مجلس نمایندگان: توافق موقت روی میز حاصل شده است

[ad_1]

وحید جلال زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در بیانیه ای گفت که این مذاکرات یک “مجازات” برای ایالات متحده است.

به گزارش ایرنا، توضیحات جلال زاده به شرح زیر است:

در رسانه های آمریکا آمده است که ایران تنها با لغو تحریم ها موافقت کرده است، در حالی که ایران پیش از این اعلام کرده بود که همه تحریم ها باید لغو شوند.

مذاکرات در دولت سابق و دولت فعلی در حال انجام است. بسیاری از مردم فکر می کنند که سیستم جدید در حال شکل گیری است. این مورد نیست. جمهوری اسلامی به تعهدات خود پایبند است و معتقد است طرف مقابل نیز باید به تعهدات خود عمل کند. این ادعاست.

مقام معظم رهبری در دولت گذشته که این مذاکرات را آغاز کردند، سه شرط گذاشته اند: یکی لغو تحریم ها و تحریم های اعمال شده علیه ترامپ، دو: آزمون حقیقت و سه شرط: بازگشت جمهوری اسلامی به وضعیت خود. تعهدات

جمهوری اسلامی پس از خروج آمریکا از برجام، در چند مرحله به توانمندی های هسته ای خود افزود.

با این حال، در دولت قبلی، برنامه هسته‌ای پنج مرحله‌ای تحمل ضعیفی داشت. پس از تصویب قانون راهبردی، دولت موظف شد امکان غنی‌سازی هسته‌ای و توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته و فلزات اورانیوم مدرن را در غنی‌سازی و تولید فراهم کند.

در صورت حصول توافق در مذاکرات، ایران نیز به تعهدات خود پایبند خواهد بود. ایران به کمتر یا بیشتر راضی نیست. ایالات متحده، تا حدی به دلیل تعهدات خود در قبال ایران، در بیانیه ای اعلام کرده است که نمی خواهد عواقبی را ببیند.

مذاکرات برای لغو تحریم های ترامپ و ترامپ در حال انجام است. در دوره ترامپ، بیشتر تحریم های هسته ای تغییر کرد تا دولت بعدی آمریکا بتواند تحریم ها را لغو کند.

بخش‌هایی از این شرکت‌ها به دلیل فعالیت‌هایشان ممنوع شدند، اما تحریم‌های خود را به حقوق بشر و تروریسم تغییر دادند. این اقدام دولت فعلی آمریکا را بر آن داشت تا اعلام کند که تحریم ها هسته ای نیستند و به همین دلیل نمی توان آنها را لغو کرد. جمهوری اسلامی اعلام می‌کند که این تحریم‌ها حقوق بشر نیست، اما برچسب را تغییر داده و موضوع را در مسیر توافق‌ها سخت کرده است.

طرف مقابل علاقه مند به گفت و گو در خصوص موضوعات خاص مانند هسته ای، حقوق بشر و منطقه است، اما جمهوری اسلامی فقط مذاکرات را بر اساس موضوعات هسته ای در نظر گرفته است.

آیا تیم مذاکره کننده ایرانی در وین فقط درباره لغو تحریم های برجامی صحبت می کند یا درباره تحریم های دیگر هم مذاکره می کند؟

رژیم جمهوری اسلامی همواره تحریم‌های ساختار و نظام را لغو کرده است، اما در وین تحریم‌هایی را لغو کرده‌ایم که لغو شده است. در حال مذاکره برای احیای حقوق ایران در برجام، برخلاف تعهدات جمهوری اسلامی و تعهدات طرف مقابل هستیم.

تحلیل شما از مذاکرات با آمریکا چیست؟

جمهوری اسلامی زمانی در برمه حضور داشت که آمریکا در یک طرف قرار داشت. آمریکا از برجام خارج شده و در ایالت بایدن، آمریکا خواستار بازگشت برجام شده است.

مذاکره وین، مذاکره نظم و انضباط آمریکاست. ما در مذاکرات از حمایت آمریکا برخورداریم، حضور آمریکا در مذاکرات با اجازه ایران. این شبهه مطرح شده است که پس از ترور سردار سلیمانی علیرغم ادعای انتقام جویی مطرح شده اما هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

از زمان شروع جنگ جهانی دوم، هیچ یک از اعضای سازمان ملل متحد مستقیماً به ایالات متحده وابسته نبوده اند. اما پس از ترور سردار سلیمانی، جمهوری اسلامی به طور رسمی به پایگاه نظامی آمریکا در عراق حمله کرد و از آن زمان تاکنون آمریکا پاسخی نداده است. تعداد ذبح کنندگان بی سابقه بود.

مذاکراتی که با دولت روحانی آغاز شد، هشداری است مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی با اعلام اینکه آمریکا عضوی نامطلوب است، اخراج، دروغ و نقض شده است. حقانیت نیز در این آزمون تعریف شده است.

مذاكره با آمريكا از طريق ميانجيگري مشكلاتي ايجاد كرده است؟

تصمیم وزارت امور خارجه در این زمینه صحیح است. در حال حاضر جمهوری اسلامی از طریق رسانه ها یا نوشته های غیررسمی با آمریکا ارتباط برقرار می کند. به طور طبیعی، میانجی ها نیز منافع خود را در نظر می گیرند.

کشورهای اروپایی که میانجی این مذاکرات هستند نیز منافع خود را در نظر می گیرند. اروپایی ها معتقدند تحریم ها به ما مربوط نیست، با آمریکا صحبت کنید، اما مسائل هسته ای به ما مربوط است. چون توان هسته ای ایران، اروپا زیر تابش است و به تعبیر ما موش های هسته ای درگیر مذاکرات هستند. اما در هر صورت نیاز به مذاکره با آمریکا منطقی نیست.

وزارت امور خارجه اعلام می کند که ما برجام را احیا نمی کنیم زیرا ایران تعهدات خود را زیر پا گذاشته و آمریکا نیز برجام را نقض کرده است و آمریکا باید خسارت و جریمه تخلفات خود را بپردازد. این عهدشکنی با ایالات متحده آمریکا چیست؟

کاری برای انجام دادن باقی نمانده است. هر دو طرف در نقطه شروع حضور دارند. ایران توانایی‌های هسته‌ای خود را توسعه داده، قانون ضد تحریم‌های خود را لغو کرده، توانایی‌های هسته‌ای ایران را ارتقا داده است و در حال حاضر در مرحله تصویب برنامه شش ساله است. آمریکا و اروپا از ابتدا به تعهدات خود عمل نکرده اند.

در کشورهای به اصطلاح آمریکا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان، ما از لغو تحریم ها به نام آمریکا صحبت می کنیم.

طرف آمریکایی اعلام می کند که اگر مدتی با برجام موافق نباشیم، از اموال خود برای ما نیز صرف نظر می کند.

در همان سال آقای سیف رسما اعلام کرد که برجام هیچ صفت و سندی ندارد. دولت عراق نیز رسماً در کمیسیون امنیت ملی اعلام کرده است که منافع اقتصادی برگزیت فایده ای ندارد، اما ایران خروج خود از برگزیت را سیاسی کرده است.

من نمی خواهم با کلمات بازی کنم، چیزی ندارم، روحیه ندارم، ما در دوراهی هستیم تعهدات هسته ای را برگردانید.

توافق ایران و چین و روسیه چقدر روی میز مذاکره تاثیر گذاشته است؟

چین و روسیه در مذاکرات اخیر بسیار سازنده بوده اند. من گزارش‌ها را خواندم، علاوه بر دیدارهایی که با مذاکره‌کنندگان در وزارت امور خارجه داریم، که این واقعیت را ارزیابی می‌کند که چین و روسیه سازنده‌ترین شرکت‌کنندگان در مذاکرات گذشته هستند. طرف خارجی نیز متوجه شده است که هیچ کس دیگری نمی تواند در این استاندارد دوگانه مانور دهد.

نکته دوم کاری است که اروپا و آمریکا علیه چین و روسیه انجام داده اند، در حالی که چین و روسیه در حال حاضر تحت تحریم اروپا و آمریکا هستند. موضوع ارتباط تنگاتنگی با مواضع چین و روسیه در قبال ایران دارد.

نکته سوم این است که سیاست های دولت جدید از نظر جهت گیری و سیاست خارجی متعادل است. بسیاری از همسایگان و متحدان استراتژیک ایران گلایه دارند که هرگاه ایران لبخند اروپایی ها را می بیند، متحدان خود را فراموش می کند. پس از امضای برجام، روابط ایران با شرق آسیب دیده است و امیدواریم در دولت جدید، روابط ایران با شرق، آفریقا و آمریکای لاتین و کشورهای همسایه اصلاح شود. زمینه های زیادی در این کشور برای تقویت روابط اقتصادی، تجاری، سیاسی و فرهنگی وجود دارد.

رسانه های آمریکایی گزارش داده اند که روسیه پیشنهاد کرده است که در حال حاضر توافق موقت با ایران در حال شکل گیری است.

همزمان با مذاکرات عراقی ها، آمریکا مواضع قاطع و جدی در قبال ایران برای توافق دائمی و لغو تحریم ها اتخاذ کرده و معتقد است که این توافق در دسترس نیست.

بر این اساس، ایران نیز به نوبه خود فعالیت های هسته ای خود را به حالت تعلیق درآورده و در این بین، ایالات متحده نیز فروش نفت خود را متوقف کرده است.

ایران چنین پیشنهادی را نپذیرفت زیرا باعث شد اقتصاد مشروط شود و مذاکرات به پایان برسد. این پیشنهاد در دولت قبل و دولت فعلی پذیرفته نشد.

اولین حامیان پرونده او تلاش کرده اند تا رونوشت واقعی این بیانیه را به صورت آنلاین در دسترس قرار دهند. ایران یک توافق موقت نیست، بلکه یک توافق دائمی است. توافق موقت روی میز حاصل شده است.

[ad_2]

Warren Richardson

پیشگام رسانه های اجتماعی. تنظیم کننده. معتاد زامبی برنده جایزه. دردسر ساز. مستعد حملات بی تفاوتی.

تماس با ما