حمله سایبری به خطوط هوایی بزرگ تایید شد (به روز رسانی: شفافیت اطلاعات هک شده)


گزارش هایی مبنی بر حملات سایبری به خطوط هوایی بزرگ منتشر شده است، اما سازمان هواپیمایی کشوری هنوز اظهار نظری نکرده است.

به گزارش مهر، برخی از مشتریان، خریداران بزرگ بلیت و اعضای باشگاه مصرف کننده بزرگ پیامک هایی مبنی بر حمله سایبری به این شرکت هواپیمایی دریافت کرده اند. ایمیل هایی مبنی بر هک شدن شرکت ماهان توسط یک گروه هکری نیز برای این افراد ارسال شده است.

وب سایت ماهان نیز غیرقابل دسترسی است و مدیران ماهان تصمیم گرفتند که هکرها این موضوع را شفاف سازی نکرده باشند.

در گزارش مهر تاکید شده است که شرکت های هواپیمایی بزرگ احتمالا امروز اطلاعیه ای در این زمینه صادر خواهند کرد. این خبرگزاری همچنین اعلام کرد که پیگیری های انجام شده توسط وزارت راه ناموفق بوده است.

در بهار و تابستان امسال حمله سایبری به سامانه شرکت راه آهن و بعداً وزارت راه و شهرسازی صورت گرفت که کنترل تردد ریلی و امکان ثبت نام را از دسترس خارج کرد. در سامانه املاک و مسکن و طرح ملی مسکن.

در اوایل آبان ماه، حمله سایبری به سیستم سوخت کشور صورت گرفت که سوخت گیری را به یک کار بسیار چالش برانگیز تبدیل کرد.

در سال های اخیر با افزایش اهمیت کشورهای در حال توسعه در زمینه های مختلف فناوری، جنگ با خطر و نابودی دانش و منابع مرتبط با فناوری شدت گرفته است. به همین دلیل است که همه کشورها تلاش می کنند قدرت و توانمندی های خود را در این زمینه تقویت کنند.

اما نگاهی به آنچه در کشور طی این حملات در فاصله سال‌های 1389 تا آبان 1400 رخ داد، نشان می‌دهد که روند مقابله با نهادهای مسئول و نحوه برخورد با این حملات چندان روشن نیست و چند روز پس از حادثه، حمله سایبری جدیدی رخ می‌دهد. تایید شده.

اما نکته مهم این است که مسئولان دولتی و خصوصی باید با جدیت بیشتری به موضوع امنیت سایبری بپردازند. اما با توجه به مهاجرت نیروهای فنی و ویژه باید با چالش های زیادی در این زمینه مواجه شویم.

به روز رسانی در 10:52 صبح

گریت ایرلاینز در واکنش به گزارش‌ها مبنی بر حملات سایبری به این ایرلاین، اعلام کرد که گروه بزرگ امنیت سایبری با هوشمندی این حملات سایبری را خنثی کرده و تمامی پروازهای ماهان طبق برنامه پیش می‌رود.

ماهان در بیانیه ای اعلام کرد: با توجه به جایگاه این شرکت هواپیمایی در صنعت هوانوردی کشور، این شرکت بارها و در مقاطع مختلف مورد هجمه قرار گرفته است که به عملکرد خود لطمه وارد کرده است.

این شرکت این حادثه را “عادی” توصیف کرد و گفت که تیم بزرگ امنیت سایبری همیشه هوشمندانه و به موقع عمل کرده و حملات را خنثی کرده است و در صورت تغییر در زمان پرواز به تمامی مهمانداران اطلاع داده خواهد شد.

به روز رسانی در 16:05 بعد از ظهر

سخنگوی شرکت هواپیمایی گریت به خبر سیما گفت: اطلاعات هک شده نامربوط بوده و اطلاعات شخصی مسافران تاکنون درز نکرده است.

او تایید کرد که هکرها برای مشتریان بزرگ پیامک و ایمیل ارسال کرده اند و گفت:

وی گفت: یکی از سامانه های پیامکی ما که به سامانه شبکه این شرکت متصل است مورد حمله هکرها قرار گرفته و برای برخی از مشتریان پیامک و ایمیل ارسال شده است.

به گفته ژولانواری، هکرها به برخی اطلاعات کلی مربوط به برخی سیستم های آژانس مسافرتی دست یافته اند.

وی در پایان با اشاره به اینکه در حال حاضر مشکل خاصی در سامانه مسافربری و سامانه فرودگاهی ماهان وجود ندارد، گفت: شرکای ما در تلاش هستند تا اینترنت و اداراتی که مورد حمله قرار گرفته اند را در دسترس قرار دهند.

شایعاتی در شبکه های اجتماعی منتشر شده است مبنی بر اینکه برخی از مشتریان سابق این شرکت هواپیمایی از هکرها ایمیل یا پیامک دریافت کرده اند مبنی بر اینکه شماره تلفن آنها به دست گروه های هکری افتاده است. سخنگوی ماهان این موضوع را تایید کرده بود، اما تاکید کرد که اطلاعات در این زمینه خیلی زود ارائه شده است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم