هلیکوپتر در تقویت موشک در تلاش زمینی برای بازیابی آن پس از پرواز شکست خورد | کسب و کار CNN

برای خبرنامه تئوری شگفتی CNN ثبت نام کنید. با اخبار اکتشافات شگفت انگیز، پیشرفت های علمی و موارد دیگر، جهان را کاوش کنید.CNN

Rocket Lab، استارت‌آپی که موشک‌های مداری کوچک می‌سازد، روز جمعه ماموریت موفقیت‌آمیز دیگری را انجام داد – اما در تلاش برای بازیابی تقویت‌کننده موشک خود در حین فرود به سمت زمین شکست خورد. این شرکت یک هلیکوپتر با قلاب مستقر کرد، اما نتوانست تقویت کننده را بگیرد.

صحنه وحشی بخشی از برنامه های این شرکت برای صرفه جویی در هزینه با بازیابی و استفاده مجدد از قطعات موشک پس از ارسال ماهواره ها به فضا است.

هدف اصلی ماموریت بدون هیچ مشکلی به علامت خود برخورد کرد. موشک الکترون 7.5 میلیون دلاری این شرکت در ساعت 1:27 بعد از ظهر جمعه به وقت شرق نیوزلند از محل پرتاب خود در جنوب نیوزیلند به پرواز درآمد. این فضاپیما یک ماهواره تحقیقاتی علمی را برای آژانس ملی فضایی سوئد به مدار فرستاد.

سپس، پس از اینکه تقویت کننده مرحله اول – طولانی ترین و آخرین قسمت موشک که نیروی رانش اولیه را هنگام برخاستن می دهد – پرتاب خود را به پایان رساند و از مرحله دوم موشک جدا شد، شروع به فرود به سمت زمین و استقرار یک چتر نجات برای کاهش سرعت فرود خود کرد. Rocket Lab یک هلیکوپتر اصلاح شده Sikorsky S-92 را قرار داده است تا آن را در میانه فرود، با هدف جلوگیری از تقویت کننده از رشته های آن، رهگیری کند.

در پخش زنده پرتاب، موریل بکر، مدیر ارتباطات آزمایشگاه راکت گفت که خلبان هلیکوپتر تنها حدود 10 دقیقه زمان برای استقرار چتر کمکی در اختیار داشت تا سعی کند برای دستگیری به سمت خود حرکت کند.

اما موشک هرگز ظاهر نشد و بکر در پخش زنده تأیید کرد که خلبانان هلیکوپتر گفتند که تقویت کننده خشک به کارخانه باز نمی گردد. این شرکت در توییتی اعلام کرد که یک پرونده وجود دارد مشکل از دست دادن اطلاعات در هنگام ورود مجدد به موشک.

بکر گفت: «ما این گزینه را داریم که از آب اقیانوس پشتیبان تهیه کنیم. در ساعات آینده شما را در مورد عملیات اقیانوس به‌روزرسانی خواهیم کرد.

“اگر امروز این کار را انجام می‌دادیم، برنامه بازیابی ما با شکست مواجه نمی‌شد. در واقع، ما تاکنون بسیاری از آنها را در سراسر ماموریت‌های خود اجرا کرده‌ایم، و اخیراً توانستیم موتور رادرفورد را که از اقیانوس بازگردانده شده بود، دوباره راه‌اندازی کنیم. بیکر اضافه کرد.

پیتر بک، مدیر عامل Rocket Lab، خاطرنشان کرد که بهتر است موشک را در هوا بردارید تا خشک بماند.

این رخداد این دومین تلاش این شرکت برای استفاده از روش جدید شکار هلیکوپتر است. پس از اولین تلاش، در ماه می، هلیکوپتر قلاب‌بر موفق شد موشک را در هوا از کار بیندازد و لحظاتی بعد به دلیل نگرانی‌های ایمنی، عمداً توسط خلبانان سرنگون شد.

اولین هلیکوپتر ما چند ماه پیش نشان داد که می‌توانیم کاری را که در نظر داشتیم با الکترون انجام دهیم، و مایلیم هلیکوپتر را به آنجا برگردانیم و قابلیت استفاده مجدد موشک‌ها را با بازگشت به مرحله خشک بیشتر افزایش دهیم. بک در بیانیه ای قبل از راه اندازی روز جمعه گفت.

او پس از تلاش در ماه مه گفته بود که ارزش وقت و هزینه را دارد تا بفهمیم.

او در اوایل سال جاری اشاره کرد که مرحله اول یک موشک تقویت کننده حدود 80 درصد از هزینه یک موشک کاملا جدید را تشکیل می دهد، بنابراین دانستن نحوه برداشتن و استفاده مجدد ایمن از آن پس از پرتاب، باعث صرفه جویی در هزینه های شرکت می شود. بک خاطرنشان کرد که در مقایسه با میلیون ها دلاری که برای ساخت یک موشک جدید نیاز است، اجاره یک هلیکوپتر برای بازیابی آن تنها حدود 4000 دلار یا 5000 دلار در ساعت هزینه دارد.

در مورد اینکه Rocket Lab در نهایت چگونه از موشک های خود استفاده مجدد خواهد کرد، چیزهای زیادی نامشخص است.

SpaceX چندین سال طول کشید تا بفهمد چگونه می توان به طور ایمن و کارآمد تقویت کننده های مرحله اول را برای موشک ها بازیابی، نوسازی و نوسازی کرد. بک از این شرکت به عنوان الگویی برای نحوه عملکرد Rocket Lab نام برد.

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما