این ماهی روزی 20 دندان از دست می دهد و دوباره به دست می آورد! | دیجیاتو

[ad_1]

اگر جایی روی زمین وجود داشته باشد که نمی‌خواهید انگشتتان در آن گیر کند، قطعاً آن دهانه روغن ماهی طولانی اقیانوس اطلس است. این ماهی ترسناک با رشد تا 1.5 متر و وزن بیش از 35 کیلوگرم، حدود 500 دندان سوزنی مانند در فک خود دارد و این دندان ها به اندازه کافی قوی هستند که سخت پوستان را بشکنند.

دندان های بسیار تیز به این شکارچی مخفی این توانایی را می دهد که همه چیز را از ماهی مرکب لغزنده گرفته تا خرچنگ زرهی رام کند. ماندگاری طولانی مدت روغن ماهی بر تیزی دندان های شما را حفظ می کند مدت هاست که یک راز بوده است. اما مقاله اخیر در Proceedings of the Royal Society B ادعا می کند که روغن ماهی اقیانوس آرام دندان های شما را روزانه تغییر می دهد تا آنها را تیز و براق نگه دارد. روغن ماهی بلند جایگزین 20 دندان در روز می شود. اگر می‌خواهید با این سرعت دندان‌های خود را عوض کنید، باید هر روز یکی از آن‌ها را از دست بدهید و آن را برگردانید.

آنچه دانشمندان در مورد تغییر دندان ماهی می دانند به کوسه ها برمی گردد که دارای ردیف دندان های زیادی هستند که دائماً ترمیم می شوند. ماهی های دیگری با دندان های غیرعادی وجود دارند. اما دندان های کوسه اساساً با بیشتر ماهی ها متفاوت است. بنابراین روغن ماهی طولانی مدت می تواند به دانشمندان در درک پدیده تغییر دندان در ماهی کمک کند.

کدام گونه از کوسه ها تیزترین دندان ها را دارند؟  یک آزمایش علمی برای آن وجود دارد - class=
آرایش دندان کوسه

در اقیانوس آرام، حدود 20 درصد روغن ماهی مو بلند حاوی گوشت سبز یا آبی فلورسنت است و دانشمندان مطمئن نیستند. گوشت این ماهی یک غذای دریایی خوب است و اگر به صورت سرخ شده له شود طعم مطبوعی خواهد داشت. اما در غیر این صورت، یک غذای بسیار رایج است. کارلی کوهن، دانشجوی دکترا در دانشگاه واشنگتن و یکی از نویسندگان این مقاله، می‌گوید که دندان‌های این ماهی‌ها شبیه بسیاری از ماهی‌های دیگر است و این یکی از دلایلی است که “آنها یک مدل عالی برای مطالعه هستند. دندان.”

برای تعیین فراوانی جایگزینی دندان با روغن‌های ماندگار، خانم کوهن و همکارانش 20 روغن با ماندگاری طولانی را در آزمایشگاه‌های فروید در دانشگاه واشنگتن قرار دادند و بررسی کردند که در طی چند روز چند دندان از دست داده و دوباره به دست آمده‌اند. ماهی ها را تا زمانی که دندان ها قرمز شوند در ظرف قرمز رنگ آب دریا نگهداری می کردند و سپس به مدت 10 روز به ظرف آب معمولی بازگردانده می شدند. در پایان روز دهم، ماهی ها را در ظرف سبز رنگ قرار داده و سپس معدوم و مورد بازرسی قرار دادند. دندان های باقی مانده از ابتدای آزمایش قرمز و سبز بودند، در حالی که دندان های جدید فقط سبز بودند.

پس از جمع آوری و بررسی 10000 دندان، دانشمندان توانستند تعیین کنند که روغن زرشکی با چه سرعتی دندان های خود را تغییر می دهد و کدام دندان ها بیشتر تغییر می کنند.

امیلی کار، محقق کارشناسی در دانشگاه فلوریدا جنوبی و نویسنده اصلی مقاله، می گوید: «تعداد جایگزینی دندان دیوانه کننده است. خانم کار که خودش تمام 10000 دندان را شمرد، دریافت که دفعات تبدیل شدن به آرواره های بلند ماهی چرب یکسان نیست.

این ماهی وحشی هر روز 20 دندان جدید در می class=
روغن ماهی بلند با رنگ فلورسنت. رگهای داخلی ماهی در تصویر نشان داده شده است.

روغن ماهی بلند مانند بیشتر ماهی ها دارای دو نوع آرواره است: آرواره های دهان و آرواره های گلو. از فک دهان برای گرفتن و له کردن طعمه استفاده می شود در حالی که از فک داخل گلو برای بلع غذا و عبور دادن آن به معده استفاده می شود. خانم کار و همکارانش دریافتند که دندان‌ها اغلب در داخل دهان جایگزین می‌شوند. جایی که اکثر عملیات جویدن و خرد کردن انجام می شود.

به گفته کوری ایوانز، بوم شناس ماهی در دانشگاه رایس در هیوستون، نحوه جایگزینی دندان های بلند روغن ماهی برای استراتژی ماهیگیری مهم است. “هرچه دندان های روغن ماهی کندتر باشد، فریب دادن ماهی سخت تر است.” بنابراین توانایی برداشتن دندان و جایگزینی آن مهم است. دکتر. ایوانز می‌گوید: «برای اینکه روغن ماهی ماندگار شود، دندان‌های شما باید بسیار تیز باشند که همگی بی‌عیب و نقص باشند».

محققان همچنین دریافتند که مانند انسان، تغییر دندان در روغن ماهی بلند یک مشکل از پیش تعیین شده بود. یعنی همان نوع دندان ها به جای دندان ها می آیند و به مرور زمان بزرگتر نمی شوند.

خانم کوهن و همکارانش امیدوارند که تحقیقات آنها به دانشمندان کمک کند تا دنیای دندان های ماهی را کشف کنند و الهام بخش کار آنها برای مطالعه بیشتر گونه های ماهی باشد. دکتر. ایوانز امیدوار است که محققان آینده تحقیقاتی در مورد پوست گوسفند انجام دهند. او می گوید: «آنها دندان های عجیب و غریب، زشت و شبیه انسان دارند و ما باید بدانیم در آنجا چه خبر است.

[ad_2]

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما