کاهش قابل توجه قیمت جهانی مواد غذایی در ماه ژوئیه، اما نگرانی ها در مورد عرضه در آینده همچنان وجود دارد

آژانس سازمان ملل متحد آخرین شاخص قیمت مواد غذایی مورد انتظار را منتشر کرده است، معیاری که تغییرات ماهانه قیمت های بین المللی را برای پنج کالای غذایی شامل غلات، روغن های گیاهی، محصولات لبنی، گوشت و شکر بررسی می کند.

میانگین این شاخص در ماه جولای به 140.9 واحد رسید که نسبت به ژوئن 8.6 واحد کاهش داشت. این کاهش ناشی از کاهش دو رقمی قیمت روغن‌های گیاهی و غلات بود و توافق اخیر با میانجیگری سازمان ملل در مورد صادرات غلات اوکراین یکی از عوامل موثر در این امر بود.

خوش اومدی ولی مواظب باش

ماکسیمو تورو، اقتصاددان ارشد فائو، گفت: «ما از کاهش قیمت کالاهای غذایی از سطوح بسیار بالا استقبال می کنیم، به ویژه وقتی که از نقطه نظر دسترسی به غذا به آن نگاه کنیم.

“ولی، هنوز تردیدهای زیادی وجود دارداز جمله قیمت‌های کود بالاتر که می‌تواند چشم‌انداز تولید آینده و معیشت کشاورزان را تحت تأثیر قرار دهد، چشم‌انداز تیره اقتصاد جهانی، و حرکت ارز، که همگی فشارهای جدی بر امنیت غذایی جهانی وارد می‌کنند.»

در ماه جولای، شاخص قیمت سبزیجات فائو نسبت به ژوئن 19.2 درصد کاهش یافت و به پایین ترین حد در 10 ماه گذشته رسید. این آژانس گفت که قیمت های بین المللی برای همه انواع روغن ها کاهش یافته است، به عنوان مثال، قیمت روغن پالم به دلیل چشم انداز در دسترس بودن صادرات فراوان از اندونزی کاهش یافته است.

علاوه بر این، با وجود تداوم عدم اطمینان لجستیکی در منطقه دریای سیاه، قیمت روغن آفتابگردان در بحبوحه کاهش تقاضای جهانی واردات کاهش یافت. ارزش روغن نباتی نیز به دلیل کاهش قیمت نفت خام کاهش یافت.

قرارداد صادرات دریای سیاه

شاخص قیمت غلات نیز کاهش 11.5 درصدی را در ماه گذشته معکوس کرد، اگرچه 16.6 درصد بالاتر از ژوئیه 2021 باقی ماند. قیمت تمام غلات در شاخص کاهش یافت که منجر به گندم شد.

فائو اعلام کرد که قیمت جهانی گندم تا 14.5 درصد کاهش یافته است که بخشی از آن به دلیل توافق روسیه و اوکراین در مورد صادرات غلات از بنادر اصلی دریای سیاه و همچنین به دلیل در دسترس بودن فصلی محصولات در نیمکره شمالی است.

جولای همچنین شاهد کاهش 11.2 درصدی قیمت غلات درشت بود. قیمت ذرت 10.7 درصد کاهش یافت که تا حدی به دلیل ابتکار غلات دریای سیاه و افزایش دسترسی فصلی در آرژانتین و برزیل بود. علاوه بر این، قیمت جهانی برنج نیز برای اولین بار در سال جاری کاهش یافت.

خبر شیرین

در بحبوحه نگرانی ها در مورد چشم انداز تقاضا به دلیل انتظارات کاهش بیشتر اقتصاد جهانی، ضعف واحد پول برزیل، قیمت واقعی اتانول و کاهش قیمت اتانول باعث افزایش تولید شکر در آنجا بیش از حد انتظار شده است، شاخص قیمت شکر نزدیک به چهار درصد کاهش یافت.

روند نزولی نیز تحت تأثیر شاخص های افزایش صادرات و چشم انداز مطلوب تولید در هند قرار گرفت. در همین حال، هوای گرم و خشک در کشورهای اتحادیه اروپا نیز نگرانی ها را در مورد محصول چغندرقند افزایش داد و از کاهش شدید آن جلوگیری کرد.

سازمان خواربار و كشاورزي نيز گزارش داد كه شاخص بهاي لبنيات «در بحبوحه ضعف فعاليت‌هاي تجاري» 2.5 درصد كاهش يافته است، اما ميانگين آن همچنان 25.4 درصد بالاتر از تيرماه گذشته است.

در حالی که قیمت شیر ​​خشک و کره کاهش یافت، قیمت پنیر ثابت ماند و تقاضا در مقاصد گردشگری اروپا حمایت شد.

تصویر ترکیبی از گوشت

قیمت گوشت نیز به روند کاهشی خود ادامه داد و به دلیل تقاضای ضعیف وارداتی، نسبت به ژوئن نیم درصد کاهش یافت. با این حال، قیمت مرغ به بالاترین حد خود رسیده است که به دلیل تقاضای شدید واردات و عرضه کم به دلیل شیوع آنفولانزای پرندگان در نیمکره شمالی افزایش یافته است.

شاخص قیمت گوشت فائو نیز در ماه جولای به دلیل تقاضای ضعیف وارداتی برای گوشت گاو، گوسفند و خوک، 0.5 درصد نسبت به ژوئن کاهش یافت. در مقابل، قیمت جهانی گوشت طیور در بالاترین حد خود قرار دارد که به دلیل تقاضای وارداتی جهانی و عرضه کم به دلیل شیوع آنفولانزای پرندگان در نیمکره شمالی افزایش یافته است.

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما