برنانکه، رئیس سابق فدرال رزرو در میان سه نفر آمریکایی برنده جایزه نوبل اقتصاد

صادر شده در:

سه نفر آمریکایی، از جمله بن برنانکه، رئیس سابق فدرال رزرو، که نقشی کلیدی در مبارزه با بحران مالی سال 2008 ایفا کرد، روز دوشنبه جایزه نوبل اقتصاد را برای تحقیقاتش در مورد بانکداری در زمان آشفتگی دریافت کردند.

هیئت داوران گفت که برنانکی به همراه داگلاس دایموند و فیلیپ دیبویگ به دلیل “بهبود قابل توجه درک ما از نقش بانک ها در اقتصاد، به ویژه در زمان بحران های مالی، و همچنین نحوه تنظیم بازارهای مالی” مورد تقدیر قرار گرفتند.

برنانکی، 68 ساله، به عنوان محرک بهبود پس از رکود سال 2008 شناخته می شود و منتقدان او را به خاطر کم کاری برای جلوگیری از آن، که به بانک سرمایه گذاری Lehman Brothers اجازه سقوط داده است، مورد تمسخر قرار می دهند.

او این جایزه را برای تحلیلی که در اوایل دهه 1980 درباره رکود بزرگ دهه 1930 انجام داد، که بدترین بحران اقتصادی در تاریخ مدرن بود، دریافت کرد.


کمیته نوبل خاطرنشان کرد که برنانکی به ویژه نشان داد که چگونه بانک های شکست خورده نقش تعیین کننده ای در رکود جهانی ایفا کردند، و این رکود را نه تنها عمیق، بلکه طولانی تر کرد.

کمیته نوبل گفت که برنانکه به عنوان رئیس بانک مرکزی “توانست دانش را از تحقیق به سیاست تغییر دهد” در طول بحران مالی 2008-2009.

برنانکه به دلیل واکنش غیر متعارف فدرال رزرو به کاهش نرخ بهره و پر کردن نقدینگی سیستم مالی مورد تحسین قرار گرفته است.

بانک کار می کند

دایموند، استاد دانشگاه شیکاگو متولد 1953، و دیبویگ، 67 ساله، استاد دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، برای نشان دادن اینکه چگونه بانک ها “راه حل عالی” را برای هدایت پس انداز به سرمایه گذاری با عمل به عنوان واسطه نشان دادند، مورد تقدیر قرار گرفتند.

این زوج همچنین نشان دادند که این مؤسسات تا چه اندازه در برابر به اصطلاح اداره بانک ها آسیب پذیر هستند.

کمیته نوبل گفت: “اگر تعداد زیادی از پس انداز به طور همزمان به بانک هجوم آورند تا پول خود را برداشت کنند، این شایعه ممکن است به یک پیش بینی خود تحقق بخش تبدیل شود – یک بانک مدیریت شده و بانک سقوط کند.”

این کمیسیون افزود که دولت‌هایی که بیمه سپرده‌ها را ارائه می‌کنند و با تبدیل شدن به آخرین راه‌حل وام‌دهنده به بانک‌ها راه نجاتی می‌دهند، می‌توان از این پویایی خطرناک جلوگیری کرد.

توری الینگسن، رئیس کمیته جایزه علوم اقتصادی گفت: ایده های برندگان توانایی ما را برای جلوگیری از بحران های جدی و کمک های مالی پرهزینه بهبود بخشیده است.

وی افزود: به طور خلاصه، نظریه این است که بانک ها می توانند بسیار مفید باشند، اما مطمئناً تنها در صورتی که به درستی تنظیم شوند، ثبات خواهند داشت.

دیاموند روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران پس از اعلام این خبر، تصمیم مقامات آمریکایی مبنی بر عدم کمک به بانک سرمایه گذاری آمریکایی Lehman Brothers را که بعداً با سایر موسسات مالی انجام دادند، منعکس کرد.

سقوط بانک در سپتامبر 2008 با اعلام ورشکستگی به بازارهای مالی شوک وارد کرد.

دایموند گفت: «بهتر بود راهی راحت‌تر، راهی با بی‌ثباتی کمتر و راهی غیرقابل پیش‌بینی برای حل Lehman Brothers پیدا می‌شد.

دایموند گفت: «اگر آنها راهی پیدا می‌کردند، فکر می‌کنم جهان بحرانی کمتر از آنچه اتفاق افتاد را تجربه می‌کرد.

نوبل دروغین

از میان تمام جوایز نوبل، جایزه اقتصاد کمترین برنده را داشته است، تنها دو برنده از اولین بار در سال 1969 – الینور اوستروم در سال 2009 و استر دوفلو در سال 2019.

جایزه اقتصاد که توسط بانک مرکزی سوئد ایجاد شد، تنها جایزه ای بود که در پنج جایزه اصلی ایجاد شده توسط دانشمند آلفرد نوبل وجود نداشت و گاهی اوقات به او لقب “نوبل دروغین” را می داد.

اما مانند جوایز دیگر، با یک مدال و مبلغ جایزه 10 میلیون کرون سوئد (حدود 900000 دلار) همراه است.

برندگان این جایزه در مراسمی رسمی در 10 دسامبر، سالگرد مرگ دانشمند آلفرد نوبل در سال 1896 که جوایز را در آخرین وصیت نامه خود خلق کرده بود، از شاه کارل شانزدهم گوستاف در مراسمی رسمی در استکهلم دریافت خواهند کرد.

سال گذشته، این افتخار مشترکاً به دیوید کارت کانادایی، جاشوا اینگرسته آمریکایی اسرائیلی-آمریکایی و گیدو ایمبنز هلندی-آمریکایی، برای تحقیقاتی که کار آزمایشی را در حوزه خود «انقلابی» کرد و درک بهتری از نحوه عملکرد بازارهای کار ارائه کرد، اعطا شد.

جایزه اقتصاد فصل نوبل امسال را به پایان می رساند.

(AFP)

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما