افغانستان: سازمان ملل حمله انتحاری “بی رحمانه” به مرکز آموزشی را محکوم کرد

هیئت معاونت سازمان ملل متحد برای افغانستان (یوناما) اعلام کرد که ده ها تن در مرکز مطالعات کاج در ولسوالی دشت برچی در بخش غربی پایتخت زخمی شدند. در یک توییت، منطقه ای عمدتا شیعه نشین و هزاره نشین است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است، اما افراد وابسته به گروه تروریستی داعش اغلب اقلیت هزاره در افغانستان را هدف قرار داده اند.

عصبانیت وحشتناک

خانواده سازمان ملل این خشم را محکوم می کند و عمیق ترین تسلیت خود را به همه کسانی که در سوگوار هستند ابراز می دارد.ماموریت گفت.

گزارش های خبری حاکی از آن است که مهاجم به نگهبانان خارج از مرکز تیراندازی کرد، سپس وارد کلاس درس شد و بمبی را منفجر کرد. بنا به گزارش ها صدها دانشجو در آن زمان در اتاق بودند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که چنین است “حمله وحشتناک وحشتناک” اوایل صبح جمعه

“عمل شنیع”

این اقدام شنیع جان ده ها نوجوان و نوجوان را گرفت و تعداد زیادی را مجروح کرد. قربانیان برای امتحان ورودی دانشگاه خود را آماده می کردند.

یونیسف از صمیم قلب به همه خانواده های آسیب دیده از این رویداد هولناک ابراز همدردی می کند و برای مجروحان آرزوی شفای عاجل دارد.

این آژانس گفت هرگونه خشونت در هر محیط آموزشی “کاملا غیرقابل قبول” است.

این مکان ها باید بهشتی برای آرامش باشد که کودکان بتوانند در آن بیاموزندبا دوستان خود باشید و وقتی مهارت های خود را برای آینده خود می سازند احساس امنیت کنید.

“کودکان و نوجوانان هرگز و هرگز نباید هدف خشونت قرار گیرند. یک بار دیگر، یونیسف به همه طرف ها در افغانستان یادآوری می کند که به حقوق بشر پایبند باشند و به آنها احترام بگذارند و امنیت و حفاظت از همه کودکان و جوانان را تضمین کنند.”

گوترش: آموزش یک “حق اساسی” است

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای که بعداً امروز توسط سخنگوی وی منتشر شد، این حمله را به شدت محکوم کرد.

آموزش یک حق اساسی و محرک اساسی صلح و توسعه پایدار است. دبیر کل سازمان ملل متحد مجدداً از همه طرف ها خواست تا از محافظت از غیرنظامیان اطمینان حاصل کنند. همچنین از مقامات بالفعل می‌خواهد که از حقوق همه افغان‌ها – صرف نظر از نژاد و جنسیت – برای دسترسی امن و مطمئن به آموزش محافظت کنند.»

منطقه ای که حمله در آن رخ داد، یک منطقه عمدتا شیعه نشین و محل زندگی اقلیت هزاره ها است که از نظر تاریخی یکی از گروه های تحت آزار و اذیت در افغانستان هستند.

بر اساس گزارشی که توسط ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان تهیه شده است، از زمانی که طالبان در ماه اوت سال گذشته قدرت را در دست گرفتند، این سوء استفاده ها متوقف نشده است.

بعد قومی

آقای بنت در گزارش خود به شورای حقوق بشر در 6 سپتامبر توضیح داد که چگونه جوامع هزاره در معرض انواع مختلف تبعیض قرار گرفته اندبر حقوق اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و انسانی آنها تأثیر منفی می گذارد.

“گزارش هایی وجود دارد دستگیری های خودسرانه، شکنجه و سایر بدرفتاری ها، اعدام های موقت و ناپدید شدن اجباریگزارشگر ویژه تاکید کرد: “علاوه بر این، افزایش لفاظی های تحریک آمیز، چه در فضای مجازی و چه در برخی مساجد در نماز جمعه، از جمله درخواست برای کشتن هزاره ها گزارش شده است.”

این کارشناس حقوق بشر که به طور مستقل کار می کند، همچنین توضیح داد که چگونه حاکمان بالفعل افغانستان پشتون ها را “به سمت های ارشد در ساختارهای دولتی در ولایات تحت تسلط هزاره ها منصوب کردند.”

آقای بنت گفت که این منجر به اخراج اجباری هزاره ها و وضع مالیات های مذهبی شد که با اصول شیعه مغایرت داشت.

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما