میخائیل گورباچف: دبیرکل سازمان ملل از “دولتمردی بی نظیر که مسیر تاریخ را تغییر داد” تمجید می کند.

آنتونیو گوترش گفت که از شنیدن خبر درگذشت وی در مسکو که توسط خبرگزاری های دولتی روسیه اعلام شد، بسیار متأسف شد که وی پس از “بیماری طولانی و سخت” درگذشت.

آقای گوترش از صمیم قلب به تمام خانواده گورباچف ​​و به مردم و دولت فدراسیون روسیه تسلیت گفت.

“رهبر جهانی بلندگو”

جهان یک رهبر برجسته جهانی، یک چندجانبه متعهد و یک مدافع خستگی ناپذیر برای صلح را از دست داده است.. “

آقای گورباچف ​​در سال 1985، زمانی که تنش‌های هسته‌ای بین شرق و غرب هنوز بالا بود، با یک برنامه اصلاحی که برای احیای اقتصاد و مدرن‌سازی نظام سیاسی طراحی شده بود، با اتخاذ سیاست‌های «پرسترویکا» و «گلاسنوست» یا باز بودن، رهبر شوروی شد.

او جنگ سرد را با مذاکره موفقیت آمیز با رئیس جمهور ایالات متحده رونالد ریگان برای لغو یک کلاس کامل از موشک ها از طریق معاهده نیروهای هسته ای میانی، پایان دادن به اشغال افغانستان توسط شوروی، تسریع انحلال پیمان ورشو، کنترل شوروی بر اروپای شرقی و در نهایت پایان داد. خود اتحاد جماهیر شوروی، همه در عرض تنها شش سال.

جایزه نوبل

به گفته داوران، در سال 1990، او در سطح بین‌المللی مورد تحسین قرار گرفت، اما در داخل کشور مورد انتقاد فزاینده‌ای قرار گرفت و جایزه صلح نوبل را به خاطر نقش پیشگامش در “تغییرات چشمگیر در روابط شرق و غرب” دریافت کرد.

دبیرکل در بیانیه خود اشاره کرد که پس از دریافت جایزه، “به این نکته اشاره کرد که” صلح وحدت در شباهت نیست، بلکه وحدت در تنوع است. وی این چشم انداز حیاتی را با پیمودن مسیر مذاکره، اصلاحات، شفافیت و خلع سلاح عملی کرد.. “

آقای گورباچف ​​در سال 1991 با کودتایی مواجه شد که توسط عناصر تندرو کمونیست آغاز شد و در تعطیلات خود در دریای سیاه دستگیر شد، اما رهبر وقت حزب در مسکو، بوریس یلتسین، عملا به قیام تحت حمایت شوروی در پایتخت پایان داد. خبر بازنشستگی آقای گورباچف ​​و انحلال نهایی اتحادیه جمهوری های سوسیالیستی.


میخائیل گورباچف ​​(چپ)، رئیس جمهور سابق اتحاد جماهیر شوروی، در سال 1988 از مقر سازمان ملل بازدید می کند و هدیه ای را به خاویر پرز د کوئلار، دبیر کل سازمان ملل متحد تقدیم می کند.

عکس سازمان ملل / یوتاکا ناگاتا

میخائیل گورباچف ​​(چپ)، رئیس جمهور سابق اتحاد جماهیر شوروی، در سال 1988 از مقر سازمان ملل بازدید می کند و هدیه ای را به خاویر پرز د کوئلار، دبیر کل سازمان ملل متحد تقدیم می کند.

چالش های جدید را پذیرفت

آقای گوترش گفت که در سالهای آخر عمر آقای گورباچف ​​”چالش جدیدی را پذیرفت که کمتر از رفاه بشریت مهم نبود: ایجاد آینده ای پایدار با توسعه روابط هماهنگ بین مردم و محیط زیست. در این روحیه بود که او صلیب سبز بین المللی را تأسیس کرد.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما