قیمت برنج ایرانی 5000 تومان در آستانه چقدر است؟

[ad_1]

ارزش دلار در شش ماهه پایانی سال بیش از 3 درصد یعنی از 2 تومان به 4000 تومان افزایش یافته است. با شوک دلار گرانبها در این چهار سال و نیم، بازار بادام خوب نشان داده است، اما هیچکس نمی تواند منکر شود که بیشترین نوسانات در حوزه مواد غذایی رخ داده است.

بر اساس این گزارش، تاثیر افزایش قیمت مواد غذایی در بازار مواد غذایی و همچنین قیمت مواد غذایی، شیرینی و شکلات و حتی مواد غذایی افزایش یافته است. اما در این چهار سال و نیم، قیمت برنج داستان جداگانه ای پیدا کرده است. بنا به دلایلی:

اول اینکه قیمت برنج خارجی از اردیبهشت ماه امسال 3 درصد رشد داشته است. 12 اردیبهشت یعنی ابتدای سال خرید خارجی کیلویی 1/2 هزار تومان خواهد بود. این مبلغ هم اکنون به محدوده 3000 تا 5000 تومان رسیده است. این افزایش قیمت را البته می توان با شوک دلار مقایسه کرد.

دوم اینکه قیمت برنز داخلی در بازه زمانی فوق حدود 5 تا 5 درصد افزایش یافت، یعنی یک کیلوگرم برنز ایران که در سال اول 5 درصد بود، با قیمت خرید 1.2 هزار تومان امروز، چقدر شد. هزار تومان و سقف (تا لحظه نگارش) به 4000 تومان رسیده است. سوم، قیمت مس داخلی با قیمت دلار خارجی مطابقت دارد.

در واقع دلالان و زنجیره تامین برنج داخلی در صورت افزایش یک دلاری قیمت برنج خارجی به ازای هر کیلوگرم به آن سمت حرکت می کنند. آنها به کسری از دلار می فروشند. اما چه اتفاقی است که امروز برنج ایرانی در آستانه کیلویی 5000 تومان است؟

تورم، قیمت کار و بقیه ماجرا

در ایران حدود 5000 نفر به طور مستقیم در شالیزار کار می کنند. این کار هر سال شروع می شود و یک سال بعد به پایان می رسد. هزینه نیروی کار در ایران همزمان با تورم، افزایش و افزایش تورم هر روز در حال افزایش است. اما در سه سال گذشته، تورم سر به فلک کشیده و ارقام نجومی صدها دلار هزینه در بر داشته است. مثلاً گفته می شود برای مدت 3 روز کارگران مبلغ یک میلیون و 2 میلیون تومان مطالبه کردند.

با افزایش تعداد شالیزارها و تکه تکه شدن آنها، تعداد افرادی که روی شالیزارها کار می کنند نیز کاهش می یابد. اکثر افراد مستقر می گویند که استفاده از اجزای خانواده آنها به عنوان کارگر در زمین کارساز نیست، زیرا هزینه کار بسیار بالاتر است.

در ایران تقریباً 2000 شلیکوبی وجود دارد که به طور متوسط ​​بین 4 تا 5 نفر در این کارخانه ها – که با تکنولوژی قدیمی نیز کار می کنند – و بین 4000 تا 4000 نفر در این منطقه فعالیت می کنند. همچنین بسیار گران است.

ارزش یک کیلوگرم برنج تمام شده چقدر است؟

یک کیلوگرم برنز چقدر است، تا بتوانیم بفهمیم؟ کشاورزان شالیکار از بین محصول سال گذشته انتخاب خود را انجام می دهند و منتظر سال آینده هستند. این یک سبوس برنج است که باید به درستی از آن مراقبت شود و به آن “جوان” گفته شود.

نهال ها را باید به جای خیس شدن مرطوب نگه داشت و با پوشش پلاستیکی پوشاند تا جوانه نزند. به نوبه خود «خزانه» یا همان زمین زیر برند می شود. این گنج باید با کود حیوانی یا شیمیایی تقویت شود. شالیزار بعداً توسط تیلور دستگیر شد. زمین شالیزار سه روز قبل از انشعاب برنج با قرص برنج سمپاشی شد.

وقتی مفرغ در خزانه بالا رفت، باید در زمین شکوفا شده باشد. قبل از انجام این کار، زمین باید با تیلور شاخم کاشته شود. خزانه آبیاری می شود و پس از کنده شدن علائم رویش و بازگشت به زمین اصلی.

فقط زمان زیادی است که بفهمیم ارزش هر یک از این آثار چقدر است. قبل از آن گفتم که هزینه کار به شدت بالا رفته و حتی به 3 تا 4 هزار تومان در روز رسیده است. زمین شالیزار به آب نیاز دارد زیرا این آب با پمپ های فشار قوی وارد زمین می شود. وقتی برق قطع می شود، کشاورزان دیگر خرج بسته ها نمی کنند.

پمپ ها را در هر صورت روشن کنند و آب را به شالیزار بیاورند. اما هزینه مصرف کشاورزی نیز در این مدت دو برابر شده است. از طرفی هزینه کود و کود با کمک خیرین آن تامین شده است. یعنی قیمت ها برابر با ده است. به عنوان مثال قیمت آتش از 2000 تومان به 2000 تومان رسیده است.

اینها گنج هایی است که در قسمت «تزکیه» وجود دارد. در صنعت تبدیل، کشاورزان باید محصول خود را حمل کنند و به کارخانه بفروشند. ساقه ها باید برنج سفید را از ساقه جدا کنند. فرآیندهایی که مقرون به صرفه و مقرون به صرفه هستند، یک کیلوگرم برنج اضافه می کنند. قیمت هر کیلو برنج بسته به قیمت تمام شده بین ۳ تا ۵ هزار تومان در هر جریب است. این تعداد به بازار هم نزدیک نیست.

انحصار و بقیه ماجراجویی

از سوی دیگر فضای دلالی و واسطه گری در بازار برنج به اوج خود رسیده است. بازیگران ایرانی در چند ماه گذشته برنج ایرانی را به صورت قطره ای به بازار عرضه می کردند.

تقی جعفریان رئیس اتحادیه شالیکوبیدر مازندران می گوید: 5 درصد برنج از تولیدکنندگان و کشاورزان حذف شده است و افرادی در انبارها هستند که علاقه ای به عرضه آن ندارند و می خواهند با کمک دوپنج این بازار را کنترل کنند. “

وی افزود: دلالان پس از پایان فصل برداشت، آنها را از کشاورزان خریداری کرده و در انبارهای خود ریخته اند. بنابراین کشاورزان از این افزایش قیمت ها سوء استفاده نمی کنند و چون بازار را در دست دلالان و صاحبان فروشگاه های بزرگ در دست دارند، مس را به صورت قطره ای و به همین دلیل قیمت روز ایران عرضه می کنند. برنج بالا خواهد رفت

دیر وارد شده

هرساله اتحادیه ها و تولیدکنندگان حامی مس داخلی به واردات مس به دلیل کنترل قیمت در ابتدای سال اعتراض می کنند و صدای آنها همیشه بلند است که «واردات مس به ضرر تولید داخل است». دولت‌ها علی‌رغم نارضایتی‌شان، همیشه به چنین درخواست‌هایی پاسخ مثبت نمی‌دهند و واردات برنج را می‌پذیرند. اتفاقا این موضوع باعث افزایش قیمت ها در بازارها شده است.

در واقع قیمت ها بالا رفته و دولت تصمیم گرفته که واردات انجام شود و واردات مجاز انجام شود. امسال هم پیاپی چند سال اول همین سرنوشت را داشت. دولت در ابتدا واردات برنج در این فصل را ممنوع کرد. دلالان و واسطه ها وارد بازار می شوند و محصولات به اصطلاح «جاروب» را جارو می کنند.

تامین مس داخلی به صورت قطره ای وارداتی. بعد از اینکه دولت برنج وارد کرد. اما ذائقه مردم ایران به سمت برنز خارجی نمی رود تا دلال ها خودشان به کار خود ادامه دهند و الان آخرین برنز 5000 تومانی آخرین سند است.

بعد چه اتفاقی می افتد؟

دولت در نظر دارد همانند روزهای ابتدایی دهه، سیاست خودکفایی در تولید برنز را دنبال کند و با فشارهای دیگر بر منابع محدود آبی، این بار به دنبال خودکفایی در برنز خواهد بود. سالانه سه میلیون تن برنج در ایران مصرف می شود و تولید ایران یک میلیون و 200 هزار تن است.

با توجه به اینکه وزارت جهاد کشاورزی برای اجرای این برنامه نیاز به تولید 3000 تن در سال دارد، برآورد می شود که برای تولید این میزان برنج به حدود 3 میلیارد متر مکعب آب نیاز باشد که شکل گرفته و شکل گرفته است. به صورت جمعی

بنابراین، اکنون که به پایان این گزارش رسیده‌ایم، بهتر است این سوال را مطرح کنیم که چرا به جای تنظیم سیاست‌های صحیح بازار و استفاده از ابزارهای موجود، سعی در ردیابی ضربه اساسی به منابع داریم. ایران و محیط زیستش؟ افزایش قیمت سنگ معدن امروز از جیب مردم پرداخت می شود و احتمالا در یک سال آینده باعث کاهش شدید قیمت تمام شده مصرف نجومی خواهد شد. هزینه خودکفایی احتمالاً بین نژادی نیز خواهد بود، چه کسی می‌پردازد؟

[ad_2]


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم