پردازنده های نسل چهاردهم اینتل با پردازنده گرافیکی 3 نانومتری عرضه خواهند شد

[ad_1]

پردازنده های نسل دوازدهم اینتل به تازگی عرضه شده اند، اما این موضوع مانع از شایعات در نسل های آینده نمی شود. طبق گزارشی جدید، در پردازنده نسل چهاردهم اینتل «Meteor Lake» باید منتظر استفاده از کاشی های مختلف باشیم که کاشی GPU آن توسط TSMC – با لیتوگرافی 3 نانومتری – ساخته شده است. این پردازنده ها در سال 2023 عرضه خواهند شد.

چیپ های Intel Material Lake از معماری مجهز به چهار کاشی یا بخش مختلف استفاده می کنند. اگرچه تصاویری از این پردازنده ها منتشر شده است، اما نمی دانیم هر کاشی برای چه قسمتی استفاده می شود، اما اکنون گزارشی از معماری آنها منتشر شده است.

پردازنده هایی که در اواخر سال 2022 راه اندازی و در سال 2023 عرضه می شوند، بر اساس معماری جدید Cove Core خواهند بود. این هسته‌ها که احتمالا Redwood Cove نامیده می‌شوند، با لیتوگرافی 7 نانومتری EUV یا Intel 4 ساخته شده‌اند. البته ظاهرا TSMC در تولید این هسته مشارکت دارد.

پردازنده نسل چهاردهم اینتل
تراشه آزمایش دریاچه شهابی

معماری Redwood Cove برای هسته قدرتمند یا P-core و معماری Crestmont برای هسته های کم مصرف یا e-core استفاده می شود. اگرچه پردازنده نسل دوازدهم Alder Lake اینتل اکنون از معماری هیبریدی استفاده می کند، معماری نسل چهاردهم متفاوت خواهد بود.

در واقع ممکن است اینتل با سبک طراحی جدید خود که گزینه اصلی TSMC است، محصولات خود را به شرکت های خارجی برون سپاری کند. طبق یک گزارش جدید، کاشی SOC-LP توسط فرآیند TSMC Node N5 یا N4 و کاشی GPU با گره TSMC Node 3 ایجاد می‌شود.

اینتل رسما از فناوری بسته بندی Foveros برای برقراری ارتباط بین رنگ های مختلف استفاده خواهد کرد. این با زمینه کاشی های مختلف اینتل برای پردازنده های نسل چهاردهم سازگار است.

انتظار می رود پردازنده دسکتاپ Meteor Lake به پشتیبانی از سوکت LGA 1700 ادامه دهد. یعنی همان سوکتی که توسط پردازنده های Alder Lake و Raptor Lake پشتیبانی می شود. این پردازنده ها احتمالا از رم DDR5 و PCIe Gen 5.0 پشتیبانی خواهند کرد.

[ad_2]


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم