ارقام عجیب فروش خودروهای خارجی در ایران; पुरवठा عرضه خودرو با 108 هزار تومان!

[ad_1]

ممنوعیت چهار ساله واردات خودرو اکنون قیمت خودروهای خارجی را در بازار ایران به بالاترین حد خود رسانده است. به طوری که برخی از این خودروهای کارکرده در بازار ایران بین 70 تا 100 هزار تومان به فروش می رسند. نمایندگان کمیسیون تلفیق بودجه سال 1401 مجلس چندی پیش با آزادسازی واردات خودرو موافقت کردند. با این حال، این مصوبه دو بار از سوی مجمع اولیا و مجمع تشخیص مصلحت نظام به دلیل اهمیت آن رد شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین، البته مهدی دادفر، دبیر انجمن واردات خودرو پیش از این اعلام کرده بود که با توجه به تقاضای 4 ساله در بازار خودروهای خارجی، اکنون بازار ایران به حدود 200 هزار خودروی خارجی یعنی حدود 4 برابر نیاز دارد. عدد. که به تایید کمیسیون تلفیق واردات خودرو رسیده است.

در این شرایط بد نیست بدانید با تحریم 4 ساله واردات خودرو چه بر سر قیمت های بازار ایران آمده و قیمت خودروهای خارجی با چه نرخ دلاری محاسبه می شود.

در حال حاضر سانتافه 4 سیلندر 2018 با دو تیپ در تهران 2 میلیارد و 900 میلیون تومان قیمت دارد. قیمت این خودرو در بازار دبی 27000 پوند است. یعنی قیمت سانتافه 2018 در بازار ایران 108 هزار تومان به فروش می رسد!

سراتو 2 لیتری اتوماتیک 2018 در بازار تهران حدود 1.5 میلیارد تومان ارزش گذاری شده است. این خودرو در بازار دبی حدود 500 22500 قیمت دارد. با یک محاسبه ساده می توان گفت این خودرو بین 66 هزار تا 500 تومان فروخته شد.

اولترا 2 لیتری 2018 در تهران حدود یک میلیارد و 510 میلیون تومان قیمت دارد. این خودرو در بازار دبی حدود 17000 پوند قیمت دارد. در واقع این خودرو در بازار ایران حدود 88 هزار تومان به فروش می رسد.

کیا اپتیما 4 سیلندر خط GT مدل 2017 در بازار تهران حدود یک میلیارد و 950 میلیون تومان ارزش گذاری شده است. این خودرو در بازار دبی حدود 22300 به فروش می رسد. بنابراین قیمت این خودرو در بازار ایران حدود 87 هزار دلار است.

قیمت رنو تالیسمان E3 در تهران در سال 2018 به یک میلیارد و 800 میلیون تومان می رسد که در بازار دبی حدود 25 هزار دلار است. به این ترتیب خودرو در بازار ایران حدود ۷۲ هزار تومان خرید و فروش می شود.

این در زمانی اتفاق می افتد که حداقل دستمزد برای هر شهروند اماراتی 1089 دلار است. با این حساب یک کارگر اماراتی معمولاً با پس انداز حقوقی 2 تا 3 ساله می تواند خودروهای ثروتمندترین افراد ایران را بخرد.

حقوق واردات خودرو چیست؟

اما چرا قیمت خودروی خارجی در بازار ایران اینقدر اغراق آمیز است؟ فربد زوه، کارشناس صنعت خودرو در منطقه می گوید: وقتی حدود 4 سال ممنوعیت واردات خودرو از ایران اعمال می شود، گرانی خودروهای خارجی مشکل عجیبی نیست. در واقع وقتی عرضه نیست و تورم بالا می رود، قیمت ها بالا می رود و دلیل افزایش قیمت خودروهای خارجی در ایران این است که این خودروها وارد کشور نمی شوند و ربطی به آن ها ندارند. با هزینه ها

اما نحوه محاسبه حقوق ورودی خودروهای خارجی چگونه است؟

خاویر، کارشناس خودرو توضیح می دهد: «از زمانی که ممنوعیت واردات چهار سال است، نرخ حقوق ورودی خودرو تغییر نکرده است، اما روال به این صورت است که ارزش گمرکی برای هر کالا تعریف می شود؛ ارزش گمرکی بستگی به ارزش گمرکی ندارد. روی قیمت خرید محصول ضرب در قیمت پایه که در حال حاضر 4200 تومان است و نرخ گمرکی دریافت می کند مثلا اگر خودرویی 000 40000 ارزش سفارشی داشته باشد معادل 160 میلیون تومان می شود. مبلغ 5 درصد برای وزارت بهداشت و هزینه های مشابه اضافه شد اما کل مبلغ به 200 میلیون تومان نمی رسد.

این در حالی است که مهدی دادفر، دبیر انجمن واردات خودرو معتقد است که به دلیل نامشخص بودن آینده مذاکرات احیای برجام، مشخص نیست که آیا کمیسیون مشترک به رفع ممنوعیت واردات خودرو رأی خواهد داد یا خیر. اما فربد زوه، کارشناس صنعت خودرو می گوید که با رهبری دیروز، احتمالا واردات خودرو از سال آینده آزادتر خواهد شد.

[ad_2]

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما