همجنسگرا اهواز مجموعه آسیب های اجتماعی

[ad_1]

قتل وحشیانه زن جوان اهوازی که به هولناک ترین شکل ممکن توسط همسرش کشته شد اعتراضات زیادی را در پی داشته است، اعتراضاتی که در برخی موارد با خشم و کینه همراه بوده اما پیامی بسیار مهم و لزوم تغییر شرایط را به همراه داشته است. این تمایل برای آنها وجود دارد که دچار مشکل شوند.

به گزارش شرق، قتل این زن اهوازی به گفته یکی از کارشناسان مجموعه ای از معضلات اجتماعی است. یکی از مشکلات قوانین معیوب است که نیاز جامعه را برطرف نمی کند. آسیبی به کودک، خشونت خانگی، تضعیف قانون در رابطه با خشونت علیه زنان و … وارد نشده است. طبق قانون، در صورت رضایت ولی، قاضی تنها می تواند متهم را به حداکثر 10 سال حبس و در برخی موارد در صورت تشخیص به 10 سال تبعید محکوم کند. اما نکته اینجاست که حضانت فرزند نیز با پدری است که مادر را به چنین قتلی فاجعه بار کشانده است. پس چگونه انتظار دارید این چرخه خشونت پایان یابد؟

دکتر مریم رامشت، روانشناس می گوید: تعداد قتل های بدون همراهی و قتل هایی که جلوه های بیرونی بیشتری دارند، در جامعه افزایش یافته و مجرمانی که مرتکب جرم شده اند، مجرم شناخته شده اند. در گذشته، اگر مجرم فردی کشته شود، مخفی می شود. با این حال، برخی از عاملان در حال حاضر به طور علنی گزارش و تظاهرات می کنند، هر چند جنایات دیگری نیز افشا شده است. اگرچه برخی از جرایم علل اجتماعی و اقتصادی دارند و در فرد احساس بی‌عدالتی و احساس بی‌عدالتی ایجاد شده است، اما تصمیم می‌گیرد در حالی که مقامات قانع نشده‌اند، اقدام کند و مرتکب جرم شود. اتفاق نیفتد و رشد جرم مانند دزدی است. جنایت هولناک قتل نیز مانند قتلی که در بیشتر مواقع انجام می شود نشان از مشکلات جدی در جامعه دارد.

وی درباره علت آمپول های دلخراش می گوید: پرونده های حقوقی در قتل های خانوادگی بیشتر است. در چند سال اخیر شاهد بودیم که برخی از مردان برای کشتن زنان در خانواده اقدام می کنند و وحدت خاصی وجود دارد. به ویژه اینکه پدران بیشتر مستعد خشونت علیه دختران هستند و قانون پاسخ قطعی ندارد. کاملاً واضح است که مردان از فضای قانونی استفاده می کنند و ترس و وحشت عواقب قانونی را ندارند. گاهی اوقات قتل های ناموسی نیز اتفاق نظر دارند که باید به این موضوع بیشتر توجه شود. البته مشکل اساسی دیگر آموزش است. متأسفانه در حوزه آموزش که یک موضوع اساسی است و باید در کودکی با آن برخورد شود، مشکلات بسیار عمیقی داریم. دختران و پسران به دلیل برخورداری از حقوق قانونی و انجام کارهایی فراتر از حقوق خود تحصیل نمی کنند. این امر منجر به این می شود که برخی افراد جامعه نیز بر این نوع جرم صحه می گذارند. نکته قابل تامل دیگر این است که مقاومت آستانه بعثی به شدت کاهش یافته و تنش ها و تنش ها افزایش یافته است. خشونت دفاع ناخودآگاه از یک مکانیسم دفاعی است که قدرت و حق بیشتر فرد را جرم انگاری می کند. او باید انقلاب های اطراف خود را دیده و نسبت به آن واکنش نشان داده باشد که تصمیم گرفته از خشونت خودداری کند.

2 دلیل برای خشونت علیه زنان

این روانشناس ادامه می دهد: نکته بسیار مهم این است که قانون مبارزه با خشونت علیه زنان هنوز در جامعه ما تغییر نکرده است و این موضوع بسیار مهم و اساسی است زیرا باعث می شود خشونت علیه زنان شدیدتر شود. نکته دیگر مراقبت از کودک است. این زن در سن پنج سالگی ازدواج کرد. این یک مشکل جدی برای زن و مرد است و فرد پس از مدتی متوجه می شود که زمانی برای ازدواج وجود ندارد و این موضوع اعتراض و تضاد با زندگی است و اگر ابزار فشار برای ازدواج نیز وجود دارد، نارضایتی را افزایش می دهد. در برخی فرهنگ ها، دختر را مجبور می کنند که با فردی که دوستی ندارد ازدواج کند، مانند ازدواج با پسر. با وجود اینکه در کشور تشکل هایی برای امور اجتماعی داریم، اما بیشتر آنها مدیریت می شوند و حمایت نمی شوند. این سازمان ها امکانات و شرایط لازم برای افراد در معرض خطر را ندارند. این سازمان ها توصیه ها و حمایت های زیادی دارند و زنان را از همه اقشار کنار نمی گذارند و همین مسائل است که آسیب بیشتری به آنها وارد می کند.

متأسفانه قوانین طلاق بسیار سختگیرانه است و این می تواند مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. دشواری طلاق توافقی افزایش یافته است. البته نباید طلاق را ترویج کرد، اما در شرایطی که زندگی به مرحله ای رسیده است که همچنان خطرناک است، این جدایی باید توافق شود و اجازه نمی دهیم دین هم طلاق بگیرد. این تفاوت بین یک زوج متاهل است که با یک خردسال اختلاف نظر دارند. خشونت در برخی زندگی ها آنقدر زیاد است و محرومیت به حدی است که خطر جدی مانند قتل را به دنبال دارد و در این شرایط باید زمینه طلاق را فراهم کنیم.

ادامه می دهد: مهم ترین نکته این است که سطح زنان در ایران بیش از مردان رشد کرده است. رشد زنان اجتماعی از طریق شبکه های اجتماعی، رسانه ها و دانشگاه ها افزایش یافته و نسبت به حقوق خود آگاهی بیشتری پیدا کرده اند. این اصطکاک بین زن و مرد ایجاد می کند که در زندگی اکثر زنان وجود ندارد. برخی از مردان به دلیل عدم رشد در جامعه حضور ندارند. اگر زن به موضوع نپردازد، مرد با او برخورد می کند و خشونت می کند. بنابراین اختلاف طبقاتی و فرهنگی بین زن و مرد از دیگر دلایل این خشونت است. بدبختی جدی دیگری که در این قتل دیده می شود ازدواج کودکان است. به خاطر داشته باشید که وقتی فردی با کودکی ازدواج می کند، امکان بلوغ جنسی وجود دارد، اما بلوغ عقلایی لازم نیست. زندگی فقط در مورد روابط نیست. مدیریت بحران های زندگی موضوعی است که زن و مرد باید نسبت به آن آگاهی داشته باشند و این نیاز به بلوغ عقلانی دارد. زمانی که فرد نتواند بحران زندگی را مدیریت کند به خشونت متوسل می شود.

در ایران، هرزه‌نگاری کودک بدون توجه به این نکته تبلیغ می‌شود که ناپختگی فکر می‌تواند باعث آسیب به فرد شود. نکته قابل تامل دیگر این است که وقتی مشاوره طلاق برای همسران رایگان در نظر گرفته می شود، می توان تا حد امکان از طلاق اجتناب کرد، اما در زمان ازدواج نمی توان از نظر روانی هیچ مشاوره ای برای همسران در نظر گرفت. اگر قبل از ازدواج مشاوره رایگان وجود داشته باشد، در بسیاری از موارد اختلالات روانی شناسایی و مسبوق به خشونت مورد توافق قرار می گیرد و فرد مورد بررسی فکری قرار می گیرد. این موضوع همچنین باعث ایجاد خشونت در خانواده و کاهش احتمال طلاق می شود.

این روانشناس در ادامه می گوید: فردی که سر کودک را جدا می کند دچار ناراحتی روانی می شود. این رفتار اختلال شخصیتی نیست که به طور کامل تشخیص داده شود و در صورتی که مشاوره قبل از ازدواج باشد می توان با برخی از این مسائل مقابله کرد. بحث فداکاری هم هست. این زن قدرت مدیریت بحران زندگی را نداشت، او عکسی را برای همسرش فرستاد که قطعا اولین قربانی خشونت نبوده و زن حتی کمتر تحت تاثیر خشونت قرار گرفته است که نشان می دهد او قدرت مدیریت دارد. بحران زندگی و قدرت تشخیص لازم نیست استرس زا باشد. این زن رشد اجتماعی بیشتری نسبت به همسالان خود دارد، اما رشد فکری او مبتنی بر عقل نیست. بنابراین، تا زمانی که قوانین به نفع زنان تغییر نکند و آموزش به شهروندان داده نشود و آنها محروم نباشند، متأسفانه دوست داریم شاهد چنین خشونتی باشیم.

مهارت های ضعف و مدیریت بحران

دکتر مجید ابهری، رفتار درمانگر نیز می گوید: در روز خشونت آشکار و شدید علیه مردی که همسرش را به قتل رساند، بیانگر این است که این فرد بالاترین درجه واکنش عصبی را از خود نشان داده است. عروس 17 ساله از زمان مرگ همسرش به ترکیه سفر کرده است. البته نباید از نقش فضای مجازی در این عصر غافل شد. فیلم های خشونت آمیز و نمایش افراد خشن و قهرمان، افراد خشن را تحریک می کند که ناخواسته تمایل به توسل به خشونت دارند. با این حال، این را هم تاکید می کنم که موضوع فضای مجازی به بحران دقت انتقادی و مهارت های مدیریتی نمی پردازد. در میان چنین خشونت هایی شاهد چنین لایه های ضعیف و متعصبی بوده ایم. در جوامع سنتی زن نباید بدون رضایت شوهرش سفر کند. هنوز مشخص نیست که او پس از ترک این سمت چه خواهد کرد. اما آنچه از تصادف مشخص است این است که ضعف قوانین در حمایت از زنان یکی از مهمترین دلایل این امر است.

ابهری ادامه می دهد: بر اساس قوانین جاری، فرد خونخوار فعلی مرتکب جرم سنگینی شده و به چندین سال حبس محکوم شده است. در این مورد نیز با توجه به اینکه متهم صاحب خون است، آن را درخواست مجازات برای متهم ندانسته است. نکته دیگر بحث مهم و کد اساسی است. دوران کودکی کانون خشونت بین زوجین است. حفظ مهارت های درک، درک و مدیریت تکانه های رفتاری در کودک وجود ندارد و آموزش نمی دهد. بنابراین، چنین خشونتی کاملاً قابل پیش بینی است.

دکتر ابهری یکی دیگر از عوامل با تاکید بر اینکه این حادثه در سال های اخیر باعث ایجاد شکاف بین زن و مرد شده است، تاکید می کند: رشد سریع دختران علمی و اجتماعی اغلب منجر به تفاوت تحصیلی و فرهنگی شده است و باعث ایجاد زندگی مشترک بیشتر برای دختران می شود. آنها تنظیم روابط زناشویی بر اساس قوانین می تواند از سوء تفاهم بین همسران جلوگیری کند. در این مقتل با مجموعه آسیب ها و کاستی های جامعه با مشکلات جامعه روبرو هستیم.

این رفتارشناس ادامه می دهد: در جوامع دیگر نیز خشونت به اشکال مختلف خود را نشان می دهد، اما در ایران که خشونت و پرخاشگری ناخوشایند است، چنین اتفاقی می تواند جامعه را دچار دردهای روحی و روانی کند. چرا به اینجا رسیدیم؟ یکی از دلایل این امر برهنگی روزنامه در فضای مجازی و نمایش تصاویر بدون بررسی است. فیلم‌ها و سریال‌های خشونت‌آمیز، بازی‌های خشونت‌آمیز، صحنه‌های خشونت‌آمیز در صحنه‌های خبری و پخش‌شده از فیلم‌ها و سریال‌های ژاپن و چین که برهنگی را نشان می‌دهند به خشونت می‌افزایند.

[ad_2]

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما