یمن: نماینده سازمان ملل بر لزوم «پایان دادن به درگیری، نه فقط مدیریت آن» تاکید کرد

هانس گروندبرگ در حالی که برای اجرا، تمدید و تمدید آتش بس کنونی به حمایت بین المللی متکی بود، بر «نیاز به پایان دادن به درگیری، نه صرفاً مدیریت آن» تأکید کرد.

ایجاد صلح پایدار

فرستاده سازمان ملل از دو طرف به خاطر تمدید آتش بس تا 2 اکتبر، ادامه “طولانی ترین مکث در نبرد از زمان آغاز جنگ” در بیش از هفت سال گذشته، تمجید کرد.

این توافق علاوه بر اقدامات بشردوستانه و اقتصادی، دو ماه مذاکره برای بهبود زندگی یمنی‌ها و یافتن گام‌های بیشتر برای پایان دادن به درگیری را پیش‌بینی می‌کند.

همه ما باید این را به خود یادآوری کنیم عدم دستیابی به توافق برای تمدید آتش بس، به چرخه های مجدد تشدید تنش و خشونت منجر خواهد شد.وی با پیامدهای قابل پیش بینی و ویرانگر برای مردم یمن، از طرفین خواست تا “یک صلح پایدار” ایجاد کنند.

اولین آتش بس با میانجیگری سازمان ملل در 2 آوریل اجرایی شد و از آن زمان هر دو ماه یکبار تمدید شده است.

آتش بس از نظر نظامی برقرار است

در مورد اجرای آتش بس فعلی، آقای گروندبرگ خاطرنشان کرد که چهار ماه و نیم در این مدت، “هنوز تا حد زیادی از نظر نظامی ادامه دارد”.

هیچ عملیات نظامی عمده و هیچ حمله هوایی تایید شده ای در داخل کشور صورت نگرفت و هیچ حمله فرامرزی از یمن صورت نگرفت.

وی خاطرنشان کرد که در حالی که “کاهش قابل توجهی” در تلفات غیرنظامیان وجود داشته است این یک “توسعه نگران کننده” است که در تعداد بالای قربانیان کودک نشان داده شده است اکنون حدود 40 درصد از تلفات غیرنظامیان گزارش شده را شامل می شود.

وی جزئیات یک “حادثه به خصوص وحشتناک” را که در 23 ژوئیه رخ داد، زمانی که گلوله های خمپاره در تعز به محله مسکونی زید المشکی یک کودک را کشت و 10 نفر دیگر را زخمی کرد، رخ داد و “همه این اعمال خشونت آمیز” را محکوم کرد.

مدیریت حوادث

وی خاطرنشان کرد که آتش بس فاقد مکانیسم نظارتی مستقل است و طرفین را تشویق کرد تا از کانال های خود مانند کمیته هماهنگی نظامی (MCC) برای مدیریت این حوادث استفاده کنند.

وی از برگزاری نشست کمیته هماهنگی اداری در پایان ماه جاری در امان خبر داد و همچنین دو طرف برای ایجاد اتاق هماهنگی مشترک برای حمایت از کمیته هماهنگی اداری از طریق تنش زدایی عملیاتی تلاش خواهند کرد.


یک دختر دوازده ساله یمنی و برادر کوچکترش در حال تدریس ریاضیات هستند.

© یونیسف / عریج الغبری

یک دختر دوازده ساله یمنی و برادر کوچکترش در حال تدریس ریاضیات هستند.

عناصر بتنی

فرستاده ویژه عناصر اصلی آتش بس از جمله باز شدن فرودگاه بین المللی صنعا به روی پروازهای تجاری و جریان واردات سوخت به بندر حدیده را تشریح کرد.

وی بر نقش محوری مکانیسم راستی آزمایی و بازرسی سازمان ملل متحد (UNVIM) در تسهیل واردات سوخت تاکید کرد و در عین حال هشدار داد که کمبود بودجه می تواند به تعطیلی آن منجر شود.

آقای گراندبرگ گفت که طرفین همچنان “بر لزوم تاکید دارند بر اساس آتش بس موجودالویت های اقتصادی و امنیتی بیشتر و راه حل های بادوام برای مسائل سیاسی گنجانده شود.

توافق تمدید شده

این مقام ارشد سازمان ملل پیشنهاد کرد که آتش بس تمدید شده شامل یک مکانیسم مبادله شفاف برای پرداخت منظم حقوق کارمندان و مستمری های مدنی، باز بودن جاده ها در تعز و سایر استان ها، جریان منظم سوخت به بنادر هادیه و “آتش بس دائمی برای آماده سازی برای از سرگیری آتش بس” باشد. یک روند سیاسی به رهبری یمن تحت حمایت سازمان ملل.

وی اظهار داشت که تمدید اخیر به طرفین اجازه می دهد تا بر روی یک توافقنامه آتش بس گسترده کار کنند، به همین دلیل او تلاش های خود را برای حمایت از آنها در حل و فصل مسائل باقی مانده “تشدید” می کند.

نماینده ویژه در پایان گفت: «با توجه به پیچیدگی موضوعاتی که در حال بررسی است و محدودیت‌های زمانی که با آن مواجه هستیم، از طرف‌ها می‌خواهم که انعطاف‌پذیری نشان دهند و اگر از آنها خواستم برای رسیدن به توافق با یکدیگر ملاقات کنند، پاسخ مثبت بدهند».


هانس گراندبرگ، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن (عکس فایل).

عکس سازمان ملل/ اسکندر دبیبه

هانس گراندبرگ، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن (عکس فایل).

اقدامات مهم مورد نیاز است

غاده مداوی، یکی از مقامات ارشد دفتر سازمان ملل متحد برای هماهنگی امور بشردوستانه (OCHA)، شورا را در مورد اقدامات لازم برای تقویت اقتصاد یمن، حمایت از مکانیسم راستی آزمایی و بازرسی سازمان ملل (UNVIM) و افزایش بودجه توضیح داد.

وی در رابطه با اقتصاد نیز تاکید کرد که بدتر شدن نرخ ارز مانع از تامین مواد غذایی مردم می شود که تقریباً همه آنها باید وارداتی باشد.

واردات تجاری راه نجات اصلی است“، با اشاره به اینکه آنها در ماه جولای “برای چهارمین ماه متوالی” سقوط کردند.

وی با مراجعه به مکانیسم راستی آزمایی و بازرسی سازمان ملل متحد، به سفرا اطلاع داد که در حالی که 3.5 میلیون دلار برای تیم سازمان ملل متحد برای حمایت از واردات بخش خصوصی یمن تا ماه دسامبر مورد نیاز است، اما در صورت تامین نشدن بودجه، این مکانیسم پایان خواهد یافت.

وی آخرین نکته خود را در مورد محیط عملیاتی برای کارکنان بشردوستانه بیان کرد و تاکید کرد که “امدادرسانی همچنان دشوارتر و خطرناکتر از آنچه باید باشد” است، و به معادل حدود شش حادثه در هر روز اشاره کرد که بیشتر به دلیل جابجایی است.

وی به کارکنان بازداشت شده و مفقود سازمان ملل اشاره کرد و تاکید کرد که “همه امدادگران باید اکنون آزاد شوند.”

برای مشاهده کامل جلسه اینجا را کلیک کنید.

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

تماس با ما