رانیل ویکرمسینگه، نخست وزیر سریلانکا می گوید در میان اعتراضات از سمت خود استعفا می دهد

رانیل ویکرمسینگه، نخست وزیر سریلانکا، پس از هجوم معترضان به اقامتگاه و دفتر رئیس جمهور و اشغال آن در بحبوحه خشم عمومی نسبت به تشدید بحران بدهی های دولتی، گفت که پس از تنها دو ماه از سمت خود استعفا می دهد.

استعفای آقای ویکرمسینگه، یک سیاستمدار کهنه کار که ششمین دوره نخست وزیری خود را انجام داد، پس از نشست اضطراری رهبران احزاب سیاسی کشور برای تعیین یک دولت موقت تمام حزبی صورت گرفت. او در توییتر گفت که استعفای او به «تضمین تداوم دولت از جمله امنیت همه شهروندان» کمک خواهد کرد.

آینده سیاسی رئیس جمهور گوتابایا راجاپاکسا نیز در تعادل است.

معترضان – که بسیاری از آنها پرچم ملی را به اهتزاز در می آوردند و کلاه ایمنی به سر داشتند – با نادیده گرفتن گاز اشک آور و ماشین های آب پاش در پایتخت کلمبو، در یکی از بزرگترین تظاهرات ضد دولتی امسال در کشور وارد دفتر رئیس جمهور شدند. تظاهرات عمدتا مسالمت آمیز از ماه مارس روزانه در خارج از دفتر برگزار می شود.

فیلم‌های تلویزیونی نشان می‌دهد که جمعیت زیادی از موانع امنیتی پیش از تجاوز به اقامتگاه رسمی رئیس جمهور راجاپاکسا عبور می‌کنند. برخی از آنها بعداً در حال شنا در استخر این مجموعه دیده شدند. فیلم‌هایی که گفته می‌شود توسط معترضان فیلم‌برداری شده و به طور گسترده در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است، ده‌ها مرد را نشان می‌دهد که در کشوها سرگردان هستند، روی صندلی‌ها نشسته‌اند و روی یک تخت چهار پوستر در داخل اتاق خواب خانه دراز می‌کشند. مردی دیده شد که عضله دوسر خود را در ورزشگاه حلقه می کند.

معترضان روز شنبه به خود کمک کردند تا در کاخ ریاست جمهوری در کلمبو شنا کنند.


تصویر:

خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ

آقای ویکرمسینگه علیرغم اینکه در ماه مه تنها به جای ماهیندا راجاپاکسا – برادر رئیس جمهور – به عنوان نخست وزیر شد، با درخواست های عمومی برای استعفای خود مواجه بود. معترضان نیز اوایل روز شنبه به اقامتگاه رسمی وی حمله کردند و خانه شخصی او را محاصره کردند.

رهبران حزب در این نشست همچنین خواستار استعفای فوری رئیس جمهور راجاپاکسا شدند که خانواده اش در بیشتر دو دهه گذشته بر سیاست سریلانکا مسلط بوده اند. به گفته سیاستمداران مخالف، رهبران همچنین تصمیم گرفتند که انتخابات زودهنگام برگزار کنند. پیش از این نشست، دفتر نخست وزیری اعلام کرد که رئیس جمهور به تصمیمات رهبران حزب احترام خواهد گذاشت.

هنوز مشخص نیست که رئیس جمهور روز شنبه کجاست. و خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام دفاعی ناشناس گزارش داد که او پیشتر به محل امن اسکورت شد. دفتر رئیس جمهور و نمایندگان رسانه ها بلافاصله به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

پیامدهای سیاسی اوج ماه ها ناآرامی عمومی است. اقتصاد متزلزل در این کشور آسیای جنوبی شاهد بوده است که سریلانکا چندین ماه تورم مضاعف، خاموشی های ناگهانی و کمبود شدید سوخت و دارو را تحمل کرده است. ذخایر خارجی سریلانکا به حدی کاهش یافته است که دیگر توان خرید واردات ضروری را ندارد و این کشور برای اولین بار در تاریخ خود در ماه مه بدهی های خود را نپرداخت. با وجود صف‌هایی که در خارج از پمپ بنزین‌ها تا کیلومترها دور ساختمان‌های شهر پیچیده شده‌اند، مقامات مدارس را تعطیل کرده‌اند و عرضه گاز به خدمات ضروری را برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت محدود کرده‌اند.

در کلمبو، پایتخت سریلانکا، پلیس روز شنبه برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور استفاده کرد.


تصویر:

آمیتا تیناکون / آسوشیتدپرس

در پاسخ به فراخوان سازمان دهندگان تظاهرات برای تجمع در کلمبو برای تظاهرات گسترده این آخر هفته، سریلانکایی‌ها از دور و بر کمبود شدید سوخت با انباشتن در نیمه تریلرها، قطارها و اتوبوس‌های شلوغ برای رسیدن به پایتخت، بداهه‌سازی کردند. برخی کیلومترها پیاده روی کردند تا به تظاهرات بپیوندند. معترضان همچنین در اطراف زمین کریکت در گاله، در سواحل جنوبی سریلانکا، جایی که تیم ملی در یک مسابقه آزمایشی به مصاف استرالیا می رفت، تجمع کردند.

پلیس جمعه شب در کلمبو و دیگر مراکز اصلی شهری منع آمد و شد اعمال کرد، اما صبح شنبه در بحبوحه اعتراضات وکلا و سیاستمداران مخالف این ممنوعیت را پس گرفت.

ساراث مندز، مهندس 47 ساله که پرچم ملی را در خارج از دفتر رئیس جمهور در کلمبو در دست گرفته است، گفت: «این برای این کشور یک نفرین شده است. “بچه های من به خاطر این احمق هیچ تحصیلی ندارند.”

رئیس جمهور راجاپاکسا علیرغم ماه ها اعتراض و عمیق تر شدن بحران مالی کشور، درخواست های شدید برای استعفای خود را رد کرده است. این بحران بسیاری از اعضای خانواده را مجبور به ترک دفاتر دولتی خود کرد، از جمله برادرش که پس از اعتراضات خشونت آمیز در 9 مه از سمت نخست وزیری استعفا داد.

این برادران – که در میان اکثریت بودایی سینهالی سریلانکا برای پایان دادن به جنگ داخلی چند دهه ای در سال 2009 به محبوبیت زیادی دست یافتند – نقطه کانونی در افزایش خشم عمومی نسبت به مدیریت آنها با بحران اقتصادی کشور بودند. این شامل تصمیمی برای به تعویق انداختن رویکرد او با صندوق بین‌المللی پول برای کمک‌های مالی برای ماه‌هاست و در عوض بر بهبود صنعت گردشگری تکیه می‌کند، منبع اصلی ارز خارجی که در اثر همه‌گیری از بین رفته است. دولت سریلانکا از آن زمان به اشتباهات خود اعتراف کرده و در حال مذاکره با صندوق بین المللی پول است.

رئیس جمهور راجاپاکسا در بیانیه ای در روز جمعه گفت که ذخایر جدید سوخت و گاز پخت و پز تا روز سه شنبه وارد سریلانکا خواهد شد و مذاکرات با صندوق بین المللی پول “بسیار موفق” بوده است. او از سریلانکا خواست که “وضعیت کنونی را به درستی درک کنند و در صلح و امنیت عمل کنند.”

جولی چونگ سفیر آمریکا در سریلانکا روز جمعه دعوت مردم به تظاهرات مسالمت آمیز وی از مقامات خواست تا به معترضان مسالمت آمیز فضا و امنیت را برای انجام این کار بدهند.

خانم چانگ در توییتی گفت: «هرج و مرج و قدرت اقتصاد را اصلاح نخواهد کرد یا ثبات سیاسی را که سریلانکا در حال حاضر به آن نیاز دارد، ایجاد نخواهد کرد. سازمان ملل همچنین از مقامات سریلانکا خواست تا خویشتنداری کنند و از هر تلاش ممکن برای جلوگیری از خشونت اطمینان حاصل کنند.

نیسانتا پریرا، معلمی از منطقه مرکزی چای‌کاری کندی، گفت که شب قبل را در یک ایستگاه راه‌آهن گذرانده است و در اوایل صبح به سمت کلمبو پرواز می‌کرده است.

وی گفت: رئیس جمهور باید برود زیرا آبروی کشور ما را به ارمغان آورد. بنابراین من مفتخرم که بخشی از این اعتراض برای تعقیب آن هستم.»

نوشتن به فیلیپ ون در philip.wen@wsj.com

حق چاپ © 2022 Dow Jones & Company, Inc. تمام حقوق ذخیره شده است 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

تماس با ما