ترکیه و اسرائیل روابط دیپلماتیک کامل خود را از سر می گیرند

صادر شده در:

مقامات ترکیه و اسرائیل روز چهارشنبه گفتند که اسرائیل و ترکیه روابط دیپلماتیک کامل خود را از سر خواهند گرفت و دو سفیر را مجددا منصوب خواهند کرد. احیای روابط پس از سال ها تنش روابط بین دو کشور مدیترانه ای صورت می گیرد.

ترکیه و اسرائیل در سال 2018 سفرای خود را به دلیل کشته شدن 60 فلسطینی توسط نیروهای اسرائیلی در جریان تظاهرات در مرز غزه علیه باز شدن سفارت آمریکا در بیت المقدس اخراج کردند.

اما آنها برای اصلاح روابط طولانی مدت با انرژی که به عنوان یک حوزه کلیدی همکاری بالقوه در حال ظهور است، کار کرده اند.

روز چهارشنبه دفتر یایر لاپید، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که دو کشور تصمیم گرفته اند روابط دیپلماتیک خود را به طور کامل بازگردانند.

دفتر لاپید پس از گفتگو بین نخست وزیر و رجب طیب رئیس جمهور ترکیه در بیانیه ای اعلام کرد: یک بار دیگر تصمیم گرفته شد سطح روابط دو کشور به سطح روابط دیپلماتیک کامل ارتقا یابد و سفرا و سرکنسول ها بازگردانده شوند. . اردوغان

وی افزود: توسعه روابط به تعمیق روابط بین دو ملت، گسترش روابط اقتصادی، تجاری و فرهنگی و تقویت ثبات منطقه کمک خواهد کرد.


ترکیه متعهد به دفاع از حقوق فلسطینیان است

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفت که تصمیم برای بازگرداندن روابط دیپلماتیک با اسرائیل به این معنا نیست که آنکارا از حمایت خود از فلسطینی ها دست بردارد.

چاووش اوغلو گفت که این تصمیم به ترکیه که عمدتاً مسلمان اما رسماً سکولار است، اجازه می دهد تا برای منافع فلسطین در غزه، کرانه باختری و اورشلیم لابی کند.

چاووش اوغلو بازگشت سفرا را برای بهبود روابط دوجانبه مهم دانست و افزود: همانطور که همیشه گفته ایم به دفاع از حقوق فلسطینیان ادامه خواهیم داد.

ترکیه بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت نمی شناسد و سفارت این کشور در تل آویو قرار دارد.

چاووش اوغلو گفت که سفیر ترکیه پس از ارائه فهرستی به اردوغان منصوب خواهد شد.

سفر آیزاک هرتزوگ، رئیس جمهور اسرائیل به ترکیه در ماه مارس و به دنبال آن دیدار وزرای خارجه دو کشور، به گرم شدن روابط پس از بیش از یک دهه تنش کمک کرد.

این اقدام در زمانی صورت می گیرد که اسرائیل به دنبال بهبود روابط با قدرت های منطقه است و دو سال پس از توافقات موسوم به ابراهیم که شاهد عادی سازی روابط بین اسرائیل، بحرین، امارات متحده عربی و مراکش بود، مورد توافق قرار گرفت.

ترکیه همچنین در سال 2020 یک حمله افسونگر را برای بهبود روابط با دشمنان بیگانه آغاز کرد، از طریق گشایش در برابر مصر، امارات متحده عربی، اسرائیل و عربستان سعودی. تلاش ها با قاهره تاکنون پیشرفت کمی داشته است، اما مقامات گفتند که عادی سازی روابط با ریاض و ابوظبی به خوبی پیش می رود.

(فرانس 24 با خبرگزاری فرانسه و رویترز)

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبربهترین مشاور کنکوردانشگاهGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما