روز خاکستری تلویزیون

هفته سوم لیگ برتر فوتبال ایران با برتری یک بر صفر استقلال مقابل خانم کرمان در ورزشگاه آزادی آغاز شد. این دیدار جدا از سه امتیاز چشمگیر شاگردان سابنتو پرتغال، اتفاق خاصی را نیز در دل خود جای داده بود که مربوط به حضور تماشاگران در این دیدار بود. حدود 500 تماشاگر با بلیت‌پردازی و گزینش وارد ورزشگاه آزادی شدند تا پس از حدود 40 سال بالاخره یکی از مسابقات لیگ ایران با بلیت فروشی بانوان برگزار شود.

اینها بخشی از اتفاقات خوب این دیدار تاریخی بود، اما این بازی یک جنبه تاریک یا شاید یک جنبه خاکستری نیز داشت. البته این به خاطر مشکلات فنی نبود، بلکه به خاطر اتفاقات خارج از فوتبال بود. داستان مربوط به تصمیم جنجالی تلویزیون در مورد نحوه پوشش این مسابقه است. صرف نظر از کم لطفی مسئولان تلویزیون به حضور تماشاگران در این بازی که برای مدت بسیار کوتاهی در قاب تصویر حضور داشتند، نحوه به تصویر کشیدن این مسابقه دوباره جنجالی شد. دیدار مقابل میس کرمان که دومین بازی خانگی در زمین استقلال در این فصل بود، دومین دیدار این تیم مورد علاقه هواداران بود که با انتخاب زاویه دوربین عجیب کارگردان تلویزیون به نمایش درآمد.

ماجرای لجبازی سیدواسیما با استقلال به قبل از شروع هفته اول مسابقات برمی گردد. جایی که این باشگاه قبل از شروع مسابقات هفته اول با ارسال نامه ای به رئیس صدا و سیما خواستار حضور دوربین های تلویزیونی فقط برای پخش زنده به ورزشگاه و جلوگیری از ورود سایر دوربین های محتوای رادیویی به حوزه پخش شد. فوتبال. از سوی دیگر، استقلال از دیگر برنامه های اینترنتی به ویژه برنامه های تلویزیونی درخواست کرد که بازی های استقلال را پخش نکنند. دلیل اصلی چنین تصمیمی موضوع حق پخش بود. مسئولان باشگاه استقلال به درستی معتقدند که قرارداد حق پخش منصفانه نیست و حتی تلویزیون هم حاضر نیست رقم دقیق نصف و نیم توافق را اعلام کند.

سازمان صدا و سیما با افتتاح حساب مشترک برای واریز درآمد تبلیغات قبل و حین مسابقات فوتبال و همچنین درآمد حاصل از تبلیغات و تبلیغات محیطی بر روی پیراهن داوران و بازیکنان (!) و موجودی حساب موافقت کرده است. با تقسیم 70% 30% سود تلویزیون و رادیو. مسئولان فدراسیون فوتبال ایران گفتند صداوسیما مبلغ واقعی تبلیغات خود را اعلام نکرده است و مبلغی که به حساب مشترک واریز کرده بیش از آنکه واقعی باشد مضحک است.

اما تلویزیون مثل همیشه یاد گرفته که خوب کنار بیاید. ابتدا با برنامه ای پر از تبلیغات از طریق مجری فوتبال و گزارشگر بازی شروع کردند که تلویزیون به وظیفه قانونی خود عمل کرده است، اما بعداً که اعداد و ارقام فاش شد، مشخص شد که این پول باید توسط سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود. حقوق واقعی پخش ، فاصله نجومی دارد. تلویزیون، اما به همین جا بسنده نکرد و خیلی زود با باشگاه استقلال قرارداد امضا کرد. چطور با تغییر زاویه دوربین! در همان هفته یک بازی مقابل سپاهان، بازی به شکلی عجیب و اعصاب خردکن برای تماشاگران انجام شد. به این ترتیب طوری به تصویر کشیده شد که تابلوهای تبلیغاتی جلوی استند تا حد امکان به قاب نزدیک شود. این نوع تیراندازی باعث شد تا برخی صحنه های واضح در کنار زمین از بین برود.

بعد از بازی تاکید شد که بحث حق پخش باید به گونه ای دیگر بررسی شود تا تلویزیون پول واقعی بدهد. با وجود اینکه گزارش شده کارگروهی در این زمینه تشکیل شده اما تاکنون نتیجه ای حاصل نشده است. او با این فرض به هفته سوم رسید که روز پنجشنبه در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم استقلال با میس کرمان رفت. تلویزیون در کمال ناباوری دوباره زاویه دوربین های خود را انتخاب کرد تا تبلیغات اطراف نمایش داده نشود. این بار آنقدر ماجرا جدی شد که باشگاه استقلال اعلام کرد اگر سیداوسیما بخواهد با چنین اقدامی ادامه دهد، آمادگی حضور در نیمه دوم را ندارد.

اگرچه تهدید استقلال محقق نشد و تیم آنها در نیمه دوم وارد ورزشگاه شد و با پیروزی به کار خود پایان داد، اما درگیری بین مسئولان باشگاه استقلال، خبرنگاران و عکاسان تلویزیونی ادامه داشت. سا پینتو سرمربی استقلال به دلیل دوربین های تلویزیونی از حضور در نشست خبری خودداری کرد. به غیر از یکی دو نفر، بازیکنان استقلال نیز پس از این دیدار از صحبت خودداری کردند و رسما اعلام کردند که تا حضور دوربین های تلویزیونی آماده مصاحبه نیستند.

چرا تلویزیون غیرحرفه ای کار می کند؟

دلیل اتخاذ چنین روشی از سوی تلویزیون برای پخش بازی استقلال از همان جنجال قدیمی نشات می گیرد. با این حال، موضوع در جهت دیگری نیز مرتبط است. استقلال از اواسط فصل گذشته در تبلیغات محیطی پیش قدم شد و کار مسئولان سازمان لیگ در این زمینه را بر عهده گرفت. یعنی پول تبلیغات محیطی مستقیما به حساب آن باشگاه واریز می شود و باید سهم مسئولان لیگ را هم بپردازند.

حالا تلویزیون با تغییر زاویه دوربین ها رسما فشار بر اسپانسرهای باشگاه استقلال را افزایش داده است. یعنی کسانی که تبلیغات محیطی بازی استقلال را ارائه می کنند انتظار دارند در پخش زنده محصولاتشان از تلویزیون پخش شود اما تلویزیون عمدا بازی را به تصویر می کشد تا این اتفاق نیفتد. در چنین شرایطی اسپانسر ابتدا باشگاه استقلال را تحت فشار قرار می دهد و سپس به گفته مسئولان تلویزیون، باشگاه استقلال مجبور می شود از درخواست خود مبنی بر عدم ورود دوربین های تولید محتوا به ورزشگاه منحرف شود. به این ترتیب خود تلویزیون از قبل برنده این مبارزه محسوب می شود.

اما با وجود این روند نمی توان از مسئولان باشگاه استقلال و جسارتی که در این مسیر به خرج دادند تمجید نکرد. استقلال اولین حرکت بزرگ خود را در فصل گذشته در داستان تبلیغات محیطی انجام داد. در مذاکراتی که با مسئولان سازمان لیگ انجام شد، آنها در بازی های خانگی خود تبلیغاتی در اطراف زمین گرفتند و بعداً رویه را تغییر دادند. به جای اینکه پول به سازمان لیگ برود و بعد سهم استقلال را بدهند یا ندهند، پول به حساب آنها واریز می شود و قرار است از آنجا سهم لیگ را بپردازند.

نکته قابل توجه دیگر، خود نگرش به تلویزیون و شاید زیاده خواهی صدا و سیما در موضوع حق پخش است. سازمانی که تمایلی به اعطای حق پخش مسابقات فوتبال ندارد، در عوض جدا از این فوتبال، چندین برنامه تولیدی می سازد که از هر کدام درآمد نجومی ایجاد می کند. طبق اعلام مسئولان فدراسیون فوتبال، تعرفه تبلیغات تلویزیونی در یک مسابقه فوتبال تا 900 برابر افزایش یافته است. همین مورد مثال خوبی از میزان درآمد تلویزیون از پخش مسابقات فوتبال است.

البته صدا و سیما به دلیل تشویق فراوانی که دارند چندان نگران این گونه تهدیدات نیستند و بیشتر اوقات خیالشان راحت است که می توانند به هر نحوی حرف خود را برسانند. مثال بارز این تغییر زاویه دوربین برای حذف تبلیغات محیطی است. اما در چنین فضایی اینکه باشگاهی مثل استقلال سر خم نکرد و قول داد برای حق پخش واقعی بجنگد، جای امیدواری دارد. شاید امروز استقلال در این مسیر تنها باشد، اما بدون شک اگر اجازه حضور این باشگاه در میدان داده شود و اسپانسرها دانش بیشتری صرف کنند، این امر در نهایت می تواند به نفع فوتبال باشد. تا رسیدن به چنین چیزی فقط می توان به باشگاه استقلال تبریک گفت که جلوی تلویزیون ایستاده است.

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما