهن شما باید در سطح دریا برای ده نفر کار کند. من توانستم این توانایی را منتقل کنم.”

پورجا هنگام کار در نیروهای ویژه، علاقه زیادی به کوهنوردی پیدا کرد و رکورد صعود به اورست، لوتسه و ماکالو را در مدت پنج روز به ثبت رساند.

او با خونسردی گفت: “می دانستم که می توانم پروژه را در کمتر از چهار ماه به پایان برسانم. اما از طرف دیگر، حدس می زنم ممکن است مشکلاتی در کار وجود داشته باشد.” به همین دلیل مجبور شدم سه ماه دیگر را برای آنها در نظر بگیرم.»

از جمله این مشکلات می توان به دریافت مجوز برای صعود به قله ها اشاره کرد. به عنوان مثال، چین هنوز درخواست او برای صعود شیشپانگما را نپذیرفته است.

مشکل دوم تامین بودجه برای صعود بود. اما این همچنین تلاشی برای متقاعد کردن خانواده او بود که پروژه خوب است.

پورجا عضوی از یک خانواده فقیر است و به عنوان یک سرباز نقش مهمی در کمک مالی به خانواده داشت.

تصمیم برای تبدیل شدن به یک کوهنورد حرفه ای بدون کمک مالی تصمیم بزرگی بود.

برادر پورجا از تصمیم او عصبانی بود و سه ماه بود که با او قهر کرده بود و مادرش آنطور که در فیلم نشان داده شده بود حال خوبی نداشت.

فقط همسرش سوچی از او حمایت کرد یا حداقل مخالفتی نداشت.

اجزاء؛  مردی که 14 قله مرتفع دنیا را در 7 ماه به دست آورد

پورجا چگونه با همه اینها کنار آمد؟

او می گوید: «آنچه به آنها گفتم این بود که ببینید، این پروژه می تواند الهام بخش افراد زیادی باشد.

او می گوید توانایی او در اولویت بندی مشکلات در سخت ترین لحظات صعود بسیار مهم بوده است.

در یک حادثه سقوط بهمن باعث سقوط او از ارتفاع 100 متری شد. در حادثه دیگری یکی از اعضای تیم پس از گرفتار شدن در چنگال جان باخت.

پورجا می‌گوید: «در ارتش هرگز کسی را رها نکردم. قصدم این نبود که در کوهستان این کار را انجام دهم، بنابراین اکسیژن خود را به او دادم».

اما آیا او هرگز به تسلیم شدن فکر کرد؟

بارها این اتفاق افتاد. یک بار دعا کردم که بهمن بزرگی بیفتد و کارم انجام شود. اما فراتر از همه اینها ایمان زیادی داشتم و با خود گفتم: «شما نماینده یگان ویژه گورخا هستید و افراد مسلح. شما چیزی گفتید. شما امید مردم هستید. “آنها هیچ امیدی ندارند.” “همه اینها به من الهام بخش شد.”

البته پورجا و تیمش این فرصت را هم داشتند که در یکی از بلندترین قله های جهان بوق بزنند.

اما این فیلم چگونه می تواند شما را امیدوار کند؟

او می گوید: “این در مورد کوهنوردی نیست، بلکه تلاش برای رسیدن به هدف است. این چیزی است که وقتی می خواهید از مرزهای خود عبور کنید، به ذهن می رسد. افرادی مانند راکی ​​بعداً در فیلم می آیند.”

«14 قله: هیچ چیز غیرممکن نیست» از نتفلیکس پخش می شود.

[ad_2]

Shirley Bond

خواننده Wannabe. ماون غذا. طرفدار فرهنگ پاپ علاقه مندان به تلویزیون درونگرا. تنظیم کننده. پیشگام موسیقی. متفکر معتبر.

تماس با ما