کووید-۱۹ باعث کندترین نرخ واکسیناسیون دوران کودکی در سه دهه اخیر شده و میلیون‌ها نفر را در معرض خطر قرار داده است.

ارقام سازمان جهانی بهداشت (WHO) و صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) نشان می دهد که درصد کودکانی که سه دوز واکسن دیفتری، کزاز و سیاه سرفه (DTP3) دریافت کرده اند – نشانه ای از پوشش ایمن سازی در داخل و بین کشورها – بین سال‌های 2019 و 2021، پنج واحد کاهش یافت و به 81 درصد رسید.

25 میلیون کودک در سال گذشته دوز DTP را از طریق خدمات ایمن سازی معمول از دست دادند، دو میلیون بیشتر از سال 2020، و شش میلیون بیشتر از سال 2019، “که نشان دهنده افزایش تعداد کودکان در معرض خطر بیماری های ویرانگر اما قابل پیشگیری است.” بیانیه مطبوعاتی سازمان ملل متحد

هشدار قرمز برای سلامتی

این کاهش به دلیل عوامل بسیاری از جمله بود افزایش تعداد کودکانی که در شرایط تضاد و شکننده زندگی می کنند جایی که اغلب دسترسی به واکسیناسیون دشوار است.

اطلاعات غلط رو به رشد در رسانه های اجتماعی و مسائل مربوط به COVID-19 نیز نقش داشته است، مانند اختلال در خدمات و زنجیره تامین، منحرف کردن منابع، و اقدامات مهاری که دسترسی به پانچ را محدود می کند.

این یک هشدار قرمز برای سلامت نوزاد است. ما شاهد بزرگترین کاهش پایدار در ایمن سازی کودکان در یک نسل هستیم. کاترین راسل، مدیر اجرایی یونیسف گفت: «پیامدهای زندگی سنجیده خواهد شد.

«در حالی که سال گذشته در نتیجه اختلالات و قرنطینه های COVID-19 انتظار می رفت خماری همه گیر رخ دهد، آنچه اکنون می بینیم یک نزول مداوم است.

بیماری کووید بهانه نیست

کووید-19 هیچ بهانه‌ای نیست. ما باید به مصونیت‌سازی میلیون‌ها مفقودالاثر بپردازیم، در غیر این صورت ناگزیر شاهد شیوع بیشتر، کودکان بیمار بیشتر و فشار بیشتر بر سیستم‌های بهداشتی در حال حاضر تحت فشار خواهیم بود.

از 25 میلیون کودک از دست رفته، حدود 18 میلیون نفر در طول سال حتی یک دوز DTP دریافت نکردند، که اکثریت قریب به اتفاق آنها در کشورهای با درآمد پایین و متوسط ​​زندگی می کنند که هند، نیجریه، اندونزی، اتیوپی و فیلیپین ثبت شده اند. آژانس ها بیشترین اعداد را نشان می دهند.

میانمار و موزامبیک از جمله کشورهایی هستند که بیشترین افزایش نسبی در کودکانی را دارند که بین سال‌های 2019 تا 2021 حتی یک واکسن دریافت نکرده‌اند.

عواقب جدی

در سطح جهانی، بیش از یک چهارم از پوشش واکسن های HPV که در سال 2019 به دست آمد از بین رفت.

این عواقب جدی برای سلامت زنان و دختران دارد، زیرا پوشش جهانی اولین دوز واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) تنها 15 درصد است، علی‌رغم وجود واکسن در 15 سال گذشته در بازار جهانی.

آژانس‌ها گفتند که امیدوار بودند سال 2021 «سال بهبودی باشد که طی آن برنامه‌های ایمن‌سازی فشرده بازسازی می‌شوند» پس از سال اول همه‌گیری، اما در عوض پوشش DTP3 به پایین‌ترین سطح خود از سال 2008 کاهش یافته است که همراه با کاهش پوشش از دیگر واکسن‌های ضروری، جهان را برای دستیابی به اهداف جهانی از جمله شاخص ایمن‌سازی برای اهداف توسعه پایدار (SDGs) خارج کرده است.


یک کودک 13 روزه در شهر گداب، استان کراچی سند، پاکستان واکسن فلج اطفال دریافت می کند.

یونیسف / اسد زیدی

یک کودک 13 روزه در شهر گداب، استان کراچی سند، پاکستان واکسن فلج اطفال دریافت می کند.

نرخ بالای سوء تغذیه

کاهش ایمن سازی در شرایطی رخ می دهد که نرخ سوء تغذیه حاد به سرعت در حال افزایش است.

یک کودک دچار سوءتغذیه در حال حاضر ایمنی ضعیفی دارد و واکسیناسیون از دست رفته می تواند به سرعت باعث مرگ بیماری های رایج دوران کودکی شود. همگرایی بحران گرسنگی با شکاف فزاینده ایمن سازی تهدیدی برای ایجاد شرایط برای بحران بقای کودک است.

تصویر منطقه ای

پوشش واکسن در هر منطقه کاهش یافته است، به طوری که شرق آسیا و اقیانوس آرام بیشترین کاهش را به ثبت رسانده و تنها در دو سال 9 درصد کاهش یافته است.

برنامه ریزی و واکنش به COVID-19 باید همراه با واکسیناسیون علیه بیماری های کشنده مانند سرخک، ذات الریه و اسهال باشد.تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی گفت. “این یک موضوع نیست/یا نیست، شما می توانید هر دو را انجام دهید.“.

برخی از کشورها موفق به حفظ نرخ بالای پوشش در ایمن‌سازی‌های معمول شده‌اند، مانند اوگاندا، که توانست برنامه واکسن هدفمندی را علیه کووید-19 برای محافظت از جمعیت‌های اولویت دار، از جمله کارکنان بهداشتی، راه‌اندازی کند.

پاکستان به لطف تعهد سطح بالای دولت و تلاش‌های قابل توجه ایمن‌سازی، به سطح پوشش قبل از همه‌گیری بازگشته است.

سازمان جهانی بهداشت و یونیسف هشدار داده اند که برای رسیدن به سطح پوشش جهانی و جلوگیری از شیوع بیماری، تلاش های گسترده ای لازم است.

سطوح پوشش نامناسب قبلاً منجر به شیوع قابل اجتناب سرخک و فلج اطفال در 12 ماه گذشته شده است که بر نقش حیاتی ایمن سازی در حفظ سلامت کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و جوامع تاکید دارد.


پرستاری به یک کودک خردسال در آرژانتین واکسن هپاتیت B می دهد.  (یک فایل)

© سازمان بهداشت پان آمریکا

پرستاری به یک کودک خردسال در آرژانتین واکسن هپاتیت B می دهد. (یک فایل)

دستور کار جهانی ایمن سازی

WHO و یونیسف با Gavi، اتحاد واکسن و سایر شرکا برای ارائه دستور کار جهانی ایمن سازی 2030 (IA2030)، یک استراتژی برای همه کشورها و شرکای جهانی مرتبط برای دستیابی به اهداف خاص پیشگیری از بیماری از طریق ایمن سازی و تحویل واکسن برای همه، کار می کنند. در همه جا، در هر سنی

وی گفت: «این که برای دومین سال متوالی شاهد از دست دادن محافظت بیشتر کودکان در برابر بیماری های قابل پیشگیری هستند، دلخراش است. اولویت اتحاد باید کمک به کشورها در حفظ، بازیابی و تقویت ایمن سازی معمول باشد دکتر ست برکلی، مدیر عامل Gavi، اتحادیه واکسن، گفت: همراه با اجرای طرح‌های جاه‌طلبانه واکسیناسیون کووید-19، نه تنها از طریق واکسن‌ها، بلکه از طریق حمایت ساختاری متناسب با سیستم‌های بهداشتی که آنها را اداره می‌کنند.

راه حل های بازیابی

سازمان ملل متحد و شرکای آن از دولت ها و شرکای بهداشتی در سراسر جهان می خواهند که:

·تشدید تلاش‌های واکسیناسیون برای جبران برای رسیدگی به عقب‌نشینی ایمن‌سازی معمول، و گسترش خدمات کمک رسانی در مناطق محروم.

·پیاده سازی استراتژی های مبتنی بر شواهد، مردم محور و متناسب برای ایجاد اعتماد به واکسن و ایمن سازی، مبارزه با اطلاعات نادرست و افزایش استفاده از واکسن، به ویژه در میان گروه های آسیب پذیر.

·اطمینان از آمادگی و پاسخ به همه گیری فعلی تلاش برای تقویت معماری بهداشت جهانی منجر به سرمایه گذاری در خدمات مراقبت های بهداشتی اولیه (PHC) می شود.

·ضمانت تعهد سیاسی از سوی دولت های ملی و افزایش منابع برای تقویت و تداوم برنامه های ایمن سازی.

·اولویت بندی اطلاعات بهداشتی و سیستم های نظارت بر بیماری برای ارائه داده ها و نظارت مورد نیاز برای برنامه ها برای دستیابی به حداکثر تأثیر.

·افزایش و افزایش سرمایه گذاری در تحقیقات توسعه و بهبود واکسن‌های جدید و موجود و خدمات ایمن‌سازی که بتواند نیازهای جامعه را برآورده کند و به اهداف IA2030 دست یابد.

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما