هدف از دستورالعمل‌های شاخص محافظت از کودکانی است که در اثر تغییرات آب و هوایی ریشه‌کن شده‌اند

دستورالعمل هایی برای کودکان در حال حرکت در زمینه تغییرات آب و هوایی این شامل مجموعه‌ای از نه اصل است که آسیب‌پذیری‌های منحصربه‌فرد و چندلایه پسران و دخترانی را که در داخل و خارج از مرزها در نتیجه تأثیرات منفی تغییرات آب‌وهوایی ریشه‌کن شده‌اند، بررسی می‌کند.

این برنامه توسط سازمان بین المللی مهاجرت (IOM)، صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، دانشگاه جورج تاون در واشنگتن دی سی و دانشگاه سازمان ملل متحد (UNU) با دفتر مرکزی در توکیو، ژاپن راه اندازی شد.

حفاظت از نسل های آینده

شرکا توضیح دادند که اکثر سیاست‌های مهاجرت برای کودکان امروزه عوامل اقلیمی و محیطی را در نظر نمی‌گیرند، در حالی که بیشتر سیاست‌های تغییر اقلیم نیازهای منحصربه‌فرد کودکان را نادیده می‌گیرند.

وضعیت اضطراری آب و هوایی وجود داشته و خواهد بود پیامدهای عمیق برای تحرک انسان. اثرات آن بر بخش‌های خاصی از جوامع ما مانند کودکان شدیدتر خواهد بود. آنتونیو ویتورینو، مدیر کل سازمان بین المللی مهاجرت گفت: ما نمی توانیم نسل های آینده را در معرض خطر قرار دهیم.

او افزود که اگرچه کودکان مهاجر در هنگام جابجایی در شرایط تغییرات آب و هوایی آسیب پذیر هستند، اما نیازها و آرزوهای آنها در بحث های سیاسی نادیده گرفته می شود.

با این دستورالعمل ها هدف ما اطمینان از دیده شدن نیازها و حقوق آنهاستهم در بحث های سیاسی و هم در برنامه سازی. مدیریت مهاجرت و رسیدگی به آوارگی کودکان در زمینه تغییرات آب و هوایی، تخریب محیط زیست و بلایا چالش بزرگی است که اکنون باید به آن بپردازیم.

جوانان در خطر زندگی می کنند

تغییرات اقلیمی با شرایط فعلی محیطی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و جمعیتی تلاقی می‌کند که به تصمیمات مردم برای اقدام کمک می‌کند.

تنها در سال 2020 نزدیک به 10 میلیون کودک در پی شوک های ناشی از آب و هوا آواره شدند. علاوه بر این، نزدیک به نیمی از 2.2 میلیارد کودک جهان، یا نزدیک به یک میلیارد پسر و دختر، در 33 کشور زندگی می کنند که به شدت در برابر اثرات تغییرات آب و هوایی آسیب پذیر هستند.

شرکا هشدار می دهند که ممکن است میلیون ها کودک دیگر در سال های آینده مجبور به نقل مکان شوند.

هر روز سطح آب دریاها بالا می‌رود، طوفان‌ها، آتش‌سوزی‌ها و محصولات زراعی فرو می‌ریزند وادار کردن کودکان و خانواده های بیشتری به ترک خانه هایشانکاترین راسل، مدیر اجرایی یونیسف گفت.

کودکان آواره بیشتر در برابر سوء استفاده، قاچاق و استثمار آسیب پذیر هستند. آنها به احتمال زیاد دسترسی به آموزش و مراقبت های بهداشتی را از دست می دهند. آنها اغلب مجبور به ازدواج زودهنگام و کار کودکان می شوند.»


کودکان در کمپ آوارگان در مایدوگوری، شمال شرقی نیجریه در گل و لای راه می روند.

© یونیسف / KC Nwakalor

کودکان در کمپ آوارگان در مایدوگوری، شمال شرقی نیجریه در گل و لای راه می روند.

همکاری با فعالان جوان

این رهنمودها به دولت‌های ملی و محلی، سازمان‌های بین‌المللی و گروه‌های جامعه مدنی، مبنایی را برای ایجاد سیاست‌هایی برای حمایت از حقوق کودکان ارائه می‌دهد.

این برنامه با همکاری فعالان جوان اقلیم و مهاجرت، دانشگاهیان، کارشناسان، سیاست گذاران، دست اندرکاران و آژانس های سازمان ملل متحد توسعه یافته است. این اصول بر اساس کنوانسیون حقوق کودک است و بر اساس دستورالعمل ها و چارچوب های عملیاتی موجود هدایت می شود.

دیوید پاسارلی از دانشگاه ملل متحد خاطرنشان کرد که جامعه بین المللی سال ها زنگ خطر را در مورد تغییرات آب و هوا و تخریب محیط زیست و همچنین احتمال مهاجرت دسته جمعی به صدا در آورده است.

این پیش‌بینی‌ها با مشاهده مهاجرت‌های مرتبط با آب و هوا در سرتاسر جهان به حقیقت پیوسته‌اند و کودکان به طور فزاینده‌ای تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

آقای پاسارلی، مدیر اجرایی مرکز تحقیقات سیاست دانشگاه، گفت: «در حالی که این کودکان از طیف وسیعی از حمایت‌های بین‌المللی و ملی بهره می‌برند، موضوع بسیار فنی است و دسترسی به آن مشکل است، که منجر به کمبود حمایتی برای کودکان مهاجر می‌شود».

وی افزود که شرکا بر نیاز به دستورالعمل‌های مختصر که خطرات، حفاظت‌ها و حقوق را به زبانی واضح و قابل دسترس بیان می‌کند، تاکید کردند.

حفاظت امروز و فردا

دستورالعمل ها با در نظر گرفتن این هدف خاص تدوین شده اند. این ابزار به هدایت رابطه پیچیده بین حقوق مهاجران، حقوق کودکان و تغییرات آب و هوایی کمک می کند تا به نیازهای کودکان در حال حرکت در زمینه تغییرات آب و هوایی سریعتر و مؤثرتر پاسخ دهد.

از دولت‌ها، بازیگران محلی و منطقه‌ای، سازمان‌های بین‌المللی و گروه‌های جامعه مدنی خواسته می‌شود که از این اصول پیروی کنند.

الیزابت فریس، مدیر موسسه مطالعات مهاجرت بین المللی دانشگاه جورج تاون، گفت که در حالی که چارچوب جدید شامل تعهدات قانونی جدید نمی شود، خلاصه و مبتنی بر اصول کلیدی است که قبلاً در حقوق بین الملل بر آن تاکید شده و توسط دولت های اطراف تصویب شده است. جهان

ما از همه دولت‌ها می‌خواهیم که سیاست‌های خود را در پرتو دستورالعمل‌ها بازنگری کنند و اقداماتی را از هم‌اکنون اتخاذ کنند که حفاظت از کودکان در حال حرکت را در مواجهه با تغییرات اقلیمی امروز و آینده تضمین می‌کند.»

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما