“درخت مایع”؛ راه حل نوآورانه صربستان برای کاهش آلودگی هوااخیراً یک “درخت مایع” در مقابل شهرداری در بلگراد پایتخت صربستان برپا شد که یک راه حل بیوتکنولوژی کاملاً جدید برای تصفیه هوا و کاهش انتشار دی اکسید کربن در مناطق شهری است.

به گزارش یورونیوز، “درخت مایع” با نام LIQUID 3 در یک موسسه تحقیقاتی چند رشته ای در بلگراد ساخته شده است.

بیش از نیمی از جمعیت صربستان در شهرها زندگی می کنند و این تعداد همچنان در حال افزایش است. این امر پیامدهای جدی بر تراکم جمعیت، کیفیت زندگی، افزایش وسایل نقلیه جاده ای، آلودگی و افزایش گازهای گلخانه ای مضر دارد.

درختان و مناطق سبز نشان دهنده تصفیه طبیعی هوا در مناطق شهری است، اما گاهی اوقات کمبود فضا برای کاشت درخت وجود دارد.

Photobiorectors راه حل های بیوتکنولوژی کاملاً جدیدی برای تصفیه هوا و تولید اکسیژن هستند. Photobiorectors در زمینه بیوتکنولوژی استفاده می شود و روشی برای تولید جلبک میکروسکوپی با قابلیت فتوسنتز است.

در یک آکواریوم 600 لیتری با آب، جلبک هایی وجود دارند که از طریق فتوسنتز اکسیژن خالص تولید می کنند. این پروژه برای اهداف بسیاری طراحی شده است. این درخت مایع که به شکل مکعب ساخته شده، قسمتی نیمکت مانند دارد که رهگذران می توانند از آن برای شارژ گوشی خود استفاده کنند. مکعب همچنین دارای یک صفحه خورشیدی است که در شب نیمکت را روشن می کند.

در هر دستگاه «درخت مایع»، ریزجلبک ها جایگزین دو گیاه 10 ساله یا 200 متر مربع چمن می شوند.

مقامات شهر بلگراد می گویند که هدف آنها تغییر جنگل نیست، بلکه استفاده از این سیستم برای پر کردن مناطقی است که کاشت در آنها امکان پذیر نیست.

یکی از شرکت کنندگان گفت که آنها از جلبک های تک سلولی آب شیرین موجود در دریاچه ها و حوضچه های صربستان استفاده می کنند و می توانند در آب لوله کشی رشد کنند و در برابر دماهای بالا و پایین مقاوم هستند. این سیستم نیاز به نگهداری خاصی ندارد.

این پروژه به عنوان یکی از 11 راه حل نوآورانه و هوشمند در پروژه توسعه شهری سازمان ملل شناخته شده است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم