ماجرای خرید و فروش نوزاد در تهران


خرید نوزاد یکی از معضلات اجتماعی روزهای اخیر است که با گسترش شبکه مجازی این مشاغل سیاه دامن زده است. اگرچه اقدامات پلیسی برای جلوگیری از این نوع انجام شده است، اما به اشکال مختلف ادامه دارد.

به گزارش همشهری، روزگاری خرید و فروش کلیه در راس اخبار روز بود. در حالی که بازار سیاه فروش اعضای بدن به دلیل گسترش شبکه های اجتماعی همچنان داغ است، این روزها در کنار این حل نشده، فروشندگان نوزاد فروش نیز پا به شبکه های اجتماعی گذاشته اند.

معاون دادستان مشهد شهریورماه امسال از دستگیری 6 متهم در پرونده قاچاق کودکان در این شهرستان خبر داد که در جریان آن متهمان دستگیر شده در بازجویی به خرید و فروش 25 نوزاد اعتراف کردند.

بسیاری وجود این بازارها را ناشی از فقر عده ای می دانند که در ازای دریافت هزینه حاضر به این کار هستند.

همچنین اعتیاد والدین و شیوع روزافزون کارتن خوابی، آینده کودکان بی گناهی را که ناآگاهانه وارد این فرآیند می شوند، تحت تاثیر قرار داده است.

از طرفی هزینه بالای درمان ناباروری را نیز باید به این عوامل اضافه کرد. اما زمانی که انتقال نوزاد در میان باشد این دلایل موجه نیست و باید مشکل در اسپرم خفه شود.

حتی برخی معتقدند که سختگیری بهزیستی و روند طولانی حضانت کودک مقصر است. خانواده های متقاضی با یک روند دشوار فرزندخواندگی روبرو هستند و بنابراین روش حضانت فرزندان را ترجیح می دهند، هرچند کوچک، غیرقانونی.

شاید به نظر برسد که بهزیستی این روند را کمی آسان‌تر و کوتاه‌تر می‌کند، اما پس از حضانت کودک، نظارت باید افزایش یابد، که تا حد زیادی مانع از کسب و کار سودآور فروش نوزاد می‌شود. تجارت آسان با شماره تلفن بر روی دیوارهای شهر یا در صفحات مجازی مانند اینستاگرام.

این قانون خرید و فروش نوزادان را نیز جرم انگاری کرده است و قانونی در 9 ماده به نام قانون حمایت از کودکان و نوجوانان به تصویب رسیده است اما هیچ اشاره صریحی به قاچاق آنها برای ضمانت اجرایی نشده است.

تنها در بند 3 این قانون آمده است که فروش یا بهره کشی از کودکان برای جرائمی مانند قاچاق و 2 متخلف به حبس از 6 ماه تا یک سال یا جزای نقدی محکوم می شود.

با این حال، خلاء قانونی جدی در این منطقه وجود دارد، به طوری که بسیاری از مردم با استفاده از عبارت Gifts و Baby Gifts از قانون طفره می روند تا از این بند اجتناب کنند و در نتیجه این تجارت غیرانسانی را تسهیل می کنند.

مهمترین عامل بازدارنده برای خرید و فروش نوزاد

مدیر عامل سازمان مردم نهاد کمک به کودکان بی سرپرست در پاسخ به سوال خبرنگار همشهری آنلاین که چرا شناسنامه فرزندی که مادرش فاقد مدارک هویتی است و برای زایمان به بیمارستان مراجعه می کند، تنها توسط دادگاه صادر نمی شود؟ برای تماس با کارگزار

وی گفت: در مناطق محروم کشور افراد زیادی داریم که شناسنامه ندارند. اما مشکل به سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان محدود نمی شود.

در تهران نیز افرادی هستند که شناسنامه ندارند، زیرا برخی از مادران چه معتاد باشند و چه نباشند توان مالی ترخیص از بیمارستان را ندارند و ترخیص نمی شوند. این بدان معنی است که بخشی از جمعیت ما ناشناس باقی می مانند.

منصور دهقان در ادامه گفت: تعدادی از این مادران هستند که می خواهند نوزاد خود را ترک کنند. زن باردار که هنگام زایمان در بیمارستان بستری بود، گفت: شناسنامه ندارد. بنابراین آنها با شناسایی مادری که از نوزاد مراقبت می کند و پول مورد نظر آنها را به دست می آورد، بچه را به دنیا می آورند. البته این قوانین باید تغییر کند.

وی در پاسخ به این سوال که بچه ها به چه قیمتی فروخته می شوند و چقدر به مادران پرداخت می شود، گفت: نمی توان قیمت مشخصی داد.

گاهی اوقات این فروش ها با قیمت بسیار پایین انجام می شود. بستگی به موقعیت داره. چهره زن باردار زیبا باشد یا نباشد، روی این برادران تاثیر می گذارد. فرض اینکه مادر تغذیه مناسبی داشته باشد، هزینه را افزایش می دهد.

دهقان مهم ترین محدودیت این فروش را اجبار همه افراد به هویت دانست و افزود: در طول یک سال هیچ کس نباید ناشناس بماند. وقتی خانمی شناسنامه ندارد، بیمارستان نباید هویت شخص دیگری را به جای او بپذیرد.

خرید و فروش نوزاد چندان رایج و گسترده نیست

مدیرعامل مؤسسه کاهش آسیب های اجتماعی پرستاری هدایت که زیر نظر سازمان بهزیستی فعالیت می کند، گفت: یکی از اقدامات متعدد ما حمایت و توانمندسازی زنان آسیب دیده از جمله در خواب و معتاد است.

سپیده علیزاده افزود: اگرچه رواج خرید و فروش نوزادان چندان رایج و گسترده نیست و در این زمینه با آمارهای زیادی هم سر و کار نداریم، اما نمی توان این معضل را در میان زنان قربانی به ویژه در کشور نادیده گرفت و انکار کرد. جنوب تهران.در زنان آسیب دیده و معتاد.

علیزاده در پاسخ به این سوال که آیا خانم ها می توانند هزینه بارداری و زایمان را برای فروش نوزادشان بپردازند، گفت: تا کنون این اتفاق نیفتاده است که خانم ها بخواهند با پول فروشی نوزاد خود را باردار کنند اما همیشه استثناهایی وجود دارد. است.

نکته اصلی این است که زنان قربانی به ویژه داروهای خواب آور و معتادان حتی نمی توانستند سرپناه و غذا تهیه کنند، به همین دلیل پذیرفتند و اکثر آنها از انتقال پشیمان شدند.

مددکاران اجتماعی افزودند: با این حال مادران در این خرید و فروش ها سهم چندانی ندارند. در این میان دلالان و معامله گران بیشترین درآمد را دارند. آنها زنان مجروح را شناسایی می کنند و سپس آنها را فریب می دهند تا نوزاد را بفروشند.

واسطه ها به طور مداوم نرخ های متفاوتی را به مادران باردار ارائه می دهند. این زنان که در نهایت متوجه شدند برای بزرگ کردن فرزندشان هیچ جایی و درآمدی ندارند، با پیشنهاد دلال موافقت کردند تا هم زندگی بهتری به نوزاد بدهند. .

مدیرعامل موسسه کاهش آسیب های اجتماعی نورسپید هدایت گفت: این زنان به دلیل مشکلات اجتماعی و بیماری های مزمن عصبی و روانی قطعا نمی توانند تصمیم درستی بگیرند و اینجاست که نیاز به حمایت بیشتری دارند.

علیزاده در پاسخ به این سوال که هر نوزاد به چه قیمتی فروخته می شود و مادر آسیب دیده چقدر می گیرد، گفت: قیمت در سال 1400 حدود 100 میلیون تومان بوده است اما این قیمت ها ثابت نیست و نیست. بیا بریم

برای تطمیع این زنان مجروح هر قیمتی به آنها پیشنهاد می شود اما در پایان قرارداد می توانند 10 تا 20 میلیون تومان به آنها بدهند و گاهی هیچ! اعداد واقعی در این زمینه وجود ندارد.

خرید و فروش نوزاد جرم است

علیزاده همچنین درباره قوانین در این زمینه افزود: خرید و فروش نوزاد قطعا جرم است و قوه قضائیه روی این موضوع حساس است اما این قوانین با شرایط فعلی همخوانی ندارد و به روز نشده است.

از سوی دیگر، وقتی مسئولیت یک مشکل گسترش می یابد، حساسیت کاهش می یابد. مثلاً پلیس، کلانتری، اورژانس وزارت بهداشت و قوه قضائیه همگی در دسترس هستند و هیچ نظارت مستقیمی از سوی ارگان خاصی ندارند.

وی در پایان به حمایت رسانه ها پرداخت و گفت: درست است که خرید و فروش نوزاد چندان مرسوم نیست اما آنقدر مهم و حساس است که برای آن برنامه ریزی می کنند.

امیدواریم فشار بر سازمان ها و نهادهایی که روی این موضوعات کار می کنند و درد را منعکس می کنند کاهش یابد و حمایت ها افزایش یابد.

چندی پیش مستندی درباره خرید و فروش نوزادان به نام «آن شب» به کارگردانی و تهیه کنندگی مینا قاسمی زواره در بخش مسابقه ملی فیلم های نیمه بلند پانزدهمین جشنواره بین المللی سینمای واقعیت رونمایی شد.

دلیل اصلی افزایش قیمت فروش نوزاد در تهران و خرید و فروش نوزاد

این مستند داستان مادری را روایت می کند که به طور ناگهانی به همراه نوزادش وارد یک پناهگاه زنان می شود، جایی که مدیر مرکز سعی می کند از فروش نوزاد در مهد جلوگیری کند اما با چالش های زیادی روبرو می شود.

قاسمی زواره در این باره گفت: به دلیل فعالیت در محوطه دروازه گوها مجبور به مواجهه با زنان و دختران مجروح زیادی شده ام. به همین دلیل متوجه آسیب های اجتماعی مختلفی در منطقه شدم که یکی از آنها خرید و فروش بچه های کوچک در کارتن خواب توسط خانم ها بود.

این مددکار اجتماعی در ادامه گفت: اولین موردی که در این زمینه برخورد کردم در سال 95 برای یکی از مددجویان در انجمن نبض مهر ایران بود.

همانطور که داستان را دنبال می کردیم، متوجه شدیم که دامنه فروش نوزاد بسیار گسترده است. زیرا سود زیادی برای دلالان دارد.

قاسمی زواره درباره قیمت نوزاد نیز اظهار کرد: قیمت ها توافقی است و نرخ مشخصی ندارد اما مواردی داریم که مادر با 3 تا 4 میلیون تومان موافقت می کند. از طرفی اگر مادر کارتن خواب بود پول نداشت.

این روزنامه نگار افزود: بعد از این اتفاق در سال 1377 موضوع همان مستند برای من پیش آمد. حدود دو بامداد به دلیل رفت و آمد و همکاری نزدیک با سپیده علیزاده، مدیر سازمان مردم نهاد نور سپید، با او تماس گرفتم.

چون زنی با لباس بیمارستان و نوزادش از بیمارستان فرار کردند و به مرکز زنان آمدند. به مرکز زنان یا گلخانه رفتم. متوجه شدم این خانم برای بهزیستی می خواهد بچه اش را رها کند و دلیل فرارش را از بیمارستان بیان کرد.

قاسمی زواره افزود: این مشتری نوزاد خود را به قیمت 15 میلیون تومان به یک باند خرید و فروش نوزاد فروخت. برای این منظور کودک به نام مادری که می خواست او را به فرزندی قبول کند در بیمارستان بستری شد.

اما پس از تولد نوزاد متوجه شد که دلالان گوشی او را دزدیده و او را گروگان گرفته اند. زن که همه جا دستش کوچک بود از بیمارستان فرار کرد و به خیریه پناه برد.

وی افزود: از سوی دیگر دلالان برای انجام امور خیریه به دنبال او رفته و به اشتباه او را در قاب دوربین ما قرار دادند و کار به نیروی انتظامی و بهزیستی رسید. او خودش را پزشک معرفی کرد تا بچه را برگرداند و مستند من شد.

قاسمی زواره گفت: اگرچه خرید و فروش آسان به نظر می رسد اما در واقعیت بسیار پیچیده است. این سوال مطرح می شود که چرا بیمارستان با شناسایی زنی که می خواهد از نوزاد مراقبت کند، نوزاد را ترخیص می کند؟

مثلاً زنی که چهار فرزند داشت، فرزند چهارم خود را 20 میلیون تومان فروخت و توبه کرد، اما چون نوزاد به نام خودش از بیمارستان مرخص نشد، دیگر توبه با استفاده از بچه فایده ای ندارد. برای این موارد باید کارهای اساسی انجام شود. تاجران نوزاد را نباید به راحتی رها کرد و باید کار را ادامه داد.

خرید نوزاد یکی از معضلات اجتماعی روزهای اخیر است که با گسترش شبکه مجازی این مشاغل سیاه دامن زده است. اگرچه اقدامات پلیسی برای جلوگیری از این نوع انجام شده است، اما به اشکال مختلف ادامه دارد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم